Nikon Coolpix P90 i L100 - rozmnożenie superzoomów

0

Autor: Michal Grzegorczyk

3 Luty 2009
Artykuł na: 9-16 minut
Nikon, który stosunkowo późno wszedł na rynek superzoomów, zaprezentował dziś dwa modele charakteryzujące się dużym zakresem ogniskowych. Coolpix P90 z 24-krotnym zoomem to ciekawie wyposażony następca P80, a Coolpix L100 z 15-krotnym zoomem jest prostszy, mniejszy i tańszy.

Nikon długo nie wchodził w segment kompaktów z dużym zakresem ogniskowych. Pierwszym superzoomem w pełnym tego słowa znaczeniu był Coolpix P80 zaprezentowany w kwietniu ubiegłego roku. Dziś poznaliśmy jego następcę, dość istotnie ulepszony model P90, oraz superzooma prostszego, mniejszego i tańszego - Coolpiksa L100.

Nikon Coolpix P90

Porównanie parametrów technicznych Nikona Coolpix P90 z Coolpiksem P80 pokazuje, że producent ulepszył większość kluczowych parametrów aparatu. Wzrosła nieco rozdzielczość matrycy, wynosi ona teraz 12,1 megapikseli i rejestruje obrazy z czułością od ISO 64 do ISO 2000 (ISO 3200 - ISO 6400 po zmniejszeniu rozdzielczości). Niestety, nie urosła ona fizycznie - nadal ma rozmiar 1/2,33 cala. Wyraźnie zwiększył się natomiast zakres ogniskowych, który w P90 zaczyna się od ekwiwalentu 26 milimetrów, a kończy na 624 milimetrach (24-krotny zoom). Światłosiła tego obiektywu to f/2,8 - f/5. Obiektyw jest oczywiście wyposażony w moduł stabilizacji VR.

Nikon Coolpix P90

W stosunku do poprzednika w Coolpiksie P90 ekran LCD wyewoluował w dobrym kierunku. Teraz ma rozmiar 3-cali, rozdzielczość 230 000 punktów i, co najważniejsze, jest odchylany. To znaczne ułatwienie między innymi podczas fotografowania makro, a Coolpix P90 może się na tym polu pochwalić niezłymi osiągnięciami. Obiektyw ostrzy niemal na przednią soczewkę - a dokładniej, na obiekt znajdujący się centymetr przed nią. Do kadrowania służy również 0,24-calowy wizjer elektroniczny o rozdzielczości 230 000 punktów.

Nikon Coolpix P90

Aparat umożliwia fotografowanie w trybach P, A, S, M oraz tematycznych. Rozpoznaje twarze (do 12), uśmiechy, mrugnięcia oczami, tak że żaden amator nie będzie miał problemu z wykonaniem poprawnej technicznie fotki. Nikon Coolpix P90 będzie dostępny w kolorze czarnym. Na razie nie znamy jego ceny.

Nikon Coolpix L100

Coolpix L100 to propozycja dla tych, którzy z jednej strony chcieliby dużego zakresu ogniskowych, a z drugiej nie chcą wydać na to zbyt wielu pieniędzy. W stosunku do P90, Coolpiks L100 jest lżejszy - 355 gramów kontra 460 - i wyraźnie mniejszy. W takim opakowaniu producent zmieścił 10-megapikselowy, stabilizowany sensor o czułości ISO 80 - ISO 800 (do ISO 3200 ze zmniejszoną rozdzielczością). Obraz dociera do matrycy za pośrednictwem obiektywu o 15-krotnym zoomie. Jego zakres to ekwiwalent 28 - 420 milimetrów.

Nikon Coolpix L100

Coolpix L100 nie został wyposażony w wizjer elektroniczny. Kadrować można jedynie za pomocą 3-calowego ekranu LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Do zasilania służą zwykłe baterie AA. Aparat będzie dostępny w kolorze czarnym. Na razie nie znamy jego ceny - producent zapowiada jednak, że będzie atrakcyjna.

Nikon Coolpix L100

Obydwa modele trafią do sprzedaży w drugiej połowie marca tego roku. Poniżej publikujemu informację prasową producenta:

Warszawa, 3 lutego 2009 r.

