Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Osobna ekspozycja dla każdego piksela - rewolucyjny patent Sony?

6

Autor: Maciej Luśtyk

25 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Być może już niedługo filtry połówkowe i walka o poprawę dynamiki zdjęć w postprodukcji odejdą w zapomnieniu. Sony opatentowało matrycę z osobnym czasem naświetlania dla każdego z pikseli.

Obecna generacja matryc powoli dosięga granic możliwości oferowanych przez technologię, w ramach której są wytwarzane. Nic dziwnego, że coraz częściej pojawiającym się tematem są matryce organiczne czy rozwiązania typu QuantumFilm. Być może jednak kierunkiem rozwoju nowej generacji sensorów pokieruje Sony, które już teraz posiada ponad 40% rynku matryc.

Jeden z najnowszych patentów przyznanych firmie zakłada stworzenie matrycy, która dawałaby możliwość osobnej kontroli każdego piksela. W praktyce moglibyśmy stosować różne czasy naświetlania i czułości dla jasnych i ciemnych partii obrazu, a tym samym uzyskać zdjęcia o wyjątkowo dużym zakresie dynamicznym.

Podobna technologia pozwoliłaby symulować działanie filtrów połówkowych, a także znacznie ułatwić tworzenie zdjęć HDR. Nie mówiąc już o tym, że nigdy więcej nie mielibyśmy problemu z przepaleniami. Jednym słowem gratka dla fotografów krajobrazu.

Osobną kwestią pozostaje to jaką mocą obliczeniową musiałyby dysponować aparaty, aby udźwignąć osbługę tego typu matrycy. Ciekawe też jak system rozpoznawania jasnych i ciemnych partii kadru radziłby sobie w przypadku fotografowania gęstych i kontrastowych faktur. Na razie nie wiadomo czy opisana matryca kiedykolwiek trafi do produkcji, jednak gdy tak się stanie, projektanci z pewnością znajdą rozwiązanie powyższych problemów.

To jednak tylko część możliwości opisanego sensora. Pełny opis patentu znajdziecie pod adresem freepatentsonline.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
110
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły