Nowy iPhone 4 - 5 megapikseli, nowy sensor

0

Autor: Michał Sułkiewicz

7 Czerwiec 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Firma Apple zaprezentowała nową wersję swojego bestsellerowego telefonu. iPhone 4 otrzymał nowy aparat cyfrowy. Rozdzielczość zwiększono do 5 megapikseli, a nowy sensor BSI ma zapewnić lepsze osiągi w słabym świetle. Dodatkowo nowy iPhone został wyposażony w doświetlającą diodę LED.

Normalnie informacja o nowym telefonie powinna raczej znaleźć się na serwisach gadżeciarskich. Jednak zważywszy, że iPhone staje się najpopularniejszym aparatem fotograficznym na serwisie Flickr a coraz więcej ludzi uprawia iPhonografię nie możemy przejść obojętnie obok dzisiejszej premiery.

iPhone 4 - czy wreszcie zadowoli fotografów

Tym bardziej, że iPhone 4 stanowi kolejny krok w poprawie jakości zdjęć wykonywanych tym telefonem. Nowy model wyposażony został w nową, większą 5-megową matrycę (w porównaniu do 3 megapikseli w poprzednim modelu 3GS). Jednak najważniejsze, że zastosowano nowy sensor wykonany w technologii Backside Illuminated Sensor - BSI (patrz nasze artykuły na ten temat). Apple chwali się, że dzięki temu mimo zwiększenia rozdzielczości udało się zachować taką samą wielkość piksela. Co za tym idzie jakość zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych nie powinna się pogorszyć. Apple nie podaje dokładnie jakiego typu zastosowano matrycę, ale wszystkie matryce BSI, które do tej pory pojawiły się na rynku były w technologii CMOS. My stawiamy na sensor Sony, o którym pisaliśmy wcześniej - zgadza się zarówno wielkość piksela (1,75 mikrometra) jak i możliwość nagrywania wideo 720p (liczymy, że wkrótce dowiemy się więcej z portali technologicznych, które nie omieszkają rozebrać "czwórki" na czynniki pierwsze).

Inne fotograficzne cechy nowego iPhone'a to cyfrowy zoom 5x i doświetlająca scenę dioda LED. Oczywiście podobnie jak w poprzednim modelu autofokus może być ustawiany przez dotknięcie odpowiedniego miejsca na ekranie telefonu. Zdjęcia zrobione iPhonem są oczywiście automatycznie geotagowane dzięki wbudowanemu GPS-owi.

Mamy nadzieję, że jakość zdjęć z nowego iPhone'a będzie zmieniać się z poziomu Lomo bardziej w kierunku kompaktów cyfrowych. A efekt "lomo" będzie dostępny głównie w iPhonowych aplikacjach fotograficznych. Co ciekawe Apple zamieścił na swoich stronach przykładowe zdjęcia z nowego modelu telefonu. Można je obejrzeć na stronie Apple. Tam również znajdziecie więcej niefotograficznych informacji o nowym iPhonie

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
To w końcu musiało się wydarzyć. Zajmująca się przerabianiem aparatów firma Kolari Vision oferuje moda, który dwukrotnie wydłuża czas nagrywania wideo w modelu Canon...
0
4
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Plotki na temat nowego drona z serii Mavic krążą w internecie już od ponad roku, a spodziewana premiera nastąpić ma jeszcze tego lata. Teraz pojawiają się kolejne...
0
0
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Czyżby Canon miał zamiar uruchomić nowy segment w ofercie mocowania RF? Według plotek możemy się spodziewać nie jednego, a nawet trzech nowych modeli APS-C.
0
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)