Olympus Zuiko Digital ED 150mm f/2 do systemu 4/3

0
Łukasz Kacperczyk
12 Luty 2004
Artykuł na: 9-16 minut
Olympus spełnia obietnicę - po Zuiko Digital 11-22mm f/2,8-3,5 (odpowiednik w małym obrazku 22-44mm) na rynek ma trafić kolejne znakomite szkło do systemu 4/3. Zapowiadany jasny teleobiektyw zmaterializował się pod postacią modelu Zuiko Digital ED 150mm f/2. Jego ogniskowa odpowiada 300mm w formacie 35mm.
Olympus spełnia obietnicę - po Zuiko Digital 11-22mm f/2,8-3,5 (odpowiednik w małym obrazku 22-44mm) na rynek ma trafić kolejne znakomite szkło do systemu 4/3. Zapowiadany jasny teleobiektyw zmaterializował się pod postacią modelu Zuiko Digital ED 150mm f/2. Jego ogniskowa odpowiada 300mm w formacie 35mm.

Olympus Zuiko Digital ED 150mm f/2

W konstrukcji optycznej Digital Zuiko ED 150/2 wykorzystano 11 soczewek w 9 grupach, w tym dwie soczewki niskodyspersyjne - ED i Super ED (ta druga ma cechy szkła fluorytowego), które dbają o zminimalizowanie aberracji chromatycznej, charakterystycznej dla teleobiektywów. Jeśli połączymy to z faktem, że obiektywy do otwartego systemu 4/3 są zoptymalizowane do cyfrowej rejestracji obrazu, możemy chyba z czystym sumieniem napisać, że nowe szkło Zuiko Digital zapewni użytkownikowi wysoką jakość obrazu. Ale jakość optyczna to nie jedyna zaleta tego obiektywu.

Zawodowcy, bo to przecież przede wszystkim dla nich jest przeznaczony olympusowski system E, docenią też z pewnością duży otwór względny (f/2) i niewielkie wymiary (100x146mm). Nie byłyby to specjalnie niezwykłe parametry, gdybyśmy nie mówili o obiektywie, którego ogniskowa w zasadzie wynosi 300mm (w małym obrazku) - takie szkła są często o połowę większe i do tego ciemniejsze. Nowy Zuiko Digital doskonale nadaje się do fotografowania tematów, w których potrzebne jest rozmyte tło lub do zatrzymywania akcji w słabym oświetleniu. Dzięki jasnemu obrazowi na matówce, duży otwór względny ułatwia też kompozycję i manualne ostrzenie. Producent podkreśla też znaczenie nowych powłok przeciwodblaskowych, które znacznie zmniejszają niebezpieczeństwo blików i obniżenia kontrastu w wyniku działania efektu "flary".

Olympus Zuiko Digital ED 150mm f/2 podpięty do aparatu E-1.

Dzięki systemowi "pływających" soczewek, Zuiko Digital ED 150mm f/2 zapewnia dużą ostrość obrazu i wysoki kontrast zarówno przy krótkich, jak i dłuższych odległościach. W sytuacjach, w których wiadomo, że pożądana ostrość będzie się mieścić w dość wąskim zakresie odległości, przyda się tzw. "focus limit switch" - specjalny przełącznik, który zawęża zakres działania autofocusa, zwiększając tym samym szybkość ostrzenia. Tak jak flagowa lustrzanka cyfrowa systemu 4/3, aparat Olympus E-1, nowy teleobiektyw tej firmy jest doskonale uszczelniony, co pozwala na bezpieczne korzystanie z niego w niekorzystnych warunkach pogodowych (piasek, woda).

Olympus Zuiko Digital ED 150mm f/2 ma trafić do sklepów latem tego roku. Czekamy na pozostałe zapowiadane obiektywy, ale jak widać Olympus, w przeciwieństwie do wielu innych producentów, waży słowa i jeśli zapowiada wprowadzenie jakiegoś produktu na rynek, to spełnia obietnicę, więc nie powinniśmy się spodziewać specjalnych opóźnień.

