Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nagrody TIPA 2004-2005 rozdane

0

Autor: Łukasz Kacperczyk

27 Maj 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Stowarzyszenie Technical Image Press Association, zrzeszające 31 pism branżowych z 12 krajów, przyznało nagrody dla najlepszych produktów fotograficznych sezonu 2004-2005. Zwraca uwagę przewidywalne zwiększenie ilości kategorii cyfrowych i fakt, że za najlepszy film uznano negatyw czarno-biały.

Stowarzyszenie Technical Image Press Association, zrzeszające 31 pism branżowych z 12 krajów, przyznało nagrody dla najlepszych produktów fotograficznych sezonu 2004-2005. Zwraca uwagę przewidywalne zwiększenie ilości kategorii cyfrowych i fakt, że za najlepszy film uznano negatyw czarno-biały.

Najlepsze produkty fotograficzne sezonu 2004-2005 zdaniem członków Technical Image Press Association: czytaj>>>;Najlepsza cyfrowa lustrzanka konsumencka: Nikon D70 czytaj>>>; Najlepsza cyfrowa lustrzanka profesjonalna: Canon EOS 1D Mark II czytaj>>>;Najlepszy tani cyfrowy aparat kompaktowy: Olympus Camedia C-310 Zoom czytaj>>>;Najlepszy cyfrowy aparat kompaktowy: Sony CyberShot DSC-T1 czytaj>>>;Najlepszy zaawansowany aparat cyfrowy: Konica Minolta DiMAGE A2 czytaj>>>;Najlepsze cyfrowe urządzenie profesjonalne: Sinarback 54M;Najlepszy nośnik pamięci: SanDisk Ultra II series czytaj>>>;Najlepsze akcesoria cyfrowe: Lexar JumpDrive Elite series;Najlepszy skaner do filmów: Nikon Coolscan V ED czytaj>>>;Najlepszy skaner płaski: Epson Perfection 4870 Photo czytaj>>>;Najlepsza drukarka fotograficzna dye-sub: Kodak Photo Printer 6800 czytaj>>>;Najlepsza fotograficzna drukarka atramentowa: Epson Stylus Photo R800 czytaj>>>;Najlepsza fotograficzna drukarka wielkoformatowa: Hewlett-Packard DesignJet 130;Najlepsza amatorska kamera wideo: JVC GR-DV4000;Najlepsza profesjonalna kamera wideo: Sony DSR-PD170;Najlepsza lustrzanka: Canon EOS 30V/33V Date czytaj>>>;Najlepszy aparat kompaktowy: Olympus mju-III 80 czytaj>>>;Najlepszy film: Kodak Professional BW 400CN;Najlepszy produkt profesjonalny: Imacon Flextight 949;Najlepsze oprogramowanie konsumenckie: Adobe Photoshop CS;Najlepszy obiektyw konsumencki: Sigma 17-35 mm f/2,8-4 EX DG Aspherical czytaj>>>;Najlepszy obiektyw profesjonalny: Olympus Zuiko Digital ED 150 mm f/2 Macro czytaj>>>;Najbardziej innowacyjny projekt: Panasonic SV-AV50 D-Snap;Najlepsza technologia: Canon Data Verification Kit DVK-E2;Najlepszy minilab cyfrowy: Agfa d-Lab.1;Złoty medal: 50 lat Kodaka Tri-X]Wydawałoby się, że zwiększenie ilości kategorii cyfrowych i pozycja lidera w tym segmencie rynku firmy Canon (przynajmniej jeśli chodzi o aparaty) nieco faworyzuje japońskiego giganta, lecz ten pozorny ukłon w stronę wspomnianej firmy stworzył możliwość uwzględnienia w werdykcie produktów innych marek. Co prawda Canon trzyma się mocno jeśli chodzi o produkty dla zawodowców (kolejna nagroda za najlepszą profesjonalną lustrzankę cyfrową) i dostał nawet nagrodę za najlepszą lustrzankę na film (EOS 30V/33V), ale już za najlepszą konsumencką lustrzanką cyfrową sezonu uznano produkt konkurencji - Nikona D70 (nagrodę za osiągnięcie przełomowe dla modelu EOS 300D należy chyba uznać za laur na otarcie łez, swoistą nagrodę pocieszenia). Mimo to Canon nadal jest niekwestionowanym liderem z czterema tegorocznymi nagrodami na koncie. Jednak czuje już chyba na plecach oddech Olympusa, który został uhonorowany w trzech kategoriach (najlepszy kompakt na film, najlepszy obiektyw profesjonalny [!] i najlepszy tani kompakt cyfrowy).

Wygląda też na to, że Epson nie zamierza schodzić z najwyższego podium w "swoich" kategoriach - po raz kolejny produkty tej firmy wygrały w kategoriach dla drukarek atramentowych i skanerów płaskich. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zrezygnowano z kategorii najlepszy film barwny i najlepszy diapozytyw, a w tegorocznym werdykcie TIPA za najlepszy film uznało... czarno-biały negatyw Kodak BW 400CN - czyżby jurorzy uznali, że w fotografii barwnej przyszłość ma już tylko cyfra? Cieszy fakt uhonorowania słynnej, można też chyba powiedzieć, że "kultowej" dziś, emulsji czarno-białej Kodaka, czyli Tri-X'a.

Oczywiście nie można zapomnieć o wspomnianym już na początku rozmnożeniu się cyfrowych kategorii i zwycięzców - na 26 kategorii, w 19 wygrały produkty związane z obrazowaniem cyfrowym, w tym w tak prestiżowych kategoriach, jak najlepszy obiektyw! "Cyfra, cyfra i jeszcze raz cyfra", zdają się mówić przedstawiciele pism zrzeszonych w TIPA. A jeśli już fotografia tradycyjna (czyli na film), to w czerni i bieli. No cóż - miejmy nadzieję, że w końcu (jak zwykle) zwycięży fotografia.

Oczywiście gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Czytaj także:

Najlepsze produkty według stowarzyszenia TIPA za sezon 2003-2004: czytaj

Najlepsze produkty według stowarzyszenia TIPA za sezon 2002-2003: czytaj

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
W związku z wprowadzeniem w Japonii obostrzeń związanych z pandemią, duża zmiana strategii i planów może czekać producentów sprzętu foto i wideo. Opóźnienia w dostawach również mogą wystąpić.
2
0
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Klatki, uchwyty i oparcia naramienne dla operatorów i fotografów marki SmallRig trafiły do oferty jednego z największych dystrybutorów sprzętu foto i wideo, firmy Focus Nordic Poland
0
0
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon często wskazywany jest jako ten, który pod względem technologii sensorów ciągle pozostaje w tyle za konkurencją. Wygląda jednak na to, że producent nie próżnuje...
1
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)