Drony tylko z licencją pilota?

Drony tylko z licencją pilota?
FAA, amerykański odpowiednik Departamentu Lotnictwa pracuje nad prawem regulującym komercyjne użycie dronów. Jedną z konsekwencji wprowadzenia nowego prawa może być konieczność posiadania licencji pilota do sterowania dronem.
Obecnie obowiązujące w USA prawo pozwala na rekreacyjne użytkowanie dronów, jednak zabrania wykorzystywania ich do celów komercyjnych. Nic więc dziwnego, że na ustawę regulującą status dronów niecierpliwie czekały firmy związane z branża filmową. Niestety, projekt nowych regulacji nie jest tym czego wszyscy się spodziewali.

Jak informuje Wall Street Journal, główne założenia ustawy zakładają ograniczenie lotów wyłącznie do godzin dziennych i sprowadzają limit wysokości lotu do 120 metrów. Co więcej, nowa regulacja zakłada, że do pilotowania drona konieczna będzie licencja pilota. FAA chce aby nowe prawo obejmowało wszystkie urządzenia o wadze do 24 kg. Oznacza to, że regulacje obejmą też zyskujące ostatnimi czasy dużą popularność, lekkie drony przeznaczone do filmowania, takie jak DJI Inspire 1.

Ostateczna forma ustawy ma zostać przedstawiona do końca 2014 roku. Następnie projekt wejdzie w fazę konsultacji publicznych. Biorąc pod uwagę to w jak szybkim tempie rośnie rynek dronów przeznaczonych do fotografowania i filmowania, możemy spodziewać się, że lekkie urządzenia tego typu nie zostaną jednak objęte proponowanymi obostrzeniami. Z drugiej strony Stany Zjednoczone wydają się być królestwem kuriozalnych praw, więc cała sprawa nie jest znowu taka oczywista. Miejmy tylko nadzieje, że na podobny pomysł nie wpadną ustawodawcy Unii Europejskiej.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8