“Afgańska dziewczyna” aresztowana. Steve McCurry zabiera głos

“Afgańska dziewczyna” aresztowana. Steve McCurry zabiera głos

Media obiegła informacja o aresztowaniu Afganki, której portret, wykonany 30-lat temu przez Steve’a McCurryego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć wszechczasów. Fotograf zabrał głos w tej sprawie.

Wczoraj wieczorem media informacyjne obiegła informacja o aresztowaniu Szarbat Guli, którą większość osób kojarzy jako “zielonooką Afgankę” z okładki National Geographic z 1985 roku, którą znany fotograf Steve McCurry sfotografował w obozie dla uchodźców obok Peszawaru. Gula została zatrzymana w Pakistanie, gdzie wraz ze swoimi dziećmi miała posługiwać się sfałszowanymi dokumentami tożsamości.

- Szarbat Gula przekupiła trzech urzędników, by otrzymać pakistańskie dowody tożsamości dla siebie i dwójki swoich dzieci - mówi przedstawiciel Federalnej Agencji Śledczej. Sprawą Afganki FIA miała zająć się już na początku 2015 roku, gdy na jaw wyszło że wśród afgańskich uchodźców powszechne jest staranie się o bezprawne uzyskanie pakistańskich dokumentów, które pozwoliłyby im pozostać w kraju. Według różnych źródeł Guli grozi od 7 do 14 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 5 tys. dolarów. Poszukiwani są także urzędnicy, którzy pomogli jej w uzyskaniu nielegalnych dokumentów.

Zdjęcie z aresztu, fot. FIA

Na informację o uwięzieniu bohaterki swojego zdjęcia zareagował sam fotograf. Na swoim profilu w serwisie Instagram McCurry napisał: “Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić Guli i jej rodzinie niezbędną pomoc prawną i finansową. Stanowczo sprzeciwiam się temu, co robią władze. W swoim życiu wystarczająco się już wycierpiała, a jej aresztowanie stanowi pogwałcenie praw człowieka”.

O przebiegu tej sprawy będziemy Was informować na bieżąco. Czy Sharbat Gula zostanie skazana? Biorąc pod uwagę zainteresowanie mediów zapewne wymiar kary będzie dużo łagodniejszy. Niestety oprócz Guli w podobnej sytuacji znajduje znacznie więcej osób, które zapewne jej nie unikną.

Kultowa okładka National Geographic z czerwca 1985 roku

Szacuje się, że w Pakistanie przebywa prawie 2,5 mln Agańczyków, z czego 900 tys. nielegalnie, którzy zaczęli napływać do kraju po inwazji ZSRR z 1979 roku. Niedawno władze pakistańskie wydały ultimatum nakazujące imigrantom opuszczenie kraju, w efekcie czego do ogarniętego wojną Afganistanu w ostatnim roku powróciło około 456 tys. uchodźców.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nytimes.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
0
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
7
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5