Nikon Coolpix S60 - obsługa dotykiem

Autor: Michal Grzegorczyk

7 Sierpień 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Jeszcze jedną nowością z serii S zaprezentowaną przez Nikona jest model Coolpix S60. To konstrukcja na tyle odcinająca się od pozostałych, że zasłużyła na wyróżnienia oddzielną informacją. Najbardziej charakterystyczna cecha aparatu to 3,5 calowy, dotykowy ekran LCD. Wzornictwo tego kompaktu robi wrażenie.

Patrząc na Coolpiksa S60 z przodu widać normalny kompakt. Dość płaska, metalowa obudowa kryje 10-megapikselową, stabilizowaną matrycę CCD o rozmiarze 1/2,33 cala i niewielki obiektyw (schowany w całości w obudowie) o zakresie odpowiadającym małoobrazkowym ogniskowym 33-165 mm (5x zoom). Obróbką obrazu zajmuje się dobrze znany z poprzednich modeli procesor Expeed.

Nikon Coolpix S60

Duże wrażenie robi tylna ścianka aparatu. Całą wolną przestrzeń wypełnia 3,5-calowy panel LCD o rozdzielczości 230 000. Jest to ekran dotykowy, dzięki czemu do minimum zredukowano ilość przycisków i przełączników. Minimalizm jest też podkreślony obecnością jedynie dwóch złącz: zintegrowanego USB/AV/DC i HDMI Mini. Dzięki temu drugiemu w prosty sposób można przełączyć się z oglądania na 3,5-calowym "telewizorze" na większy.

Nikon Coolpix S60

Nowy Nikon nie powinien sprawiać kłopotów w obsłudze początkującym. Producent pomyślał o wielu automatycznych systemach ułatwiających robienie zdjęć. Wśród nich znalazł się system wykrywania twarzy, liczne tryby tematyczne, automatyczny system wybierania najlepszego zdjęcia z serii {ITL|Best Shot Selektor, wyzwalanie migawki "na uśmiech" czy system wykrywający zdjęcie, na którym ktoś zamknął oczy.

Aparat trafi do sprzedaży pod koniec września. Nie znamy na razie jego ceny.] Poniżej prezentujemy informację prasową:

COOLPIX S60 - Najlepsze zdjęcia za jednym dotknięciem

Warszawa, 7 sierpnia 2008 r. -
Firma Nikon z dumą zapowiada wprowadzenie do sprzedaży modelu COOLPIX S60 - zaawansowanego, eleganckiego kompaktowego aparatu cyfrowego wyposażonego w duży, 3,5-calowy panoramiczny monitor LCD z unikatowym ekranem dotykowym. Zastosowana w aparacie matryca CCD o rozdzielczości 10 mln pikseli zapewnia wysoką jakość i wyrazistość zdjęć, a obiektyw NIKKOR z 5-krotnym zoomem optycznym pozwala na dynamiczne wykonywanie dużych zbliżeń. Rejestrowaniu niezwykłych ujęć sprzyjają redukcja drgań (VR) i wysoka czułość ISO. Aparat COOLPIX S60 posiada cały szereg zaawansowanych funkcji i rozwiązań technologicznych, takich jak: Automatyczny wybór programu tematycznego, udoskonalone Wykrywanie zarysów twarzy, program tematyczny Uśmiech czy też Wykrywanie mrugania oczami przez osoby fotografowane. W nowym modelu dostępne są także: nagrywanie filmów poklatkowych, wbudowane narzędzia do retuszu i wyjście HDMI.

"W aparacie COOLPIX S60 udało się perfekcyjnie połączyć technologię i wzornictwo" - powiedział Mark Pekelharing, kierownik ds. produktów w dziale produktów konsumenckich firmy Nikon Europe. "Zastosowaliśmy w nim cały szereg funkcji ułatwiających obsługę oraz pokaźny zestaw nowatorskich rozwiązań technologicznych optymalizujących jakość obrazu, które zostały przeniesione z profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Jesteśmy przekonani, że wersje kolorystyczne wzbudzą zainteresowanie u osób, które poszukują aparatu łączącego wysoką jakość z atrakcyjnym wyglądem" - dodał Mark Pekelharing.

Doskonała jakość obrazu
Matryca CCD o rozdzielczości 10 mln efektywnych pikseli zapewnia wysoką jakość i dużą szczegółowość wykonywanych fotografii. Ponadto zastosowanie systemu obróbki obrazu EXPEED, opracowanego pierwotnie przez firmę Nikon z myślą o profesjonalnych lustrzankach cyfrowych, pozwala na szybkie i niezwykle precyzyjne przetwarzanie danych pochodzących z matrycy. Jednocześnie schowany w obudowie obiektyw Zoom-NIKKOR z 5-krotnym zoomem optycznym wysmukla ją i czyni elegancką.

