Nikon Coolpix P6000 - nowy lider z GPS-em na pokładzie

0

Autor: Michal Grzegorczyk

7 Sierpień 2008
Artykuł na: 9-16 minut
Wśród zaprezentowanych dziś aparatów kompaktowych znalazł się też nowy przedstawiciel serii "Performance". Coolpix P6000, jak przystało na zaawansowany kompakt, zwraca na siebie uwagę kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, na przykład wbudowanym odbiornikiem GPS. Również w tym modelu producent nie zrezygnował z matrycy o wysokiej rozdzielczości – sensor ma aż 13,5 megapikseli.

Seria {ITL|Performance to najwyższa linia Coolpiksów. Aparaty z literą "P" przed numerem najczęściej mają tryby manualny i półautomatyczne, często są wyposażone w gorącą stopkę i możliwość zapisu RAW-ów. Nie inaczej jest z najnowszym - Nikonem Coolpix P6000 - najbardziej zaawansowanym kompaktem tej firmy.

Nikon Coolpix P6000

Nikon nie zrezygnował z wojny na megapiksele. Najwyraźniej uznał, że topowy model musi imponować ilością megapikseli i w Coolpiksie P6000 umieścił sensor o rozdzielczości 13,5 Mp. Biorąc pod uwagę fizyczny rozmiar matrycy - 1/1,7 cala - to dość kontrowersyjne posunięcie. Jaki wpływ będzie to miało na jakość zdjęć pokażą testy. Obecność zapisu w formacie RAW pozwoli ocenić rzeczywiste osiągi matrycy. Sensor potrafi rejestrować obrazy w pełnej rozdzielczości z czułością od ISO 64 do ISO 2000. Po zmniejszeniu rozdzielczości przynajmniej do 3 Mp maksymalna czułość wzrasta nawet do ISO 6400.

Nikon Coolpix P6000

W nowym Nikonie na szczęście pojawia się szeroki kąt - w postaci małoobrazkowego ekwiwalentu 28 mm na początku zakresu. Na końcu użytkownik otrzyma ogniskową odpowiadająca 112 mm w małym obrazku. Producent informuje o obecności 9 elementów ustawionych w 7 grup, w tym dwóch elementów ze szkła ED. Zakres ogniskowych wygląda przyjemnie, choć nie rzuca na kolana. Jeden z elementów obiektywu porusza się w ramach układu optycznej stabilizacji obrazu VR.

Nikon Coolpix P6000 z lampą SB-400

Kadrować, jak przystało na kompakt tej klasy, można na dwa sposoby: za pomocą wizjera optycznego i ekranu LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 000 punktów. W opisie współczesnego, zaawansowanego kompaktu nie mogło zabraknąć kilku niemal stałych punktów: Coolpix P6000 ma system rozpoznawania twarzy (do 12 w kadrze), zdjęcia zapisuje na kartach SD/SDHC, ma 15 programów tematycznych i programy P, A, S i M, został wyposażony w gorącą stopkę i systemy poprawiające zdjęcie - D-Lighting, "kontrola zniekształceń", tryb Best Shot Selektor, automatycznie wybierający najostrzejsze zdjęcie z serii.

Na koniec zostawiliśmy funkcje mniej typowe. Nikon Coolpix P6000 został wyposażony w odbiornik GPS, dzięki któremu użytkownik może zapisać w metadanych zdjęcia współrzędne miejsca, w którym je wykonał. Drugą ciekawostką jest obecność złącza sieci Ethernet.

