Osobna ekspozycja dla każdego piksela - rewolucyjny patent Sony?

6
Maciej Luśtyk
25 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Być może już niedługo filtry połówkowe i walka o poprawę dynamiki zdjęć w postprodukcji odejdą w zapomnieniu. Sony opatentowało matrycę z osobnym czasem naświetlania dla każdego z pikseli.

Obecna generacja matryc powoli dosięga granic możliwości oferowanych przez technologię, w ramach której są wytwarzane. Nic dziwnego, że coraz częściej pojawiającym się tematem są matryce organiczne czy rozwiązania typu QuantumFilm. Być może jednak kierunkiem rozwoju nowej generacji sensorów pokieruje Sony, które już teraz posiada ponad 40% rynku matryc.

Jeden z najnowszych patentów przyznanych firmie zakłada stworzenie matrycy, która dawałaby możliwość osobnej kontroli każdego piksela. W praktyce moglibyśmy stosować różne czasy naświetlania i czułości dla jasnych i ciemnych partii obrazu, a tym samym uzyskać zdjęcia o wyjątkowo dużym zakresie dynamicznym.

Podobna technologia pozwoliłaby symulować działanie filtrów połówkowych, a także znacznie ułatwić tworzenie zdjęć HDR. Nie mówiąc już o tym, że nigdy więcej nie mielibyśmy problemu z przepaleniami. Jednym słowem gratka dla fotografów krajobrazu.

Osobną kwestią pozostaje to jaką mocą obliczeniową musiałyby dysponować aparaty, aby udźwignąć osbługę tego typu matrycy. Ciekawe też jak system rozpoznawania jasnych i ciemnych partii kadru radziłby sobie w przypadku fotografowania gęstych i kontrastowych faktur. Na razie nie wiadomo czy opisana matryca kiedykolwiek trafi do produkcji, jednak gdy tak się stanie, projektanci z pewnością znajdą rozwiązanie powyższych problemów.

To jednak tylko część możliwości opisanego sensora. Pełny opis patentu znajdziecie pod adresem freepatentsonline.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły