Nikon Coolpix P90 i L100 - rozmnożenie superzoomów

Autor: Michal Grzegorczyk

3 Luty 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Nikon, który stosunkowo późno wszedł na rynek superzoomów, zaprezentował dziś dwa modele charakteryzujące się dużym zakresem ogniskowych. Coolpix P90 z 24-krotnym zoomem to ciekawie wyposażony następca P80, a Coolpix L100 z 15-krotnym zoomem jest prostszy, mniejszy i tańszy.

Nikon długo nie wchodził w segment kompaktów z dużym zakresem ogniskowych. Pierwszym superzoomem w pełnym tego słowa znaczeniu był Coolpix P80 zaprezentowany w kwietniu ubiegłego roku. Dziś poznaliśmy jego następcę, dość istotnie ulepszony model P90, oraz superzooma prostszego, mniejszego i tańszego - Coolpiksa L100.

Nikon Coolpix P90

Porównanie parametrów technicznych Nikona Coolpix P90 z Coolpiksem P80 pokazuje, że producent ulepszył większość kluczowych parametrów aparatu. Wzrosła nieco rozdzielczość matrycy, wynosi ona teraz 12,1 megapikseli i rejestruje obrazy z czułością od ISO 64 do ISO 2000 (ISO 3200 - ISO 6400 po zmniejszeniu rozdzielczości). Niestety, nie urosła ona fizycznie - nadal ma rozmiar 1/2,33 cala. Wyraźnie zwiększył się natomiast zakres ogniskowych, który w P90 zaczyna się od ekwiwalentu 26 milimetrów, a kończy na 624 milimetrach (24-krotny zoom). Światłosiła tego obiektywu to f/2,8 - f/5. Obiektyw jest oczywiście wyposażony w moduł stabilizacji VR.

Nikon Coolpix P90

W stosunku do poprzednika w Coolpiksie P90 ekran LCD wyewoluował w dobrym kierunku. Teraz ma rozmiar 3-cali, rozdzielczość 230 000 punktów i, co najważniejsze, jest odchylany. To znaczne ułatwienie między innymi podczas fotografowania makro, a Coolpix P90 może się na tym polu pochwalić niezłymi osiągnięciami. Obiektyw ostrzy niemal na przednią soczewkę - a dokładniej, na obiekt znajdujący się centymetr przed nią. Do kadrowania służy również 0,24-calowy wizjer elektroniczny o rozdzielczości 230 000 punktów.

Nikon Coolpix P90

Aparat umożliwia fotografowanie w trybach P, A, S, M oraz tematycznych. Rozpoznaje twarze (do 12), uśmiechy, mrugnięcia oczami, tak że żaden amator nie będzie miał problemu z wykonaniem poprawnej technicznie fotki. Nikon Coolpix P90 będzie dostępny w kolorze czarnym. Na razie nie znamy jego ceny.

Nikon Coolpix L100

Coolpix L100 to propozycja dla tych, którzy z jednej strony chcieliby dużego zakresu ogniskowych, a z drugiej nie chcą wydać na to zbyt wielu pieniędzy. W stosunku do P90, Coolpiks L100 jest lżejszy - 355 gramów kontra 460 - i wyraźnie mniejszy. W takim opakowaniu producent zmieścił 10-megapikselowy, stabilizowany sensor o czułości ISO 80 - ISO 800 (do ISO 3200 ze zmniejszoną rozdzielczością). Obraz dociera do matrycy za pośrednictwem obiektywu o 15-krotnym zoomie. Jego zakres to ekwiwalent 28 - 420 milimetrów.

Nikon Coolpix L100

Coolpix L100 nie został wyposażony w wizjer elektroniczny. Kadrować można jedynie za pomocą 3-calowego ekranu LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Do zasilania służą zwykłe baterie AA. Aparat będzie dostępny w kolorze czarnym. Na razie nie znamy jego ceny - producent zapowiada jednak, że będzie atrakcyjna.

Nikon Coolpix L100

Obydwa modele trafią do sprzedaży w drugiej połowie marca tego roku. Poniżej publikujemu informację prasową producenta:

Warszawa, 3 lutego 2009 r.

Superzoomy od Nikona

Nowe aparaty w klasie high-zoom: 24x i 15x

Firma Nikon wprowadza dwa nowe modele klasy high-zoom: COOLPIX P90 i COOLPIX L100. Oba aparaty wyposażone są w superteleobiektywy NIKKOR i oferują możliwość wykonywania ujęć szerokokątnych oraz inne zaawansowane funkcje, jak system obróbki obrazu NIKON EXPEED, tryb makro pozwalający fotografować obiekty z odległości 1 cm, cztery mechanizmy przeciwdziałania rozmyciu obrazu czy szereg funkcji do fotografii portretowej.