Informacja prasowa producenta:

Nowy teleobiektyw Olympus E-System - dla jeszcze większej kreatywności

Obiektyw ZUIKO DIGITAL ED150mm, F2.0

Las Vegas, 12 luty 2004 - Wraz z bardzo jasnym teleobiektywem, ZUIKO DIGITAL ED150mm F2.0, (odpowiednik obiektywu 300mm w systemach małoobrazkowych) Olympus po raz kolejny rozszerza gamę obiektywów dla systemu Olympus E-System. Pełna kompatybilność z nagrodzonym przez TIPA standardem FourThirds oznacza, że obiektyw ten może poszczycić się kompaktową konstrukcją sprawiającą, iż jest nie tylko bardzo poręczny, ale jednocześnie wyróżnia się dużym otworem przysłony. Możliwości teleobiektywu zostały połączone z dużą jasnością tego układu optycznego, co sprawia, że jest on idealny do fotografowania przyrody oraz sportowych zdjęć akcji. Przysłona o wartości F2.0 pozwala również na wyzyskanie niewielkiej głębi ostrości w tworzonych kompozycjach, co wspaniale wyróżnia fotografowany obiekt z rozmywającego się tła. Wyjątkowa precyzja optyki zapewnia uzyskiwanie bardzo ostrych obrazów o wysokim stopniu kontrastu. Nieoceniony element każdego profesjonalnego zestawu - obiektyw ZUIKO DIGITAL ED150mm F2.0 docenią również Ci, którzy chcą zamknąć w kadrze niezwykłą silę wyrazu dzikiej przyrody i wydarzeń sportowych.

Podstawowe cechy

Wszechstronność

Teleobiektyw ZUIKO DIGITAL ED150mm (odpowiednik obiektywu 300mm w systemach małoobrazkowych) charakteryzuje się niezwykle kompaktową i lekką konstrukcją. Ten obiektyw nowej generacji oferuje niezaprzeczalne zalety dzięki kompatybilności ze standardem FourThirds System - a są to: wygoda przy noszeniu obiektywu, wysoka jakość obrazu oraz duża jasność układu optycznego.
- Wymiary: 100mm (średnica) x 146mm (długość)
- Waga: 1,350g ze wspornikiem statywu


Bardzo jasny otwór przysłony F2.0
Przysłona F2.0 daje nie tylko zaletę, jaką jest możliwość wykorzystania mniejszej głębi ostrości, ale pozwala również na wykonywanie zdjęć z większymi prędkościami migawki. Z tego też względu obiektyw ten jest idealny przy dokumentowaniu szybko poruszających się obiektów, z czym mamy niewątpliwie do czynienia przy fotografii sportowej oraz gdy rejestrujemy w kadrze płynne ruchy dzikich zwierząt.

Dwa elementy niskodyspersyjne - ED
Dla uzyskania lepszego działania układu optycznego, dwa elementy niskodyspersyjne (ED) minimalizują aberrację chromatyczną, efekt często występujący przy fotografowaniu teleobiektywami. Jeden z tych elementów określany jest mianem soczewki super-niskodyspersyjnej (super ED). Jest on szczególnie efektywny przy redukowaniu aberracji chromatycznej, gdyż ma charakterystykę widmową podobną do elementów z fluorytu, które są również stosowane do korygowania tego niekorzystnego zjawiska. Łącznie dwa użyte elementy zapewniają pierwszorzędną jakość obrazu, zarówno jeśli chodzi o rozdzielczość, jak i kontrast.

Nowe wielokrotne powlekanie
Znacznie zmniejszające możliwość wystąpienia zjawiska "duszków" oraz poświaty na zdjęciu, nowe wielokrotne powłoki redukują refleksje świetlne w szerokim zakresie długości fali.

Zaawansowany mechanizm niezależnego poruszania grup soczewek
Mechanizm niezależnego poruszania grup soczewek (ang. floating mechanism) pozwala na uzyskiwanie ostrych i kontrastowych obrazów począwszy od zbliżeń aż do nieskończoności (najkrótsza odległość fotografowania wynosi:1.2m).

Przełącznik ograniczania zakresu ostrości oraz przycisk zatrzymywania ostrości
Aby zaoszczędzić cenny czas, jaki fotografujący poświęca na ustawianie ostrości i jednocześnie ułatwić wykonanie tych jedynych, perfekcyjnych zdjęć, przełącznik ograniczania zakresu ostrości zmniejsza zakres ustawiania ostrości.

Konstrukcja odporna na zachlapania oraz kurz
Specjalna konstrukcja odporna na zachlapania oraz kurz właściwie zabezpiecza obiektyw i pozwala na korzystanie z obiektywu w różnorodnych warunkach.

