Osobna ekspozycja dla każdego piksela - rewolucyjny patent Sony?

Osobna ekspozycja dla każdego piksela - rewolucyjny patent Sony?

Być może już niedługo filtry połówkowe i walka o poprawę dynamiki zdjęć w postprodukcji odejdą w zapomnieniu. Sony opatentowało matrycę z osobnym czasem naświetlania dla każdego z pikseli.

Obecna generacja matryc powoli dosięga granic możliwości oferowanych przez technologię, w ramach której są wytwarzane. Nic dziwnego, że coraz częściej pojawiającym się tematem są matryce organiczne czy rozwiązania typu QuantumFilm. Być może jednak kierunkiem rozwoju nowej generacji sensorów pokieruje Sony, które już teraz posiada ponad 40% rynku matryc.

Jeden z najnowszych patentów przyznanych firmie zakłada stworzenie matrycy, która dawałaby możliwość osobnej kontroli każdego piksela. W praktyce moglibyśmy stosować różne czasy naświetlania i czułości dla jasnych i ciemnych partii obrazu, a tym samym uzyskać zdjęcia o wyjątkowo dużym zakresie dynamicznym.

Podobna technologia pozwoliłaby symulować działanie filtrów połówkowych, a także znacznie ułatwić tworzenie zdjęć HDR. Nie mówiąc już o tym, że nigdy więcej nie mielibyśmy problemu z przepaleniami. Jednym słowem gratka dla fotografów krajobrazu.

Osobną kwestią pozostaje to jaką mocą obliczeniową musiałyby dysponować aparaty, aby udźwignąć osbługę tego typu matrycy. Ciekawe też jak system rozpoznawania jasnych i ciemnych partii kadru radziłby sobie w przypadku fotografowania gęstych i kontrastowych faktur. Na razie nie wiadomo czy opisana matryca kiedykolwiek trafi do produkcji, jednak gdy tak się stanie, projektanci z pewnością znajdą rozwiązanie powyższych problemów.

To jednak tylko część możliwości opisanego sensora. Pełny opis patentu znajdziecie pod adresem freepatentsonline.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
3
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0