“Afgańska dziewczyna” aresztowana. Steve McCurry zabiera głos

“Afgańska dziewczyna” aresztowana. Steve McCurry zabiera głos

Media obiegła informacja o aresztowaniu Afganki, której portret, wykonany 30-lat temu przez Steve’a McCurryego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć wszechczasów. Fotograf zabrał głos w tej sprawie.

Wczoraj wieczorem media informacyjne obiegła informacja o aresztowaniu Szarbat Guli, którą większość osób kojarzy jako “zielonooką Afgankę” z okładki National Geographic z 1985 roku, którą znany fotograf Steve McCurry sfotografował w obozie dla uchodźców obok Peszawaru. Gula została zatrzymana w Pakistanie, gdzie wraz ze swoimi dziećmi miała posługiwać się sfałszowanymi dokumentami tożsamości.

- Szarbat Gula przekupiła trzech urzędników, by otrzymać pakistańskie dowody tożsamości dla siebie i dwójki swoich dzieci - mówi przedstawiciel Federalnej Agencji Śledczej. Sprawą Afganki FIA miała zająć się już na początku 2015 roku, gdy na jaw wyszło że wśród afgańskich uchodźców powszechne jest staranie się o bezprawne uzyskanie pakistańskich dokumentów, które pozwoliłyby im pozostać w kraju. Według różnych źródeł Guli grozi od 7 do 14 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 5 tys. dolarów. Poszukiwani są także urzędnicy, którzy pomogli jej w uzyskaniu nielegalnych dokumentów.

Zdjęcie z aresztu, fot. FIA

Na informację o uwięzieniu bohaterki swojego zdjęcia zareagował sam fotograf. Na swoim profilu w serwisie Instagram McCurry napisał: “Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić Guli i jej rodzinie niezbędną pomoc prawną i finansową. Stanowczo sprzeciwiam się temu, co robią władze. W swoim życiu wystarczająco się już wycierpiała, a jej aresztowanie stanowi pogwałcenie praw człowieka”.

O przebiegu tej sprawy będziemy Was informować na bieżąco. Czy Sharbat Gula zostanie skazana? Biorąc pod uwagę zainteresowanie mediów zapewne wymiar kary będzie dużo łagodniejszy. Niestety oprócz Guli w podobnej sytuacji znajduje znacznie więcej osób, które zapewne jej nie unikną.

Kultowa okładka National Geographic z czerwca 1985 roku

Szacuje się, że w Pakistanie przebywa prawie 2,5 mln Agańczyków, z czego 900 tys. nielegalnie, którzy zaczęli napływać do kraju po inwazji ZSRR z 1979 roku. Niedawno władze pakistańskie wydały ultimatum nakazujące imigrantom opuszczenie kraju, w efekcie czego do ogarniętego wojną Afganistanu w ostatnim roku powróciło około 456 tys. uchodźców.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nytimes.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1