Znany fotograf Bruce Weber oskarżony przez modela o molestowanie seksualne

Znany fotograf Bruce Weber oskarżony przez modela o molestowanie seksualne

„Jak daleko chciałbyś zajść? Jak ambitny jesteś?” - miał szeptać do ucha modela Bruce Weber, wsadzając jednocześnie palce do jego ust. Ciąg dalszy serii oskarżeń, których niechlubnymi bohaterami są osoby ze świecznika świata sztuki i rozrywki.

O tym, że w świecie mody karierę robi się niekonieczne przez talent, mówiło się już od dawna. Jednak dopiero niedawno, po skandalu, jaki wybuchł wokół postaci znanego producenta filmowego Harveya Weinsteina, branża zaczyna taktować ten temat bardziej poważnie. Seria oskarżeń nie mogła też ominąć świata fotografii. Raptem w październiku, Conde Nast, wydawca największych magazynów modowych, poinformował o zerwaniu współpracy z Therrym Richardsonem. Teraz o molestowanie oskarżona zostaje kolejna legenda fotografii mody, Bruce Weber.

Według pozwu jaki wpłynął w ostatni piątek do sądu najwyższego w stanie Nowy Jork, podczas sesji, która odbyła się w 2014 roku za zamkniętymi drzwiami w studio na Manhattanie, znany fotograf miał dopuścić się molestowania wobec wschodzącego modela Jasona Boyce’a.

Rozbieranie do naga i wymuszone pocałunki

A post shared by Jason Boyce (@jasonmboyce) on

Jason Boyce, model wobec którego Weber miał dopuścić się molestowania

Podczas sesji, która mogła otworzyć Boyce’owi drzwi do kariery w Nowym Jorku, Bruce Weber miał nalegać, a w końcu własnoręcznie rozebrać modela do naga, choć nagich zdjęć nie przewidywała agenda sesji, a także zmuszać go do dotykania własnych geniataliów. Miał przy tym wsadzać modelowi palce do ust i pytać: „Jeśli będziesz pewny siebie, możesz zajść daleko. Jak daleko chciałbyś zajść? Jak ambitny jesteś?”. Gdy model, zszokowany zachowaniem fotografa nie odpowiedział, Weber miał stwierdzić: „Wiesz co? Ubieraj się. Nie mamy tu nic więcej do zrobienia”. Na koniec miał go też na siłę pocałować.

Jason Boyce miał umówiony jeszcze jeden casting w studio Webera, fotograf jednak nigdy nie stawił się na spotkanie. Według informacji w pozwie, cała sytuacja miała wpłynąć na zakończenie kariery modela w Nowym Jorku. „Boyce obawiał się, że w swojej pracy będzie natrafiał na fotografa, przez co doświadczał napadów lęku, depresji i silnego stresu” - czytamy w oskarżeniu. Koniec końców model powrócił do Kalifornii.

Przypadek Boyce’a nie jest też odosobniony. Właściciel agencji zatrudniającej modela miał według pozwu słyszeć przynajmniej o kilku tego typu sytuacjach. Jak na razie biuro oskarżonego w żaden sposób nie komentuje całego zajścia. O ewentualnych postępach w temacie będziemy was informować na bieżąco.

Bruce Weber - kultowy fotograf modowy

Bruce Weber zasłynął na przełomie lat 80. i 90. XX wieku czarno białą sesją dla marki Calvin Klein. Fotografował sławnych ludzi, realizuje sesje dla najbardziej znanych marek odzieżowych (m.in. ostatnią jesienną kampanię dla Versace) i współpracuje z czołowymi magazynami modowymi. Na swoim koncie ma także kilka filmów krótkometrażowych, teledysków i kilkanaście albumów fotograficznych. Znany z odważnych sesji. Jeden z czołowych fotografów w branży.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wwd.com oraz na stronie nypost.com.

(fot. okładkowa: Christopher Macsurak / Creative Commons)

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18