Optyka skonstruowana specjalnie dla fotografii cyfrowej

Wszystkie obiektywy ZUIKO DIGITAL zostały tak skonstruowane, aby zmaksymalizować jakość działania i sprawność cyfrowych lustrzanek opartych na standardzie FourThirds. Pozwala to na pełną wymienność obiektywów (również pochodzących od różnych producentów) w korpusach aparatów stosujących ten standard. Możliwe stało się również zastosowanie mniejszych i lżejszych obiektywów charakteryzujących się jednocześnie większym otworem przysłony. Niemal telecentryczna optyka sprawia, ze zdjęcia wyróżniają się doskonałym odwzorowaniem kolorów oraz odpowiednią wyrazistością i jasnością na całej powierzchni kadru od środka aż do krawędzi. Duża rozdzielczość obiektywów zapewnia, że sensor obrazu uzyskuje odpowiednią ilość szczegółów pozwalających wykorzystać cały jego potencjał. Ponadto dzięki konstrukcji odpornej na zachlapania obiektywy ZUIKO DIGITAL są odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami. Nowy teleobiektyw ZUIKO DIGITAL ED150mm F2.0 ma być wprowadzany do sprzedaży latem 2004 roku.

Dodatkowe informacje

Olympus E-System jest pierwszym na świecie systemem cyfrowej lustrzanki opartym na standardzie FourThirds wspólnie opracowanym przez firmy Olympus oraz Kodak.
Ten profesjonalny system został zaprojektowany specjalnie dla fotografii cyfrowej. W chwili obecnej składa się on z korpusu lustrzanki Olympus E-1 oraz z szeregu wymiennych obiektywów i innych akcesoriów. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na naszych stronach: www.olympus-pro.com.


Obiektywy Olympus E-System:
  • ZUIKO DIGITAL 14~54mm (28~108mm) F2.8~3.5
  • ZUIKO DIGITAL ED50~200mm (100~400mm) F2.8~3.5
  • ZUIKO DIGITAL ED50mm (100mm) F2 Makro
  • ZUIKO DIGITAL ED300mm (600mm) F2.8
  • ZUIKO DIGITAL 11-22mm (22~44mm) F2.8-3.5
  • ZUIKO DIGITAL ED150mm (300mm) F2.0 (dostępny od lata 2004)


Dane techniczne obiektywu Olympus Digital Zuiko ED 150mm f/2:
NazwaOlympus Zuiko Digital ED 150mm f/2
Typteleobiektyw do systemu 4/3
Konstrukcja11 soczewek w 9 grupach, w tym 2 soczewki niskodyspersyjne (ED i Super ED)
Ogniskowa150mm (odpowiednik w małym obrazku: 300mm)
Otwór maksymalnyf/2 - f/22
Dystans min.1,2m
Kąt8,2 stopnia
Przesłona9 listków
MocowanieOlympus 4/3
Powiększenie0,15x (odpowiednik 35mm: 0,30x)
Filtr82mm
Osłonaw zestawie
Obudowauszczelniona
Wymiary100mm (ś) x 146mm (d)
Waga1350g z pierścieniem mocowania do statywu
Akcesoriaosłona przeciwsłoneczna, telekonwerter EC-14 i pierścień pośredni EX-25
Uwagi
  • obiektyw uszczelniony
  • ostrzenie wewnętrzne
  • system "pływających" soczewek zapewniający dobrą ostrość i wysoki kontrast przy bliskich i dalekich odległościach


Czytaj także:
Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM czytaj...
Olympus CAMEDIA C-770 Movie - nie tylko aparat czytaj...
Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom czytaj...
Olympus Camedia C-725 Ultra Zoom czytaj...
Olympus CAMEDIA C-360ZOOM i C-460ZOOM czytaj...
Olympus
Olympus CAMEDIA C-310 ZOOM - pierwszy krok w stronę cyfry czytaj...

Test lustrzanki Olympus E-1 czytaj...

PMA 2004 - maraton fotograficzny czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena...
Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie...
8
4
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
W ofercie firmy FoxFoto pojawiły się najnowsze manualne obiektywy Laowa, czyli kierowany do użytkowników systemu Mikro Cztery Trzecie obiektyw Fisheye, pełnoklatkowy...
5
0
Powiązane artykuły