Znany fotograf Bruce Weber oskarżony przez modela o molestowanie seksualne

Autor: Maciej Luśtyk

4 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

„Jak daleko chciałbyś zajść? Jak ambitny jesteś?” - miał szeptać do ucha modela Bruce Weber, wsadzając jednocześnie palce do jego ust. Ciąg dalszy serii oskarżeń, których niechlubnymi bohaterami są osoby ze świecznika świata sztuki i rozrywki.

O tym, że w świecie mody karierę robi się niekonieczne przez talent, mówiło się już od dawna. Jednak dopiero niedawno, po skandalu, jaki wybuchł wokół postaci znanego producenta filmowego Harveya Weinsteina, branża zaczyna taktować ten temat bardziej poważnie. Seria oskarżeń nie mogła też ominąć świata fotografii. Raptem w październiku, Conde Nast, wydawca największych magazynów modowych, poinformował o zerwaniu współpracy z Therrym Richardsonem. Teraz o molestowanie oskarżona zostaje kolejna legenda fotografii mody, Bruce Weber.

Według pozwu jaki wpłynął w ostatni piątek do sądu najwyższego w stanie Nowy Jork, podczas sesji, która odbyła się w 2014 roku za zamkniętymi drzwiami w studio na Manhattanie, znany fotograf miał dopuścić się molestowania wobec wschodzącego modela Jasona Boyce’a.

Rozbieranie do naga i wymuszone pocałunki

A post shared by Jason Boyce (@jasonmboyce) on

Jason Boyce, model wobec którego Weber miał dopuścić się molestowania

Podczas sesji, która mogła otworzyć Boyce’owi drzwi do kariery w Nowym Jorku, Bruce Weber miał nalegać, a w końcu własnoręcznie rozebrać modela do naga, choć nagich zdjęć nie przewidywała agenda sesji, a także zmuszać go do dotykania własnych geniataliów. Miał przy tym wsadzać modelowi palce do ust i pytać: „Jeśli będziesz pewny siebie, możesz zajść daleko. Jak daleko chciałbyś zajść? Jak ambitny jesteś?”. Gdy model, zszokowany zachowaniem fotografa nie odpowiedział, Weber miał stwierdzić: „Wiesz co? Ubieraj się. Nie mamy tu nic więcej do zrobienia”. Na koniec miał go też na siłę pocałować.

Jason Boyce miał umówiony jeszcze jeden casting w studio Webera, fotograf jednak nigdy nie stawił się na spotkanie. Według informacji w pozwie, cała sytuacja miała wpłynąć na zakończenie kariery modela w Nowym Jorku. „Boyce obawiał się, że w swojej pracy będzie natrafiał na fotografa, przez co doświadczał napadów lęku, depresji i silnego stresu” - czytamy w oskarżeniu. Koniec końców model powrócił do Kalifornii.

Przypadek Boyce’a nie jest też odosobniony. Właściciel agencji zatrudniającej modela miał według pozwu słyszeć przynajmniej o kilku tego typu sytuacjach. Jak na razie biuro oskarżonego w żaden sposób nie komentuje całego zajścia. O ewentualnych postępach w temacie będziemy was informować na bieżąco.

Bruce Weber - kultowy fotograf modowy

Bruce Weber zasłynął na przełomie lat 80. i 90. XX wieku czarno białą sesją dla marki Calvin Klein. Fotografował sławnych ludzi, realizuje sesje dla najbardziej znanych marek odzieżowych (m.in. ostatnią jesienną kampanię dla Versace) i współpracuje z czołowymi magazynami modowymi. Na swoim koncie ma także kilka filmów krótkometrażowych, teledysków i kilkanaście albumów fotograficznych. Znany z odważnych sesji. Jeden z czołowych fotografów w branży.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wwd.com oraz na stronie nypost.com.

(fot. okładkowa: Christopher Macsurak / Creative Commons)

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Niedawne zmiany regulaminu usług Adobe spotkały się z ostrą krytyką użytkowników. Pod naporem złego PR-u, producent wycofuje się z nich rakiem i obiecuje wiekszą przejrzystość. To...
7
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Dystrybutor marek Irix, Quadralite, Godox, Hoya oraz Tokina zaprasza na drugą edycję Festiwalu Fotoforma. Na odwiedzających czekają atrakcyjne rabaty, możliwość przetestowania sprzętu...
1
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Wojciech Grzędziński trzeci raz z rzędu wygrywa główną nagrodę Grand Press Photo - największego polskiego konkursu fotografii reportażowej i dokumentalnej. Fotoreporter otrzymał...
16
Powiązane artykuły