“Afgańska dziewczyna” aresztowana. Steve McCurry zabiera głos

Autor: Maciej Luśtyk

27 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Media obiegła informacja o aresztowaniu Afganki, której portret, wykonany 30-lat temu przez Steve’a McCurryego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć wszechczasów. Fotograf zabrał głos w tej sprawie.

Wczoraj wieczorem media informacyjne obiegła informacja o aresztowaniu Szarbat Guli, którą większość osób kojarzy jako “zielonooką Afgankę” z okładki National Geographic z 1985 roku, którą znany fotograf Steve McCurry sfotografował w obozie dla uchodźców obok Peszawaru. Gula została zatrzymana w Pakistanie, gdzie wraz ze swoimi dziećmi miała posługiwać się sfałszowanymi dokumentami tożsamości.

- Szarbat Gula przekupiła trzech urzędników, by otrzymać pakistańskie dowody tożsamości dla siebie i dwójki swoich dzieci - mówi przedstawiciel Federalnej Agencji Śledczej. Sprawą Afganki FIA miała zająć się już na początku 2015 roku, gdy na jaw wyszło że wśród afgańskich uchodźców powszechne jest staranie się o bezprawne uzyskanie pakistańskich dokumentów, które pozwoliłyby im pozostać w kraju. Według różnych źródeł Guli grozi od 7 do 14 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 5 tys. dolarów. Poszukiwani są także urzędnicy, którzy pomogli jej w uzyskaniu nielegalnych dokumentów.

Zdjęcie z aresztu, fot. FIA

Na informację o uwięzieniu bohaterki swojego zdjęcia zareagował sam fotograf. Na swoim profilu w serwisie Instagram McCurry napisał: “Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić Guli i jej rodzinie niezbędną pomoc prawną i finansową. Stanowczo sprzeciwiam się temu, co robią władze. W swoim życiu wystarczająco się już wycierpiała, a jej aresztowanie stanowi pogwałcenie praw człowieka”.

O przebiegu tej sprawy będziemy Was informować na bieżąco. Czy Sharbat Gula zostanie skazana? Biorąc pod uwagę zainteresowanie mediów zapewne wymiar kary będzie dużo łagodniejszy. Niestety oprócz Guli w podobnej sytuacji znajduje znacznie więcej osób, które zapewne jej nie unikną.

Kultowa okładka National Geographic z czerwca 1985 roku

Szacuje się, że w Pakistanie przebywa prawie 2,5 mln Agańczyków, z czego 900 tys. nielegalnie, którzy zaczęli napływać do kraju po inwazji ZSRR z 1979 roku. Niedawno władze pakistańskie wydały ultimatum nakazujące imigrantom opuszczenie kraju, w efekcie czego do ogarniętego wojną Afganistanu w ostatnim roku powróciło około 456 tys. uchodźców.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nytimes.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
Mówi się, że nie liczy się ilośc, tylko jakość. Najnowsze statystyki nie pozostawiają jednak wątpliwości - za większość przekazu wizualnego już niedługo będą odpowiadały generatory...
6
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Po bardzo optymistycznym roku 2022, rynek aparatów kontynuuje trend zwyżkowy. Wygląda na to, że dekadę recesji mamy już na dobre za sobą. Czy jednak skorzystają na tym użytkownicy?
12
Wystartował tegoroczny program grantów W. Eugene Smith Fund - na fotografów czeka ponad 200 tys. złotych
Wystartował tegoroczny program grantów W. Eugene Smith Fund - na fotografów czeka ponad 200 tys....
Jak co roku, Fundacja W. Eugena Smitha przyznaje granty dla fotografów, którzy w swojej pracy zajmują się humanizmem. Zwycięzca otrzyma ponad 120 tys. złotych. Przewidziano także...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)