Steve McCurry w centrum photoshopowego skandalu

Steve McCurry w centrum photoshopowego skandalu

Gdy w przypadku znanych fotografów na jaw wychodzą manipulacje przy zdjęciach, zawsze wzbudza to duże kontrowersje. Tym bardziej gdy sprawa dotyczy ikon współczesnej fotografii pokroju Steve’a McCurry’ego.

Steve’a McCurry'ego większości fotoreporterów przedstawiać nie trzeba. Członek Magnum Photos, wieloletni współpracownik National Geographic. Jego zdjęcie afgańskiej dziewczynki, wykonane w latach 80. XX wieku w pakistańskim obozie dla uchodźców, pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych fotografii na świecie. Fotografuje zarówno analogiem, jak i cyfrą, ale często podkreśla znaczenie korzystania z tradycyjnego medium i wykonywania odbitek.

Tym bardziej zaognia to wybuchłą ostatnio dyskusję wokół fotografa, który w przypadku wielu swoich prac miał dopuścić się znacznych manipulacji. Wszystko zaczęło się od włocha, Paolo Viglione, który będąc na wystawie zdjęć McCurry’ego i na jednym ze zdjęć dopatrzył się wyraźnego śladu po edycji zdjęcia. Mowa tu o uciętym słupie, który możecie zobaczyć poniżej. Później okazało się, że na zdjęciu podobnych śladów jest dużo więcej. 

Fotograf, będąc rozbawionym edytorskim niedopatrzeniem, postanowił podzielić się nim na swoim blogu. Jak mówi, nie miał zamiaru atakować McCurry’ego. Nie trzeba było jednak długo czekać, aby informacja w błyskawicznym tempie obiegła cały świat, a internauci zaczęli doszukiwać się manipulacji także w przypadku innych zdjęć fotografa, które niestety szybko znaleźli.

Sam zainteresowany nie poczuwa się jednak do odpowiedzialności. W oficjalnym oświadczeniu, które otrzymał od fotografa serwis Petapixel, czytamy, że często podróżując, McCurry nie jest w stanie nadzorować procesu przygotowania i wydruku wszystkich swoich prac.

fot. Steve McCurry, dwie wersje tego samego zdjęcia znalezione na stronie fotografa

Jednocześnie w wywiadach dla włoskich magazynów fotograf informuje, że sam nigdy nie zatwierdziłby takich manipulacji, a osoba z jego ekipy, która się ich dopuściła już z nim nie współpracuje. Autor wspomina też o ulepszeniu procedury przygotowania prac do druku.

Słowa te dotyczą jednak zdjęcia z włoskiej wystawy, a nie obrazów znalezionych przez internautów. Czy tu również znajdzie się proste wytłumaczenie? Zamiast jednak ciskać gromy na fotografa, warto zastanowić się na tym, na ile w rzeczywistości tego typu manipulacje zakrzywiają odbiór zdjęcia.

Wszyscy chcemy, by nasze prace wyglądy jak najlepiej, a ingerencja w obraz nie jest jedynie domeną fotografii cyfrowej. W dodatku poddanych jej było wiele z najbardziej znanych zdjęć. Warto wspomnieć tu chociażby kobietę w gorsecie Horsta P. Horsta (zwężona talia), czy najsławniejszą fotografię Dorothy Lange (wymazany kciuk).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem paoloviglione.it.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7