Aparat trafi do sklepów w połowie września. Na razie nie znamy jego ceny.] Poniżej prezentujemy informację prasową:

Aparat COOLPIX P6000 - nowy pułap możliwości

Warszawa, 7 sierpnia 2008 r. -
Firma Nikon informuje o wprowadzeniu na rynek nowego aparatu COOLPIX z serii
P (Performance): modelu P6000. Jest to pierwszy aparat kompaktowy Nikon z wbudowanym odbiornikiem GPS. Najwyższą jakość zdjęć gwarantuje zastosowanie matrycy CCD o rozdzielczości 13,5 mln efektywnych pikseli, szerokokątnego obiektywu NIKKOR z 4-krotnym zoomem optycznym (z dwiema soczewkami ze szkła ED) i systemu obróbki obrazu EXPEED.
Odbiornik GPS, obsługa plików w formacie RAW i wbudowane złącze sieci Ethernet pozwalające udostępniać zdjęcia za pośrednictwem witryny my Picturetown* firmy Nikon, sprawiają, że jest to jeden z najbardziej zaawansowanych aparatów kompaktowych, oferowanych obecnie na rynku. Dzięki dobrze przemyślanym kształtom obudowy zaopatrzonej w wygodny uchwyt wzorowany na tych z lustrzanek, ergonomicznemu układowi przycisków oraz monitorowi LCD z matrycą TFT o przekątnej 2,7 cala i wysokiej rozdzielczości model P6000 jest niebywale łatwy w obsłudze, pozwalając użytkownikowi w pełni koncentrować się na fotografowaniu.

"Model ten wyznacza nowe standardy na rynku aparatów kompaktowych" - powiedział Mark Pekelharing, kierownik ds. produktów w dziale produktów konsumenckich firmy Nikon Europe. "Firma Nikon znana jest z wprowadzania zaawansowanych rozwiązań technologicznych zarówno w lustrzankach cyfrowych, jak i w aparatach kompaktowych. Oferując model z wbudowanym odbiornikiem GPS, potwierdzamy po raz kolejny swoją przynależność do grona firm stymulujących postęp technologiczny. Znakomita jakość materiałów i bogactwo funkcji zaczerpniętych z aparatów najwyższej klasy znajdą uznanie wśród wymagających użytkowników" - dodał Mark Pekelharing.

Tylko najlepsze zdjęcia
Model COOLPIX P6000 przeznaczony jest dla osób, które pragną mieć do dyspozycji najlepsze funkcje zamknięte w niewielkiej obudowie. Firma Nikon wyposażyła aparat w przełomowe rozwiązania technologiczne, aby zapewnić najwyższą jakość obrazu możliwą do uzyskania z aparatu kompaktowego. Matryca o rozdzielczości 13,5 mln efektywnych pikseli, system obróbki obrazu EXPEED - opracowany pierwotnie przez firmę Nikon z myślą o profesjonalnych lustrzankach cyfrowych - oraz szerokokątny obiektyw Zoom-NIKKOR z 4-krotnym zoomem optycznym (28–112 mm) i dwiema soczewkami ze szkła ED w pełni zaspokoją wszelkie oczekiwania. Jakości obrazu sprzyjają ponadto obsługa rejestracji zdjęć w formacie RAW i system przetwarzania obrazu, zapożyczony z lustrzanek cyfrowych. Zastosowano również trzy funkcje ograniczające rozmycie obrazu.

Są to:
- wydajną redukcja drgań (VR) z przesunięciem osi optycznej obiektywu, która umożliwia uzyskanie ostrych zdjęć o minimalnym rozmyciu, zapewniając taki sam efekt, jak przy zastosowaniu czasu otwarcia migawki krótszego o trzy jednostki
- skuteczny mechanizm redukcji szumów pozwalający na podwyższenie zakresu czułości do ISO 6400
- funkcja Wybór najlepszego zdjęcia BSS (Best Shot Selektor), która umożliwia rejestrację serii złożonej z maksymalnie 10 zdjęć, a następnie automatyczny zapis najostrzejszego z nich. Jest to najbardziej przydatne podczas makrofotografii, kiedy najczęściej występuje poruszenie aparatu.

