Nowy iPhone 4 - 5 megapikseli, nowy sensor

Firma Apple zaprezentowała nową wersję swojego bestsellerowego telefonu. iPhone 4 otrzymał nowy aparat cyfrowy. Rozdzielczość zwiększono do 5 megapikseli, a nowy sensor BSI ma zapewnić lepsze osiągi w słabym świetle. Dodatkowo nowy iPhone został wyposażony w doświetlającą diodę LED.
Normalnie informacja o nowym telefonie powinna raczej znaleźć się na serwisach gadżeciarskich. Jednak zważywszy, że iPhone staje się najpopularniejszym aparatem fotograficznym na serwisie Flickr a coraz więcej ludzi uprawia iPhonografię nie możemy przejść obojętnie obok dzisiejszej premiery.

iPhone 4 - czy wreszcie zadowoli fotografów

Tym bardziej, że iPhone 4 stanowi kolejny krok w poprawie jakości zdjęć wykonywanych tym telefonem. Nowy model wyposażony został w nową, większą 5-megową matrycę (w porównaniu do 3 megapikseli w poprzednim modelu 3GS). Jednak najważniejsze, że zastosowano nowy sensor wykonany w technologii Backside Illuminated Sensor - BSI (patrz nasze artykuły na ten temat). Apple chwali się, że dzięki temu mimo zwiększenia rozdzielczości udało się zachować taką samą wielkość piksela. Co za tym idzie jakość zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych nie powinna się pogorszyć. Apple nie podaje dokładnie jakiego typu zastosowano matrycę, ale wszystkie matryce BSI, które do tej pory pojawiły się na rynku były w technologii CMOS. My stawiamy na sensor Sony, o którym pisaliśmy wcześniej - zgadza się zarówno wielkość piksela (1,75 mikrometra) jak i możliwość nagrywania wideo 720p (liczymy, że wkrótce dowiemy się więcej z portali technologicznych, które nie omieszkają rozebrać "czwórki" na czynniki pierwsze).

Inne fotograficzne cechy nowego iPhone'a to cyfrowy zoom 5x i doświetlająca scenę dioda LED. Oczywiście podobnie jak w poprzednim modelu autofokus może być ustawiany przez dotknięcie odpowiedniego miejsca na ekranie telefonu. Zdjęcia zrobione iPhonem są oczywiście automatycznie geotagowane dzięki wbudowanemu GPS-owi.

Mamy nadzieję, że jakość zdjęć z nowego iPhone'a będzie zmieniać się z poziomu Lomo bardziej w kierunku kompaktów cyfrowych. A efekt "lomo" będzie dostępny głównie w iPhonowych aplikacjach fotograficznych. Co ciekawe Apple zamieścił na swoich stronach przykładowe zdjęcia z nowego modelu telefonu. Można je obejrzeć na stronie Apple. Tam również znajdziecie więcej niefotograficznych informacji o nowym iPhonie.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8