Canon EOS 30V Date i EOS 33V - nowe wcielenie zaawansowanych lustrzanek amatorskich

0
Michał Sułkiewicz
9 Luty 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Canon EOS 30V Date i EOS 33V, to nowe wcielenia bardzo popularnych modeli lustrzanek na tradycyjny film przeznaczonych dla zaawansowanych amatorów. Firma Canon nie zapomniała o osobach, które nadal chcą fotografować na kliszy i wyposażyła nowe modele w kilka nowych, interesujących funkcji.
Canon EOS 30V Date i EOS 33V, to nowe wcielenia bardzo popularnych modeli lustrzanek na tradycyjny film przeznaczonych dla zaawansowanych amatorów. Firma Canon nie zapomniała o osobach, które nadal chcą fotografować na kliszy i wyposażyła nowe modele w kilka nowych, interesujących funkcji.

Canon EOS 30V Date

Aparaty 30V/33V zostały wyposażone w najnowszy system pomiaru błysku E-TTL II, zaprezentowany całkiem niedawno we flagowym modelu cyfrowej lustrzanki Canon EOS 1D Mark II. E-TTL II pozwala na uwzględnienie w pomiarze błysku odległości od obiektu i oraz zapobiega zafałszowaniu pomiaru przez materiały silne odbijające światło. Wszystko w połączeniu z wybranym (ręcznie lub automatycznie) punktem pomiaru ostrości. System E-TTL II może być wykorzystany z zewnętrznymi lampami Canona Speedlite serii EX. Oba nowe modele, mają także wbudowaną, wysuwaną lampę błyskową, która może być użyteczna, gdy nie mamy do dyspozycji lampy zewnętrznej. Nie korzysta ona jednak z systemu E-TTL II.

Canon EOS 33V z podniesioną wbudowaną lampą błyskową

Nowe modele mają być szybsze niż ich poprzednicy. Analogiczny jak w poprzednich modelach 7-polowy system pomiaru automatyki ostrości (w modelu 30V z funkcją sterowania okiem) ma usprawnione algorytmy ustawiania ostrości. Zdjęcia seryjne, podobnie jak poprzednio, mogą być wykonywane z prędkością 4 klatki na sekundę.

Nowe, skuteczniejsze oprogramowanie otrzymał również 35-strefowy pomiar światła. Dzięki temu aparat stał się mniej wrażliwy na obecność w kadrze bardzo jasnych obiektów. Wyniki pomiaru z tych punktów są identyfikowane a następnie ich waga jest minimalizowana w końcowych obliczeniach ekspozycji.

Zadbano także o szybkość pracy migawki. Teraz, czas zaciemnienia wizjera podczas wykonywania zdjęcia został zmniejszony do 155 ms (dla czasów krótszych niż 1/60).

Canon EOS 33V

Już poprzednie modele EOS 30/33 słynęły z wysokiej jakości wykonania. Nowe modele "V" mają korpusy wykonane z metalu pokrytego trwałym, matowym tworzywem. Zapewnia to jeszcze większą trwałość.

Model EOS 30V Date, oprócz systemu sterowania okiem wyróżnia się dodatkowo na naświetlenie na firmie daty i godziny. Oba aparaty będą sprzedawane jako korpusy lub w zestawach z obiektywem Canon EF 28-105mm f/4-5.6.

Poniżej cytujemy oficjalną informację prasową producenta:

Nowe lustrzanki Canon EOS 30V Date i EOS 33 Najszybszy autofokus w swojej klasie

Amstelveen, Holandia, 9 lutego 2004. Canon, lider w fotografii i technologii obrazowania, prezentuje dziś nowe lustrzanki jednoobiektywowe na film, modele EOS 30V Date i EOS 33V. Oba aparaty oferują najszybszy autofokus (AF), najszybsze strojenie podążające za obiektem i największą szybkość zdjęć seryjnych w swojej klasie. Mogą śledzić obiekt zbliżający się z prędkością 50 km/h do odległości 8 metrów od aparatu i fotografować z szybkością 4 klatek na sekundę - to zdecydowanie szybciej niż ich najbliżsi rywale. Model EOS 30V Date został wyposażony w szeroki, 7-punktowy czujnik AF kontrolowany wzrokiem, oparty na śledzeniu ruchu oka fotografującego. Oba aparaty są dostępne jako sam korpus lub w zestawie standardowym z obiektywem Canon EF 28-105mm f/4-5.6.

Odpowiednio solidny metalowy korpus ma wyjątkowe matowe wykończenie, które idealnie pasuje do doskonale wyposażonych aparatów, zaprojektowanych specjalnie dla zaawansowanych fotografów. Oba aparaty wyposażono w nowy system pomiaru błysku E-TTL II, który wykorzystuje informacje o odległości od fotografowanego obiektu. Doskonale widoczny podświetlany wyświetlacz OLC pozwala łatwo sprawdzić ustawienia w słabym oświetleniu.

