Rynek aparatów w 2015 roku - ciągle w recesji

0
Maciej Luśtyk
19 Luty 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Mimo ciekawych premier i eksploracji nowych technologii, od kilku lat rynek aparatów fotograficznych przeżywa recesję. Potwierdzają to dane cyklicznie udostępniane przez producentów. Serwis Lensvid przygotował ciekawą infografikę, która pozwoli się szybko rozeznać się w sytuacji.
Wykresy przygotowane przez serwis Lensvid zostały oparte o dane udostępniane przez stowarzyszenie CIPA, które cyklicznie informuje o kondycji rynku fotograficznego. Jak sytuacja kształtowała się w 2015 roku? Dla nikogo nie będzie już chyba niespodzienką, że rynek dalej pozostaje w recesji, notując 17-procentowy spadek w dostawach aparatów i 3-procentowy spadek w produkcji obiektywów względem zeszłego roku, choć w przypadku obiektywów ogólna sytuacja zdaje się stabilizować po krótkookresowym wzroście w latach 2010-2012.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Warto jednak podkreślić, że obecna wielkość całego rynku fotograficznego to mniej niż 30% tego co było jeszcze w 2010. Ogromny wpływ ma na to drastyczne załamanie sprzedaży aparatów kompaktowych, spowodowany rozwojem smartfonów, jednak i w segmencie bardziej zaawansowanych aparatów odnotowujemy spadki. Jak można się było spodziewać, producenci bezlusterkowców coraz mocniej zaznaczają swoją pozycję na rynku, a produkcja tego typu urządzeń wzrosła w zeszłym roku o 3%, przy jednoczesnym 9-procentowym spadku produkcji lustrzanek. Mimo wszystko rozkład sił między obydwoma typami aparatów pozostaje właściwie bez zmian. Owszem, udział aparatów bezlusterkowych w rynku wzrósł od 2013 roku z 5 do 9%, ale jest to głównie spowodowane wspomnianym już wyżej kurczeniem się segmentu kompaktów. Optymistyczną informacją będzie to, że rynek europejski ciągle prezentuje się najbardziej atrakcyjnie i w ostatnim roku wzrósł o około 3%.

Przyszłość nie rysuje się więc w kolorowych barwach. W 2016 roku z pewnością zanotujemy kolejne spadki. Głównym tego powodem wydaje się być - paradoksalnie - coraz doskonalsza technologia, która sprawia, że raz kupiony aparat wystarcza użytkownikom na długie lata i nie widzą oni konieczności aktualizacji sprzętu co dwa, trzy lata jak to było jeszcze niedawno gdy skok jakości oferowany przez kolejne generacje sprzętu był dużo bardziej zauważalny. Wygląda więc na to, że po cyfrowym boomie pierwszych lat nowego millenium dynamika rynku aparatów znacznie się zmniejszy.

Dla wielu producentów adaptacja do tej sytuacji może być trudna, ale będzie konieczna. Prawdopodobnie jeszcze bardziej wzrośnie cena urządzeń, ale być może przełoży się to na ich jakość. Największych przełomów z pewnością możemy spodziewać się po rynku urządzeń mobilnych, zwłaszcza że na horyzoncie są już bardzo ciekawe technologie, które pomogą znacznie rozwinąć ten segment.

Więcej informacji znajdziecie na stronie lensvid.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły