Canon EOS 30V Date i EOS 33V - nowe wcielenie zaawansowanych lustrzanek amatorskich

Canon EOS 30V Date i EOS 33V, to nowe wcielenia bardzo popularnych modeli lustrzanek na tradycyjny film przeznaczonych dla zaawansowanych amatorów. Firma Canon nie zapomniała o osobach, które nadal chcą fotografować na kliszy i wyposażyła nowe modele w kilka nowych, interesujących funkcji.
Canon EOS 30V Date i EOS 33V, to nowe wcielenia bardzo popularnych modeli lustrzanek na tradycyjny film przeznaczonych dla zaawansowanych amatorów. Firma Canon nie zapomniała o osobach, które nadal chcą fotografować na kliszy i wyposażyła nowe modele w kilka nowych, interesujących funkcji.

Canon EOS 30V Date

Aparaty 30V/33V zostały wyposażone w najnowszy system pomiaru błysku E-TTL II, zaprezentowany całkiem niedawno we flagowym modelu cyfrowej lustrzanki Canon EOS 1D Mark II. E-TTL II pozwala na uwzględnienie w pomiarze błysku odległości od obiektu i oraz zapobiega zafałszowaniu pomiaru przez materiały silne odbijające światło. Wszystko w połączeniu z wybranym (ręcznie lub automatycznie) punktem pomiaru ostrości. System E-TTL II może być wykorzystany z zewnętrznymi lampami Canona Speedlite serii EX. Oba nowe modele, mają także wbudowaną, wysuwaną lampę błyskową, która może być użyteczna, gdy nie mamy do dyspozycji lampy zewnętrznej. Nie korzysta ona jednak z systemu E-TTL II.

Canon EOS 33V z podniesioną wbudowaną lampą błyskową

Nowe modele mają być szybsze niż ich poprzednicy. Analogiczny jak w poprzednich modelach 7-polowy system pomiaru automatyki ostrości (w modelu 30V z funkcją sterowania okiem) ma usprawnione algorytmy ustawiania ostrości. Zdjęcia seryjne, podobnie jak poprzednio, mogą być wykonywane z prędkością 4 klatki na sekundę.

Nowe, skuteczniejsze oprogramowanie otrzymał również 35-strefowy pomiar światła. Dzięki temu aparat stał się mniej wrażliwy na obecność w kadrze bardzo jasnych obiektów. Wyniki pomiaru z tych punktów są identyfikowane a następnie ich waga jest minimalizowana w końcowych obliczeniach ekspozycji.

Zadbano także o szybkość pracy migawki. Teraz, czas zaciemnienia wizjera podczas wykonywania zdjęcia został zmniejszony do 155 ms (dla czasów krótszych niż 1/60).

Canon EOS 33V

Już poprzednie modele EOS 30/33 słynęły z wysokiej jakości wykonania. Nowe modele "V" mają korpusy wykonane z metalu pokrytego trwałym, matowym tworzywem. Zapewnia to jeszcze większą trwałość.

Model EOS 30V Date, oprócz systemu sterowania okiem wyróżnia się dodatkowo na naświetlenie na firmie daty i godziny. Oba aparaty będą sprzedawane jako korpusy lub w zestawach z obiektywem Canon EF 28-105mm f/4-5.6.

Poniżej cytujemy oficjalną informację prasową producenta:

Nowe lustrzanki Canon EOS 30V Date i EOS 33 Najszybszy autofokus w swojej klasie

Amstelveen, Holandia, 9 lutego 2004. Canon, lider w fotografii i technologii obrazowania, prezentuje dziś nowe lustrzanki jednoobiektywowe na film, modele EOS 30V Date i EOS 33V. Oba aparaty oferują najszybszy autofokus (AF), najszybsze strojenie podążające za obiektem i największą szybkość zdjęć seryjnych w swojej klasie. Mogą śledzić obiekt zbliżający się z prędkością 50 km/h do odległości 8 metrów od aparatu i fotografować z szybkością 4 klatek na sekundę - to zdecydowanie szybciej niż ich najbliżsi rywale. Model EOS 30V Date został wyposażony w szeroki, 7-punktowy czujnik AF kontrolowany wzrokiem, oparty na śledzeniu ruchu oka fotografującego. Oba aparaty są dostępne jako sam korpus lub w zestawie standardowym z obiektywem Canon EF 28-105mm f/4-5.6.

Odpowiednio solidny metalowy korpus ma wyjątkowe matowe wykończenie, które idealnie pasuje do doskonale wyposażonych aparatów, zaprojektowanych specjalnie dla zaawansowanych fotografów. Oba aparaty wyposażono w nowy system pomiaru błysku E-TTL II, który wykorzystuje informacje o odległości od fotografowanego obiektu. Doskonale widoczny podświetlany wyświetlacz OLC pozwala łatwo sprawdzić ustawienia w słabym oświetleniu.