"Aparat P90 potwierdza, że dla firmy Nikon ważni są wszyscy entuzjaści fotografowania. Obiektyw szerokokątny z 24-krotnym zoomem, 3-calowy uchylny monitor LCD, redukcja drgań, mechanizm przetwarzania obrazu Nikon EXPEED i wysoka czułość - to bezkompromisowe połączenie świata aparatów kompaktowych i lustrzanek cyfrowych. Model L100 łączy z kolei słynną jakość zdjęć aparatów Nikon i bogaty zestaw funkcji z przystępną ceną" - mówi Mark Pekelharing, kierownik ds. produktów w dziale produktów konsumenckich firmy Nikon Europe.

P90 - największy zoom wśród COOLPIXów
COOLPIX P90 wyposażono w obiektyw NIKKOR z 24=krotnym zoomem optycznym, o ogniskowej od 26 mm po maksymalne zbliżenie 624 mm (odpowiedniki dla formatu 35 mm). Obiektyw ten pozwala fotografować już z odległości 1 cm w trybie makro. Matryca nowego aparatu o rozdzielczości 12,1 mln efektywnych pikseli i maksymalna czułość ISO 6400 umożliwiają robienie bardzo dobrych zdjęć niemal w każdej sytuacji zdjęciowej. Ponadto funkcja zdjęć seryjnych pozwala na fotografowanie wydarzeń sportowych z szybkością 15 kl./s (łącznie do 45 zdjęć). Użytkownicy modelu P90 mogą korzystać również z trybu automatycznego lub ze zróżnicowanych ustawień manualnych w jednym z czterech dostępnych trybów ekspozycji (P,S,A,M), podczas gdy wizjer elektroniczny pozwala dopracować najkorzystniejszą kompozycję zdjęcia. Aparat oferuje ponadto inne ciekawe funkcje, jak: cztery mechanizmy przeciwdziałania rozmyciu obrazu, automatyczny wybór programu tematycznego i tryb priorytetu autofokusa z rozpoznawaniem aż do 12 twarzy w kadrze, funkcję szybkiego retuszu, czy sprawdzające się zwłaszcza w fotografii portretowej - funkcję wykrywania uśmiechu i ostrzeżenie o mrugnięciu oczami. Aparat może również nagrywać filmy, w tym poklatkowe. Dodatkowo, 3-calowy uchylny monitor LCD ułatwia fotografowanie, zwłaszcza w trudnych warunkach. Aparat dostępny będzie w kolorze czarnym i trafi do sprzedaży w drugiej połowie marca 2009 r.

W komplecie z modelem COOLPIX P90 znajdują się: kabel USB, kabel audio-wideo, pokrywka na obiektyw, pasek i płyta CD z pakietem oprogramowania do aparatów COOLPIX.

L100 - liczą się szczegóły
COOLPIX L100 to przystępny cenowo aparat, którego obiektyw NIKKOR z 15-krotnym zoomem optycznym i ogniskowej od 28 do 420 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm) umożliwia uchwycenie ze szczegółami dowolnej sytuacji zdjęciowej. Aparat wyposażony w matrycę o wielkości 10 mln efektywnych pikseli oferuje użytkownikom wydajny cyfrowy system obróbki obrazu Nikon EXPEED oraz tryb makro pozwalający fotografować obiekty z odległości 1 cm. Wykorzystanie czterech mechanizmów przeciwdziałania rozmyciu obrazu, w tym redukcji drgań (VR) z przesunięciem matrycy CCD gwarantuje wysoką ostrość zdjęć. COOLPIX L100 sprawdzi się również przy fotografowaniu scen sportowych, ponieważ posiada funkcję wykonywania zdjęć seryjnych z szybkością do 13 kl./s. Automatyczne wybieranie programów tematycznych dostosuje ustawienia do zastanej scenerii. Dodatkowo program Uśmiech pozwala uchwycić moment, gdy fotografowana osoba jest uśmiechnięta. Aparat posiada również funkcje ostrzeżenia o zamknięciu oczu. W modelu COOLPIX L100 nie mogło zabraknąć popularnej redukcji efektu czerwonych oczu, funkcji D-Lighting służącej do wydobywania szczegółów z nieoświetlonych partii kadru, 15 programów tematycznych czy też możliwości nagrywania filmów z dźwiękiem. Dzięki czułości sięgającej ISO 3200 (poprzez dodawanie pikseli) znika problem związany z fotografowaniem obiektów przy słabym oświetleniu. Poprawność fotografii zapewni dodatkowo system wykrywania ruchu, który podczas wykonywania zdjęcia wykrywa drganie aparatu czy przemieszczanie się obiektu i automatycznie ustawia krótszy czas otwarcia migawki oraz wyższą czułość ISO, tak by zapobiec efektowi rozmazania obrazu.

W komplecie razem z modelem COOLPIX L100 znajdują się: dwie baterie AA, kabel USB, kabel audio-wideo, pokrywka na obiektyw, pasek, płyta CD z pakietem oprogramowania do aparatów COOLPIX. Aparat dostępny będzie w kolorze czarnym, a do sprzedaży trafi w drugiej połowie marca 2009 r.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)