Wystarczy dotknąć
Jedną z najważniejszych cech modelu S60 jest fakt, iż większością funkcji aparatu można sterować, dotykając bezpośrednio powierzchni dużego, 3,5-calowego panoramicznego monitora LCD. Dzięki szerokiemu kątowi oglądania, wynoszącemu około 160˚, obraz na ekranie pozostaje czytelny nawet przy spoglądaniu na niego z boku. Powłoka przeciwodblaskowa poprawia widoczność obrazu, a tym samym sprzyja łatwości obsługi ekranu dotykowego. Nowy model pozwala także na prezentowanie zdjęć w większym formacie przy zachowaniu odpowiedniej jakości obrazu, dzięki możliwości podłączania go do telewizora wyposażonego w gniazdo HDMI.

Aby pomagać w wykonywaniu coraz lepszych fotografii, aparat potrafi w trybie Automatycznego wyboru programu tematycznego sam dobierać optymalny program do zaistniałej sytuacji zdjęciowej. W tym celu wystarczy dotknąć dowolnego obiektu widocznego na ekranie, a aparat automatycznie ustawi na niego ostrość i zastosuje odpowiednią ekspozycję. Jednocześnie udoskonalona funkcja „Wykrywania zarysów twarzy” śledzi poruszające się obiekty, utrzymując na nich ostrość przez cały czas.

Zapobieganie rozmyciu obrazu
Aparat został wyposażony w trzy funkcje ograniczające rozmycie obrazu. Są to:
- skuteczna redukcja drgań (VR) z przesunięciem matrycy CCD, która pozwala rejestrować ostre zdjęcia nawet przy dużych zbliżeniach uzyskiwanych z użyciem zoomu optycznego i cyfrowego;
- wysoka czułość ISO wspomagana mechanizmem redukcji szumów umożliwiająca stosowanie maksymalnej czułości ISO 3200 z dodawaniem pikseli, zapewniając prawidłową ekspozycję i właściwą ostrość nawet w słabych warunkach oświetleniowych;
- funkcja Wybór najlepszego zdjęcia BSS (Best Shot Selektor) umożliwiająca rejestrację serii maksymalnie 10 zdjęć, z których aparat automatycznie wybiera i zapisuje najostrzejszą fotografię. Rozwiązanie to jest najbardziej przydatne podczas makrofotografii, kiedy trudno uniknąć poruszenia aparatu.

Idealny uśmiech
Podczas fotografowania rodziny lub znajomych udoskonalona funkcja Priorytet autofokusa-twarz wykrywa w kadrze maksymalnie 12 zarysów twarzy, pozwalając zarejestrować zdjęcia portretowe lub zdjęcia grupowe, nawet gdy twarze są za słabo oświetlone, jak w przypadku fotografowania pod światło, czy nadmiernie oświetlone (w silnie nasłonecznionym miejscu) lub gdy poruszają się w kadrze. Aparat rejestruje ponadto filmy z dźwiękiem, a także nieme filmy poklatkowe z prędkością 30 kl./s i maksymalną rozdzielczością 640 x 480 pikseli. Dodatkowo zestaw 17 programów tematycznych przeznaczonych m.in. do fotografowania w trudnych warunkach zdjęciowych, np. Plaża/śnieg, Zachód słońca, Zmierzch/świt i Sztuczne ognie, umożliwia uwiecznienie obiektów, których fotografowanie powoduje najwięcej trudności. Jeśli zachodzi konieczność retuszu któregoś ze zdjęć, aparat udostępnia bogaty zestaw wbudowanych narzędzi do obróbki obrazu, m.in. funkcję sporządzania notatek.

Stylowy wygląd
Dzięki swoim niewielkim rozmiarom wynoszącym tylko 97 (szer.) x 60 (wys.) x 22 (głęb.) mm i masie zaledwie 145 g smukły, model COOLPIX S60 jest bardzo ergonomiczny. Wykonany z wysokiej jakości aluminium, i posiadający obłe kształty aparat idealnie dopasowuje się do dłoni. Możliwość wyboru wśród kilku wersji kolorystycznych sprawia, iż każdy z pewnością znajdzie dla siebie odpowiednią propozycję.

W zestawie znajdą się: pasek, akumulator, ładowarka, kable USB i audio-wideo, rysik do ekranu dotykowego, płyta CD z oprogramowaniem. Aparat na półkach sklepowych pojawi się pod koniec września 2008 r.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)