"Nowe modele, EOS 30V Date i EOS 33V, udowadniają, że Canon nie zapomina o fotografujących lustrzankami na film", mówi Mogens Jensen, szef w Canon Consumer Imaging Europe. "Film wciąż jest podstawą wielu ciekawych prac fotograficznych i osoby, które fotografują aparatami na film zasługują na najlepsze i najnowsze technologie".


Nowy pomiar błysku E-TTL II
Z lampami błyskowymi z serii Canon EX-Speedlite aparaty EOS 30V Date i EOS 33V wykorzystują nowy pomiar błysku E-TTL II. E-TTL II pozwala zmniejszyć liczbę nieprawidłowych ekspozycji, ponieważ łączy informację na temat odległości od fotografowanego obiektu z 35-segmentowym pomiarem przedbłysku. Obszary z dużą ilością odblasków są ignorowane przy obliczaniu siły błysku, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo błędów, spowodowanych przez odbicia światła od fotografowanego obiektu. Nowy system pozwala też na zablokowanie ostrości i przekomponowanie zdjęcia, bez obawy o niedoświetlenie lub prześwietlenie spowodowane przez fakt, że fotografowany obiekt nie pokrywał się z punktem AF. Nowy algorytm ekspozycji pozwala na prawidłowe naświetlanie zdjęć białych obiektów, dzięki czemu np. suknia ślubna lub komplet porcelany będą wyglądały naturalnie.

Ustawianie ostrości i pomiar światła
7-punktowy szeroki czujnik AF (pięć punktów w poziomie i po jednym nad punktem centralnym i pod nim) pozwala na szybkie ustawienie ostrości nawet na obiekt, który nie znajduje się w centrum kadru. Kontrola wzrokiem w modelu EOS 30V Date sprawia, że aby ustawić ostrość na obiekt poza centrum kadru wystarczy, żeby użytkownik na niego spojrzał, bez konieczności blokowania ostrości. 35-strefowy pomiar światła korzysta z dwukrotnie większej ilości segmentów niż wiele aparatów konkurencji i bierze pod uwagę pomiar z całej powierzchni klatki, dzięki czemu aparat zawsze dokładnie naświetla zdjęcia. Algorytm identyfikuje, a następnie odrzuca wyniki pomiaru z najjaśniejszych stref. Zmniejsza to niebezpieczeństwo nieregularnych naświetleń i zapewnia odpowiednią ekspozycję nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Cicho i łatwo
Przesuw filmu, dźwięk migawki i lustra zostały wyciszone tak, że jest to najcichszy aparat z serii EOS. Stylowy podświetlany na niebiesko wyświetlacz OLC spodoba się fotografom, którzy pracują w słabym oświetleniu i tam, gdzie wymagana jest dyskrecja, na przykład w teatrze. Zaciemnienie wizjera zostało skrócone do poziomu poniżej 155ms dla czasów migawki krótszych niż 1/60 sekundy.

Wszechstronność i kontrola
Aparaty EOS 30V Date i EOS 33V zostały zaprojektowane z myślą o wszechstronności i oddaniu pełnej kontroli fotografowi. Oferują następujące tryby ekspozycji: program (P), preselekcja czasu (Tv), preselekcja przysłony (Av), tryb manualny (M) i tryb głębi ostrości (A-Dep). W trybie A-Dep mierzone są najbliższa i najdalsza odległość w kadrze, a następnie aparat wybiera ustawienia dające jak największą głębię ostrości. Wśród sześciu programów tematycznych znajdziemy: Portret, Krajobraz, Zbliżenie, Sport i Zdjęcia Nocne. Migawka pracuje w zakresie od 1/4000 sekundy do 30 sekund plus czas B. EOS 30V Date pozwala na zapisanie na filmie daty lub godziny w różnych konfiguracjach.

Akcesoria i obiektywy
Dodatkowe akcesoria to pojemnik na baterie BP-300 i półsztywny futerał EH-14L. Tak jak inne lustrzanki z serii EOS, modele EOS 30V Date i EOS 33V współpracują z dziesiątkami obiektywów z linii Canon EF.

Czytaj także...
Canon PowerShot Pro1 - w czołówce czytaj...
Canon PowerShot S1 IS - aparat z kamerą czytaj...
Canon PowerShot A75 - stary czy nowy? czytaj...
Canon Digital Ixus IIs, 430 i 500 - nowa linia czytaj...
Aparat Canon PowerShot A310 - łatwe drukowanie czytaj...
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1