Yashica pokazuje dwa nowe filmy oraz aparat jednorazowy. Fotografowie oburzeni

Yashica pokazuje dwa nowe filmy oraz aparat jednorazowy. Fotografowie oburzeni

Czy po spektakularnej wtopie z cyfrową adaptacją konstrukcji Electro 35 Yashica ma jeszcze szansę odzyskać dobrą reputację, którą niegdyś cieszyła się marka? Firma próbuje swoich sił w temacie fotografii analogowej, ale społeczność fotografów nie jest zachwycona.

Gdy jesienią 2017 roku legendarna Yashica zapowiedziała swój powrót wszyscy wstrzymali oddech. Wiadomo było oczywiście, że ze starej firmy pozostała tylko marka, ale zapowiedź nowego aparatu kazała nam wierzyć, iż sprawy podążają właściwym torem. Zwłaszcza że model Y35 miał być cyfrową interpretacją kultowej konstrukcji Electro 35.

Wielkie nadzieje, wielka klapa

Spodziewaliśmy się cyfrowego kompaktowego “dalmierza” na miarę naszych czasów, niestety nadzieje szybko rozwiały się, gdy udostępniono specyfikację aparatu. Miniaturowa matryca i ograniczona obsługa nie zwiastowały niczego lepszego niż do zaoferowania mają smartfony, mimo to oryginalny system “cyforwych filmów” DigiFilm i analogowa ergonomia kazały wierzyć, że konstrukcja oferować będzie przynajmniej ciekawe doświadczenie fotografowania. Zwłaszcza, że producent zebrał ogromną kwotę na produkcję aparatu za pomocą serwisów typu Kickstarter.

 

W praktyce gotowy produkt okazał się zabawką o bardzo niskiej jakości wykonania. Według relacji w wielu przypadkach przysłany przez producenta aparat nigdy nawet nie zadziałał. Nic dziwnego, że osoby, które wsparły kampanię producenta poczuły się oszukane. Złośliwi powiedzieliby, że przecież niemal od początku wiedzieliśmy o ograniczeniach aparatu, a wspierający zapłacili po prostu cenę za brak dociekliwości. Jak by nie patrzeć na tę sytuację, aparat Y35 okazał się dla marki PR-owym koszmarem i raczej nikt nie spodziewał się, że przygoda z reaktywacją marki będzie miała jeszcze jakiś ciąg dalszy.

Powrót do analoga

Tymczasem na swoich kanałach społecznościowych Yashica od kilku dni zapowiada powrót do analoga. Najpierw pojawiły się zdjęcia nowego kolorowego filmu o czułości ISO 400, a dzisiaj dowiedzieliśmy się także o drugim “efektowym” materiale i aparacie jednorazowym.

Nowe filmy to Yashica 400 oraz Yashica Golden 80’s. Pierwszy z nich to tradycyjny kolorowy materiał o czułości ISO 400, drugi, o takiej samej czułości, dostarczać ma kolorystykę w klimacie “retro”. W obydwu przypadkach będziemy mieli do czynienia z krótkimi 24-kadrowymi rolkami.

Jak na razie, na temat filmów nie wiadomo nic więcej, ale raczej nie należy spodziewać się, że nowe filmy to coś więcej niż tylko przepakowane materiały innych producentów (poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć przykładowych udostępnionych przez producenta). Do tego nowy jednorazowy analogowy kompakt MF-1, który na grafice producenta zestawiony jest z klasycznymi konstrukcjami Yashica DX i Yashica 70.

Yashica Golden 80's

Yashica Golden 80's

Yashica Golden 80's

Yashica 400

Yashica 400

Yashica 400

"Kolejny raz nie damy się oszukać"

Na razie nie wiadomo kiedy i w jakich cenach nowe produkty trafią na rynek, nowe przedsięwzięcie od razu spotkało się jednak z negatywnym odzewem fotograficznej społeczności. Fotografowie twierdzą między innymi, że to kolejny sposób na oszukanie odbiorców za pomocą zbiórki społecznościowej, wytykając producentowi brak finalnego produktu i nieudolne fotomontaże (kod DX na rolkach nie zgadza się z nominalną czułością filmu podaną przez producenta)

“Kolejna tandeta producenta, który oszukał swoich użytkowników. Ciągle czekam na zwrot pieniędzy za beznadziejny beznadziejny aparat. Odejdźcie. Wystarczy nam mroczne wspomnienie wtopienia pieniędzy w coś, co było kiedyś świetną marką”

“Biorąc pod uwagę, że aparat nie działał, z filmami na pewno nie będzie lepiej”

“Kolejny raz nie damy się oszukać.”

To tylko kilka przykładów doskonałej większości negatywnych komentarzy internautów. Czy z tego wszystkiego wyjdzie coś dobrego? Wszystko zależy od tego w jakiej cenie producent będzie sprzedawał nowe produkty. Generalnie jednak nie należy spodziewać, się że kierownictwo ma jakiekolwiek ambicje rozwijania marki poza czerpaniem korzyści ze sprzedaży przepakowanych filmów, tanich aparatów jednorazowych i w przyszłości także zapewne innych produktów sygnowanych legendarnym logiem.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8