Najłatwiejsza obsługa
Aby umożliwić użytkownikom pełne korzystanie z potencjału modelu COOLPIX P6000, firma Nikon poświęciła wiele uwagi na dopracowanie jego ergonomii. Dla zapewnienia swobodnej kontroli nad naświetlaniem udostępniono cztery manualne tryby ekspozycji (P,S,A,M), które pozwalają precyzyjnie określać ustawienia aparatu lub pozostawić mu dobór optymalnych parametrów. Zestaw 15 programów tematycznych przeznaczonych m.in. do fotografowania w trudnych warunkach zdjęciowych,
np. Plaża/śnieg, Zachód słońca, Zmierzch/świt i Sztuczne ognie, umożliwia idealne uwiecznienie nawet najbardziej kłopotliwych do fotografowania obiektów. W modelu P6000 dostępnych jest także sześć opcji kolorów służących do uzyskiwania efektów barwnych podobnych do tych otrzymywanych dzięki użyciu filtrów. Udoskonalona funkcja Priorytet autofokusa-twarz wykrywa w kadrze maksymalnie 12 zarysów twarzy na potrzeby rejestrowania wspaniałych zdjęć portretowych lub wyrazistych zdjęć grupowych, nawet gdy twarze są za słabo oświetlone, jak to ma miejsce w przypadku fotografowania pod światło lub nadmiernie oświetlone (silnie nasłonecznienie). Jeśli na zdjęciach pojawi się niechciany efekt czerwonych oczu specjalna funkcja Redukcja efektu czerwonych oczu włączy się przy naświetlaniu, automatycznie ograniczając go i korygując.

Dodatkowo funkcja D-Lighting automatycznie zapewnia naturalny wygląd zdjęć, umożliwiając uratowanie niedoświetlonych fotografii, które były wykonywane pod silne światło lub przy niewystarczającym błysku lampy. Zastosowana w aparacie „Kontrola zniekształceń” sprzyja precyzyjnemu odwzorowaniu obiektu i eliminowaniu zniekształceń, które pojawiają się w zakresie szerokokątnych ustawień obiektywu lub na obrzeżach kadru. Jednocześnie wbudowany system przetwarzania obrazu, oparty na technice stosowanej w nagradzanych lustrzankach cyfrowych marki Nikon, pozwala użytkownikowi na swobodne panowanie nad warunkami zdjęciowymi. Arsenał środków twórczych poszerza dodatkowo funkcja rejestracji filmów zarówno dźwiękowych, jak i niemych filmów poklatkowych o maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 pikseli z prędkością 30 kl./s.

Dzielenie się jakością
Model P6000 jest pierwszym cyfrowym aparatem kompaktowym z wbudowanym złączem sieci Ethernet, które pozwala użytkownikom na łatwe udostępnianie swoich zdjęć. Fotografie można przesyłać do serwisu my Picturetown* firmy Nikon, podłączając do aparatu kabel sieci LAN, a następnie prezentować je innym osobom za pośrednictwem Internetu. Umieszczenie zdjęć w tym serwisie może również być sposobem na utworzenie ich kopii zapasowych podczas podróży.

Podczas dłuższych wyjazdów - wbudowany w aparat odbiornik GPS umożliwia dołączanie do każdego zdjęcia znacznika geograficznego (ang. Geotag) z informacjami o położeniu. Znaczniki te mogą następnie posłużyć w serwisie my Picturetown*, w programie ViewNX lub w dowolnej innej witrynie, która je obsługuje, do precyzyjnego wskazania miejsc, w jakich zostały wykonane poszczególne fotografie.

Model COOLPIX P6000 odziedziczył wzornictwo po nagradzanych aparatach z serii P, zyskując jednakże pewne udoskonalenia, jakim jest chociażby uchwyt, który swoją wielkością, kształtem i fakturą jest podobny do tego stosowanego w lustrzankach. Nowy model ma także ergonomiczny układ przycisków uwzględniający ruchy palców podczas fotografowania. Ponadto, aby maksymalnie uatrakcyjnić jego wygląd, przednią ściankę korpusu modelu COOLPIX P6000 wykonano z lekkiego, wytrzymałego stopu magnezu.

W zestawie znajdą się: pasek, akumulator, zasilacz sieciowy, kable USB i audio-wideo, płyta CD
z oprogramowaniem. COOLPIX P6000 w sprzedaży pojawi się w połowie września 2008 r.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
4
0
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
20
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)