Nagroda za wybitny wkład w fotografię dla Elliotta Erwitta

0
Marcin Grabowiecki
4 Luty 2015
Artykuł na: 4-5 minut

Członek agencji Magnum Photos - Elliott Erwitt został uhonorowany nagrodą za wybitny wkład w fotografię w konkursie Sony World Photography Awards 2015.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Elliott Erwitt, członek agencji Magnum Photos, otrzymał nagrodę Sony World Photography Awards 2015 za wybitny wkład w fotografię. 86-letni fotograf odbierze wyróżnienie osobiście podczas dorocznej gali w Londynie, która odbędzie się 23 kwietnia. Tego samego wieczoru ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu w kategoriach profesjonalnych oraz zdobywca nagrody L’Iris d’Or i tytułu fotografa roku SWPA. Oprócz prac Elliotta Erwitta na wystawie w Somerset House znajdą się zdjęcia laureatów i zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2015.

Międzynarodową sławę przyniosły Erwittowi nieupozowane, często ironiczne, czarno-białe zdjęcia codziennego życia. Jego prace - zarówno komercyjne, jak i prywatne - łączą wizualną doskonałość z błyskotliwym i kpiarskim ujęciem prezentowanego tematu. Elliott Erwitt jest Amerykaninem francuskiego pochodzenia. Od 1953 roku współpracuje z agencją Magnum, dla której dokumentował historyczne wydarzenia, osobowości, humor i absurd - z lekkością i wrodzonym wyczuciem dobrej fotografii.

Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji, umiejętnością wynajdywania czegoś ciekawego w zwyczajnym miejscu - mówi Erwitt o swoim zawodzie - Przekonałem się, że ma ona niewiele wspólnego z rzeczami, które się widzi, za to bardzo dużo wspólnego ze sposobem patrzenia na te rzeczy. Erwitt jest autorem doskonale rozpoznawalnych zdjęć prezydenta Nixona, Marilyn Monroe i paryskich psów, a także ogromnego - i stale powiększającego się - zbioru fotografii i filmów. Na wystawie w Somerset House znajdzie się wybór jego publikacji książkowych, zbiór archiwalnych odbitek, cyfrowa prezentacja cyklu Personal Best (ulubionych zdjęć Erwitta) oraz niektóre filmy.

Nagroda Sony World Photography Awards za wybitny wkład w fotografię przyznawana jest każdego roku osobie, której dorobek miał znaczenie dla całej branży fotograficznej. Wcześniej uhonorowano nią Eve Arnold, Williama Kleina, Marca Riboud, Williama Egglestona i Mary Ellen Mark.

Najsłynniejsze i mniej znane prace Erwitta będzie można oglądać od 24 kwietnia do 10 maja w londyńskim Somerset House.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Kolejny sukces polskiej fotografii. Weronika Gęsicka została laureatką tegorocznych Paszportów Polityki. To nagrody przyznawane artystom, których praca wywiera istotny...
43
0
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Sąd Rejonowy w Tarnowie wydał precedensowy wyrok: fotograf musi zapłacić 15 000 zł zadośćuczynienia dla swoich klientów za nienależycie wykonaną sesję ślubną. Sąd II...
50
6
Canon stawia na software - plugin ułatwiający selekcję zdjęć i wyszukiwarka fotografów
Canon stawia na software - plugin ułatwiający selekcję zdjęć i wyszukiwarka fotografów
Wszyscy dobrze wiemy, że selekcja i obróbka to najbardziej czasochłonne procesy w pracy fotografa. Czy zmieni to Canon? W czasie trwania targów CES 2020 producent zaprezentował także dwa nowe...
7
0
Powiązane artykuły