Drony tylko z licencją pilota?

Autor: Maciej Luśtyk

25 Listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
FAA, amerykański odpowiednik Departamentu Lotnictwa pracuje nad prawem regulującym komercyjne użycie dronów. Jedną z konsekwencji wprowadzenia nowego prawa może być konieczność posiadania licencji pilota do sterowania dronem.

Obecnie obowiązujące w USA prawo pozwala na rekreacyjne użytkowanie dronów, jednak zabrania wykorzystywania ich do celów komercyjnych. Nic więc dziwnego, że na ustawę regulującą status dronów niecierpliwie czekały firmy związane z branża filmową. Niestety, projekt nowych regulacji nie jest tym czego wszyscy się spodziewali.

Jak informuje Wall Street Journal, główne założenia ustawy zakładają ograniczenie lotów wyłącznie do godzin dziennych i sprowadzają limit wysokości lotu do 120 metrów. Co więcej, nowa regulacja zakłada, że do pilotowania drona konieczna będzie licencja pilota. FAA chce aby nowe prawo obejmowało wszystkie urządzenia o wadze do 24 kg. Oznacza to, że regulacje obejmą też zyskujące ostatnimi czasy dużą popularność, lekkie drony przeznaczone do filmowania, takie jak DJI Inspire 1.

Ostateczna forma ustawy ma zostać przedstawiona do końca 2014 roku. Następnie projekt wejdzie w fazę konsultacji publicznych. Biorąc pod uwagę to w jak szybkim tempie rośnie rynek dronów przeznaczonych do fotografowania i filmowania, możemy spodziewać się, że lekkie urządzenia tego typu nie zostaną jednak objęte proponowanymi obostrzeniami. Z drugiej strony Stany Zjednoczone wydają się być królestwem kuriozalnych praw, więc cała sprawa nie jest znowu taka oczywista. Miejmy tylko nadzieje, że na podobny pomysł nie wpadną ustawodawcy Unii Europejskiej.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)