"Nowe modele, EOS 30V Date i EOS 33V, udowadniają, że Canon nie zapomina o fotografujących lustrzankami na film", mówi Mogens Jensen, szef w Canon Consumer Imaging Europe. "Film wciąż jest podstawą wielu ciekawych prac fotograficznych i osoby, które fotografują aparatami na film zasługują na najlepsze i najnowsze technologie".


Nowy pomiar błysku E-TTL II
Z lampami błyskowymi z serii Canon EX-Speedlite aparaty EOS 30V Date i EOS 33V wykorzystują nowy pomiar błysku E-TTL II. E-TTL II pozwala zmniejszyć liczbę nieprawidłowych ekspozycji, ponieważ łączy informację na temat odległości od fotografowanego obiektu z 35-segmentowym pomiarem przedbłysku. Obszary z dużą ilością odblasków są ignorowane przy obliczaniu siły błysku, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo błędów, spowodowanych przez odbicia światła od fotografowanego obiektu. Nowy system pozwala też na zablokowanie ostrości i przekomponowanie zdjęcia, bez obawy o niedoświetlenie lub prześwietlenie spowodowane przez fakt, że fotografowany obiekt nie pokrywał się z punktem AF. Nowy algorytm ekspozycji pozwala na prawidłowe naświetlanie zdjęć białych obiektów, dzięki czemu np. suknia ślubna lub komplet porcelany będą wyglądały naturalnie.

Ustawianie ostrości i pomiar światła
7-punktowy szeroki czujnik AF (pięć punktów w poziomie i po jednym nad punktem centralnym i pod nim) pozwala na szybkie ustawienie ostrości nawet na obiekt, który nie znajduje się w centrum kadru. Kontrola wzrokiem w modelu EOS 30V Date sprawia, że aby ustawić ostrość na obiekt poza centrum kadru wystarczy, żeby użytkownik na niego spojrzał, bez konieczności blokowania ostrości. 35-strefowy pomiar światła korzysta z dwukrotnie większej ilości segmentów niż wiele aparatów konkurencji i bierze pod uwagę pomiar z całej powierzchni klatki, dzięki czemu aparat zawsze dokładnie naświetla zdjęcia. Algorytm identyfikuje, a następnie odrzuca wyniki pomiaru z najjaśniejszych stref. Zmniejsza to niebezpieczeństwo nieregularnych naświetleń i zapewnia odpowiednią ekspozycję nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Cicho i łatwo
Przesuw filmu, dźwięk migawki i lustra zostały wyciszone tak, że jest to najcichszy aparat z serii EOS. Stylowy podświetlany na niebiesko wyświetlacz OLC spodoba się fotografom, którzy pracują w słabym oświetleniu i tam, gdzie wymagana jest dyskrecja, na przykład w teatrze. Zaciemnienie wizjera zostało skrócone do poziomu poniżej 155ms dla czasów migawki krótszych niż 1/60 sekundy.

Wszechstronność i kontrola
Aparaty EOS 30V Date i EOS 33V zostały zaprojektowane z myślą o wszechstronności i oddaniu pełnej kontroli fotografowi. Oferują następujące tryby ekspozycji: program (P), preselekcja czasu (Tv), preselekcja przysłony (Av), tryb manualny (M) i tryb głębi ostrości (A-Dep). W trybie A-Dep mierzone są najbliższa i najdalsza odległość w kadrze, a następnie aparat wybiera ustawienia dające jak największą głębię ostrości. Wśród sześciu programów tematycznych znajdziemy: Portret, Krajobraz, Zbliżenie, Sport i Zdjęcia Nocne. Migawka pracuje w zakresie od 1/4000 sekundy do 30 sekund plus czas B. EOS 30V Date pozwala na zapisanie na filmie daty lub godziny w różnych konfiguracjach.

Akcesoria i obiektywy
Dodatkowe akcesoria to pojemnik na baterie BP-300 i półsztywny futerał EH-14L. Tak jak inne lustrzanki z serii EOS, modele EOS 30V Date i EOS 33V współpracują z dziesiątkami obiektywów z linii Canon EF.

Czytaj także...
Canon PowerShot Pro1 - w czołówce czytaj...
Canon PowerShot S1 IS - aparat z kamerą czytaj...
Canon PowerShot A75 - stary czy nowy? czytaj...
Canon Digital Ixus IIs, 430 i 500 - nowa linia czytaj...
Aparat Canon PowerShot A310 - łatwe drukowanie czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
15
1
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki z branży
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki...
Najświeższe plotki wskazują na wyjątkowo ciekawe nowości, które już niebawem mogą pojawić się na rynku fotograficznym. Czy Canon zamierza dołączyć do zaognionej na...
21
5