Drony tylko z licencją pilota?

0
Maciej Luśtyk
25 Listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
FAA, amerykański odpowiednik Departamentu Lotnictwa pracuje nad prawem regulującym komercyjne użycie dronów. Jedną z konsekwencji wprowadzenia nowego prawa może być konieczność posiadania licencji pilota do sterowania dronem.
Obecnie obowiązujące w USA prawo pozwala na rekreacyjne użytkowanie dronów, jednak zabrania wykorzystywania ich do celów komercyjnych. Nic więc dziwnego, że na ustawę regulującą status dronów niecierpliwie czekały firmy związane z branża filmową. Niestety, projekt nowych regulacji nie jest tym czego wszyscy się spodziewali.

Jak informuje Wall Street Journal, główne założenia ustawy zakładają ograniczenie lotów wyłącznie do godzin dziennych i sprowadzają limit wysokości lotu do 120 metrów. Co więcej, nowa regulacja zakłada, że do pilotowania drona konieczna będzie licencja pilota. FAA chce aby nowe prawo obejmowało wszystkie urządzenia o wadze do 24 kg. Oznacza to, że regulacje obejmą też zyskujące ostatnimi czasy dużą popularność, lekkie drony przeznaczone do filmowania, takie jak DJI Inspire 1.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Ostateczna forma ustawy ma zostać przedstawiona do końca 2014 roku. Następnie projekt wejdzie w fazę konsultacji publicznych. Biorąc pod uwagę to w jak szybkim tempie rośnie rynek dronów przeznaczonych do fotografowania i filmowania, możemy spodziewać się, że lekkie urządzenia tego typu nie zostaną jednak objęte proponowanymi obostrzeniami. Z drugiej strony Stany Zjednoczone wydają się być królestwem kuriozalnych praw, więc cała sprawa nie jest znowu taka oczywista. Miejmy tylko nadzieje, że na podobny pomysł nie wpadną ustawodawcy Unii Europejskiej.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)