3 x Nikon COOLSCAN

Nikon wprowadza do oferty aż 3 modele skanerów filmowych przeznaczonych dla różnych grup odbiorców. Nikon COOLSCAN V ED to niewielkie urządzenie do pracy w domu, COOLSCAN LS 5000 ED oferuje lepsze osiągi przy tych samych rozmiarach zewnętrznych, a COOLSCAN LS 9000 ED przeznaczony jest do zadań profesjonalnych.
Nikon wprowadza do oferty aż 3 modele skanerów filmowych przeznaczonych dla różnych grup odbiorców. Nikon COOLSCAN V ED to niewielkie urządzenie do pracy w domu, COOLSCAN LS 5000 ED oferuje lepsze osiągi przy tych samych rozmiarach zewnętrznych, a COOLSCAN LS 9000 ED przeznaczony jest do zadań profesjonalnych.Nowa generacja skanerów fotograficznych Nikon charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi osiągami oraz nowym zestawem zaawansowanych narzędzi poprawiających jakość i precyzję przechwytywania obrazu. Zaprezentowane nowości różnią się między sobą typem elementu skanującego, rozmiarami akceptowanych nośników oraz szybkością pracy. Jednocześnie rozdzielczość optyczna jest dokładnie taka sama i wynosi 4000 dpi.

Wymieńmy w skrócie technologie optymalizujące jakość obrazu zastosowane we wszystkich trzech produktach:
Scan Image Enhancer - technologia automatycznego doboru prawidłowej jasności i kolorystyki obrazu.
Digital ICE Advancer - zestaw aplikacji korygujących wady
  • Digital ICE - technologia usuwania zadrapań i kurzu z materiału fotograficznego bez wpływania na kompozycję obrazu
  • Digital ROC - technologia automatycznej korekty i uzupełniania błędów kolorystycznych
  • Digital GEM - technologia usuwania ziarnistości
  • Digital DEE - nowa technologia korekty jasności obrazu i wartości ekspozycji pomagająca w wydobyciu szczegółów w ciemnych i bardzo jasnych partiach zdjęcia

Ponadto najwyższy model w serii, Nikon COOLSCAN LS 9000 ED, oferuje technologię Digital ICE Professional, która stworzona została specjalnie na potrzeby współpracy z filmami Kodachrome.

Nikon COOLSCAN V ED (LS 50 ED)

Najprostszy z zaprezentowanych modeli posiadający 2-pasmowy liniowy sensor CCD, który rejestruje obraz w rozdzielczości 4000 dpi. 14-bitowa konwersja A/D oraz "udoskonalony algorytm przetwarzania obrazu dla kolorowych negatywów" gwarantują wysokiej jakości reprodukcje. Skaner ten zgodny jest z filmami (negatywami i slajdami) w formatach 35mm oraz APS (IX240).

Maksymalny obszar skanowanego pola wynosi 25.1 x 38mm. Producent podkreśla też dobre właściwości układu optycznego, na który składa się 7 elementów (w tym soczewki niskodyspersyjne ED niwelujące rozszczepianie kolorów) w 3 grupach. Skanowanie jednej klatki w formacie 35mm i rozdzielczości roboczej 2900dpi zajmie ok. 38 sekund. Wymiary urządzenia to 96 x 172 x 315mm, a waga ok. 3 kg. Coolscan V ED komunikuje się z komputerem za pomocą złącza USB 2.0.

Właściwości takie jak łatwe ładowanie filmu, szybkie automatyczne strojenie ostrości oraz szybki podgląd sprawiają, że LS 50 ED przeznaczony jest dla osób mniej zaznajomionych z zaawansowanym sprzętem. Polecany do archiwizacji, wygodnej pracy biurowej itp.


Nikon COOLSCAN LS 5000 ED

LS 5000 ED zamknięty jest w identycznej obudowie, ale oferuje znacznie lepsze osiągi jeśli chodzi o szybkość pracy. Jedna klatka 35mm (w rozdzielczości roboczej 2900 dpi) skanowana jest w 20 sekund (z uwzględnieniem czasu potrzebnego do wyświetlenia obrazu na monitorze!). Do tego dochodzi opcja multi-skanu czyli szybkiego podglądu większej ilości klatek, a także wspomniane wyżej technologie optymalizacji obrazu.

Ten model stosuje nową konstrukcję elementu rejestrującego obraz i jest to 2-liniowy sensor CCD. Dane przesyłane są do komputera przez szybkie złącze USB 2.0. Inne właściwości to szybki pomiar ostrości z opcją strojenia manualnego i wyborem punktu pomiarowego, a także większa dynamika dzięki 16-bitowej konwersji A/D (analogowo - cyfrowej).

Bardzo interesująco prezentują się podstawowe i opcjonalne akcesoria przewidziane dla tego produktu. Może to być podajnik SF-210, który pomieści do 50 zaramkowanych slajdów, a także adapter na rolkę filmową SA-30 mieszczący nawet 40-klatkową błonę. Z takimi dodatkami Coolscan LS 5000 ED powinien zadowolić bardzo wymagających amatorów małoobrazkowej fotografii analogowej.


Nikon COOLSCAN Super 9000

Skaner filmowy Nikon COOLSCAN Super 9000 to znacznie bardziej zaawansowane urządzenie skierowane do profesjonalistów. Pierwsza różnica w stosunku do modeli opisanych wyżej to obsługiwane formaty. Poza filmem 135 (35mm) jest to cały zakres filmów 120/220 łącznie z formatami 6 x 7 oraz 6 x 9 (nagatywowe i diapozytowe). Ponadto Super 9000 akceptuje błony 16mm i mikrofilmy.

Do najważniejszych rozwiązań technologicznych jakie tu zaprzęgnięto trzeba zaliczyć 3-liniowy sensor CCD, zaawansowany obiektyw Nikkor ED z 14 soczewkami w 6 grupach oraz ICE Professional czyli program skierowany do współpracy z błonami Kodachrome. Ponadto najlepszy ze skanerów filmowych Nikona posiada cyfrowe złącze IEEE1394 (FireWire) i sprzedawany będzie z zestawem rozbudowanego oprogramowania edycyjnego.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4