Drony tylko z licencją pilota?

Autor: Maciej Luśtyk

25 Listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
FAA, amerykański odpowiednik Departamentu Lotnictwa pracuje nad prawem regulującym komercyjne użycie dronów. Jedną z konsekwencji wprowadzenia nowego prawa może być konieczność posiadania licencji pilota do sterowania dronem.

Obecnie obowiązujące w USA prawo pozwala na rekreacyjne użytkowanie dronów, jednak zabrania wykorzystywania ich do celów komercyjnych. Nic więc dziwnego, że na ustawę regulującą status dronów niecierpliwie czekały firmy związane z branża filmową. Niestety, projekt nowych regulacji nie jest tym czego wszyscy się spodziewali.

Jak informuje Wall Street Journal, główne założenia ustawy zakładają ograniczenie lotów wyłącznie do godzin dziennych i sprowadzają limit wysokości lotu do 120 metrów. Co więcej, nowa regulacja zakłada, że do pilotowania drona konieczna będzie licencja pilota. FAA chce aby nowe prawo obejmowało wszystkie urządzenia o wadze do 24 kg. Oznacza to, że regulacje obejmą też zyskujące ostatnimi czasy dużą popularność, lekkie drony przeznaczone do filmowania, takie jak DJI Inspire 1.

Ostateczna forma ustawy ma zostać przedstawiona do końca 2014 roku. Następnie projekt wejdzie w fazę konsultacji publicznych. Biorąc pod uwagę to w jak szybkim tempie rośnie rynek dronów przeznaczonych do fotografowania i filmowania, możemy spodziewać się, że lekkie urządzenia tego typu nie zostaną jednak objęte proponowanymi obostrzeniami. Z drugiej strony Stany Zjednoczone wydają się być królestwem kuriozalnych praw, więc cała sprawa nie jest znowu taka oczywista. Miejmy tylko nadzieje, że na podobny pomysł nie wpadną ustawodawcy Unii Europejskiej.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Kontrasty T-Maxa i charakterystykę HP5 Plusa rozpoznajesz z kilometra? Spróbuj swoich sił w fotograficznym quizie. Ostrzegamy, nie będzie łatwo.
6
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
9
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)