Drony tylko z licencją pilota?

Drony tylko z licencją pilota?
FAA, amerykański odpowiednik Departamentu Lotnictwa pracuje nad prawem regulującym komercyjne użycie dronów. Jedną z konsekwencji wprowadzenia nowego prawa może być konieczność posiadania licencji pilota do sterowania dronem.
Obecnie obowiązujące w USA prawo pozwala na rekreacyjne użytkowanie dronów, jednak zabrania wykorzystywania ich do celów komercyjnych. Nic więc dziwnego, że na ustawę regulującą status dronów niecierpliwie czekały firmy związane z branża filmową. Niestety, projekt nowych regulacji nie jest tym czego wszyscy się spodziewali.

Jak informuje Wall Street Journal, główne założenia ustawy zakładają ograniczenie lotów wyłącznie do godzin dziennych i sprowadzają limit wysokości lotu do 120 metrów. Co więcej, nowa regulacja zakłada, że do pilotowania drona konieczna będzie licencja pilota. FAA chce aby nowe prawo obejmowało wszystkie urządzenia o wadze do 24 kg. Oznacza to, że regulacje obejmą też zyskujące ostatnimi czasy dużą popularność, lekkie drony przeznaczone do filmowania, takie jak DJI Inspire 1.

Ostateczna forma ustawy ma zostać przedstawiona do końca 2014 roku. Następnie projekt wejdzie w fazę konsultacji publicznych. Biorąc pod uwagę to w jak szybkim tempie rośnie rynek dronów przeznaczonych do fotografowania i filmowania, możemy spodziewać się, że lekkie urządzenia tego typu nie zostaną jednak objęte proponowanymi obostrzeniami. Z drugiej strony Stany Zjednoczone wydają się być królestwem kuriozalnych praw, więc cała sprawa nie jest znowu taka oczywista. Miejmy tylko nadzieje, że na podobny pomysł nie wpadną ustawodawcy Unii Europejskiej.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7