Nowy iPhone 4 - 5 megapikseli, nowy sensor

0
Michał Sułkiewicz
7 Czerwiec 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Firma Apple zaprezentowała nową wersję swojego bestsellerowego telefonu. iPhone 4 otrzymał nowy aparat cyfrowy. Rozdzielczość zwiększono do 5 megapikseli, a nowy sensor BSI ma zapewnić lepsze osiągi w słabym świetle. Dodatkowo nowy iPhone został wyposażony w doświetlającą diodę LED.
Normalnie informacja o nowym telefonie powinna raczej znaleźć się na serwisach gadżeciarskich. Jednak zważywszy, że iPhone staje się najpopularniejszym aparatem fotograficznym na serwisie Flickr a coraz więcej ludzi uprawia iPhonografię nie możemy przejść obojętnie obok dzisiejszej premiery.

iPhone 4 - czy wreszcie zadowoli fotografów

Tym bardziej, że iPhone 4 stanowi kolejny krok w poprawie jakości zdjęć wykonywanych tym telefonem. Nowy model wyposażony został w nową, większą 5-megową matrycę (w porównaniu do 3 megapikseli w poprzednim modelu 3GS). Jednak najważniejsze, że zastosowano nowy sensor wykonany w technologii Backside Illuminated Sensor - BSI (patrz nasze artykuły na ten temat). Apple chwali się, że dzięki temu mimo zwiększenia rozdzielczości udało się zachować taką samą wielkość piksela. Co za tym idzie jakość zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych nie powinna się pogorszyć. Apple nie podaje dokładnie jakiego typu zastosowano matrycę, ale wszystkie matryce BSI, które do tej pory pojawiły się na rynku były w technologii CMOS. My stawiamy na sensor Sony, o którym pisaliśmy wcześniej - zgadza się zarówno wielkość piksela (1,75 mikrometra) jak i możliwość nagrywania wideo 720p (liczymy, że wkrótce dowiemy się więcej z portali technologicznych, które nie omieszkają rozebrać "czwórki" na czynniki pierwsze).

Inne fotograficzne cechy nowego iPhone'a to cyfrowy zoom 5x i doświetlająca scenę dioda LED. Oczywiście podobnie jak w poprzednim modelu autofokus może być ustawiany przez dotknięcie odpowiedniego miejsca na ekranie telefonu. Zdjęcia zrobione iPhonem są oczywiście automatycznie geotagowane dzięki wbudowanemu GPS-owi.

Mamy nadzieję, że jakość zdjęć z nowego iPhone'a będzie zmieniać się z poziomu Lomo bardziej w kierunku kompaktów cyfrowych. A efekt "lomo" będzie dostępny głównie w iPhonowych aplikacjach fotograficznych. Co ciekawe Apple zamieścił na swoich stronach przykładowe zdjęcia z nowego modelu telefonu. Można je obejrzeć na stronie Apple. Tam również znajdziecie więcej niefotograficznych informacji o nowym iPhonie.
Słowa kluczowe:
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2