"Stand By" - nowa książka Sputnik Photos

0
Marcin Grabowiecki
9 Maj 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Już 11 maja, podczas Fotofestiwalu w Łodzi, swoją premierę będzie miała książka "Stand By" kolektywu Sputnik Photos. To efekt pracy siedmiu fotografów, którzy pojechali na Białoruś, aby sprawdzić co kryje się pod stwierdzeniem "Ostatnia dyktatura w Europie". Autorami zdjęć są: Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Manca Juvan, Justyna Mielnikiewicz, Rafał Milach, Adam Pańczuk oraz Agnieszka Rayss.

Książka Stand By kolektywu Sputnik Photos zostanie po raz pierwszy zaprezentowana 11 maja podczas Fotofestiwalu w Łodzi.

Siedmiu fotografów różnych narodowości pojechało na Białoruś. Chcieli zobaczyć, co kryje się pod stwierdzeniem "Ostatnia dyktatura w Europie". Nie było łatwo. Powoli, warstwa po warstwie odkrywali Białoruś po swojemu. Tak powstała najnowsza książka Sputnik Photos "Stand By".

Projekt, podczas którego powstawały materiały do książki, trwał dwa lata. Był to czas, kiedy fotografowie chcieli zebrać materiał, aby pokazać codzienne życie Białorusi, gdyż sprawy pozornie dalekie od świata polityki i reżimu Łukaszenki, są nieobecne w relacjach medialnych nadawanych na całym świecie. Trudno im jednak było zrozumieć Białoruś.

Jak pisze Victor Martinovich w swoim eseju o Białorusi: "Na każdym kroku stykasz się z przykładami podwójnego systemu, są dwa związki literatów, między 1996 a 1999 były nawet dwa parlamenty, życie jest ciężkie, ale jednocześnie gdy przyjeżdżasz do Mińska, wszystko jest czyste i zadbane."

Ciężko było zrobić zdjęcia.

fot. Adam Pańczuk

Jak przedrzeć się przez dwoistość natury kraju? Jak odkrywać warstwy, a pod nimi prawdę? Czy ona istnieje? Czy da się ją pokazać? Jak dotrzeć do ludzi?

Ale jeszcze trudniej było opowiedzieć cokolwiek o Białorusi po powrocie. Zająć stanowisko w sprawie Białorusi. Czy robienie książki fotograficznej to działanie polityczne?

Fotografowie trafili do różnych miejsc, dotknęli różnych tematów: Puszcza Białowieska i jej miejsce w życiu społeczności nadgranicznej, biuro matrymonialne dla zagranicznych klientów, weteranki Wielkiej Wojny ojczyźnianej, emigracja zarobkowa Białorusinów do USA, współczesna interpretacja II Wojny Światowej, zwycięzcy konkursów państwowych, manifestowanie przekonań poprzez modę uliczną.

Efektem tego projektu jest książka "Stand By".

fot. Agnieszka Rayss

Podwójna tożsamość białoruska (wpływy Wschodu i zachodu), dwa punkty widzenia - z wewnątrz (białoruscy artyści uczestniczący w projekcie) i z zewnątrz (zagraniczni fotografowie zaangażowani w projekt), są powodem, dla którego książka nosi dwa tytuły, które nie są tożsame znaczeniowo. Angielskie "Stand By" to jednoczesne powstrzymywanie aktywności i nawoływanie do działania: powstań Białorusi! (BY jest międzynarodowym skrótem Białorusi). Białoruski tytuł oznacza "Za Białoruś" i jest cytatem powielanym na propagandowych billboardach. Na okładce oba tytuły nakładają się tworząc nieczytelny znak. Pozbawianie słów znaczenia przypomina działania cenzury.

Książce towarzyszą multimedia oraz blog, a także warsztaty dla studentów.

Projekt finansowany przez Europejską Fundację Kultury.

Więcej informacji na stronach:

www.sputnikphotos.com

www.facebook.com/sputnikphotos

sputnikinbelarus.blogspot.com

fot. Andrei Liankevich

"Stand by"

Fotografowie: Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Manca Juvan, Justyna Mielnikiewicz, Rafał Milach, Adam Pańczuk, Agnieszka Rayss.

Tekst: "A Country of Borders": Victor Martinovich

Kurator: Andrzej Kramarz

Edycja: Andrzej Kramarz, Ania Nałęcka, Rafał Milach

Koncpcja książki i projekt graficzny: Ania Nałęcka / tapir book design

Koordynator projektu: Marzena Michałek

Języki: angielski, białoruski
Rozmiar: 171x216 mm
Nakład: 1000 egzemplarzy / w tym 50 sztuk edycja limitowana, sygnowana

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Kolejny sukces polskiej fotografii. Weronika Gęsicka została laureatką tegorocznych Paszportów Polityki. To nagrody przyznawane artystom, których praca wywiera istotny...
43
0
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Sąd Rejonowy w Tarnowie wydał precedensowy wyrok: fotograf musi zapłacić 15 000 zł zadośćuczynienia dla swoich klientów za nienależycie wykonaną sesję ślubną. Sąd II...
50
6
Canon stawia na software - plugin ułatwiający selekcję zdjęć i wyszukiwarka fotografów
Canon stawia na software - plugin ułatwiający selekcję zdjęć i wyszukiwarka fotografów
Wszyscy dobrze wiemy, że selekcja i obróbka to najbardziej czasochłonne procesy w pracy fotografa. Czy zmieni to Canon? W czasie trwania targów CES 2020 producent zaprezentował także dwa nowe...
7
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)