Superzoomy od Nikona

Nowe aparaty w klasie high-zoom: 24x i 15x

Firma Nikon wprowadza dwa nowe modele klasy high-zoom: COOLPIX P90 i COOLPIX L100. Oba aparaty wyposażone są w superteleobiektywy NIKKOR i oferują możliwość wykonywania ujęć szerokokątnych oraz inne zaawansowane funkcje, jak system obróbki obrazu NIKON EXPEED, tryb makro pozwalający fotografować obiekty z odległości 1 cm, cztery mechanizmy przeciwdziałania rozmyciu obrazu czy szereg funkcji do fotografii portretowej.

"Aparat P90 potwierdza, że dla firmy Nikon ważni są wszyscy entuzjaści fotografowania. Obiektyw szerokokątny z 24-krotnym zoomem, 3-calowy uchylny monitor LCD, redukcja drgań, mechanizm przetwarzania obrazu Nikon EXPEED i wysoka czułość - to bezkompromisowe połączenie świata aparatów kompaktowych i lustrzanek cyfrowych. Model L100 łączy z kolei słynną jakość zdjęć aparatów Nikon i bogaty zestaw funkcji z przystępną ceną" - mówi Mark Pekelharing, kierownik ds. produktów w dziale produktów konsumenckich firmy Nikon Europe.

P90 - największy zoom wśród COOLPIXów
COOLPIX P90 wyposażono w obiektyw NIKKOR z 24=krotnym zoomem optycznym, o ogniskowej od 26 mm po maksymalne zbliżenie 624 mm (odpowiedniki dla formatu 35 mm). Obiektyw ten pozwala fotografować już z odległości 1 cm w trybie makro. Matryca nowego aparatu o rozdzielczości 12,1 mln efektywnych pikseli i maksymalna czułość ISO 6400 umożliwiają robienie bardzo dobrych zdjęć niemal w każdej sytuacji zdjęciowej. Ponadto funkcja zdjęć seryjnych pozwala na fotografowanie wydarzeń sportowych z szybkością 15 kl./s (łącznie do 45 zdjęć). Użytkownicy modelu P90 mogą korzystać również z trybu automatycznego lub ze zróżnicowanych ustawień manualnych w jednym z czterech dostępnych trybów ekspozycji (P,S,A,M), podczas gdy wizjer elektroniczny pozwala dopracować najkorzystniejszą kompozycję zdjęcia. Aparat oferuje ponadto inne ciekawe funkcje, jak: cztery mechanizmy przeciwdziałania rozmyciu obrazu, automatyczny wybór programu tematycznego i tryb priorytetu autofokusa z rozpoznawaniem aż do 12 twarzy w kadrze, funkcję szybkiego retuszu, czy sprawdzające się zwłaszcza w fotografii portretowej - funkcję wykrywania uśmiechu i ostrzeżenie o mrugnięciu oczami. Aparat może również nagrywać filmy, w tym poklatkowe. Dodatkowo, 3-calowy uchylny monitor LCD ułatwia fotografowanie, zwłaszcza w trudnych warunkach. Aparat dostępny będzie w kolorze czarnym i trafi do sprzedaży w drugiej połowie marca 2009 r.

W komplecie z modelem COOLPIX P90 znajdują się: kabel USB, kabel audio-wideo, pokrywka na obiektyw, pasek i płyta CD z pakietem oprogramowania do aparatów COOLPIX.

L100 - liczą się szczegóły
COOLPIX L100 to przystępny cenowo aparat, którego obiektyw NIKKOR z 15-krotnym zoomem optycznym i ogniskowej od 28 do 420 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm) umożliwia uchwycenie ze szczegółami dowolnej sytuacji zdjęciowej. Aparat wyposażony w matrycę o wielkości 10 mln efektywnych pikseli oferuje użytkownikom wydajny cyfrowy system obróbki obrazu Nikon EXPEED oraz tryb makro pozwalający fotografować obiekty z odległości 1 cm. Wykorzystanie czterech mechanizmów przeciwdziałania rozmyciu obrazu, w tym redukcji drgań (VR) z przesunięciem matrycy CCD gwarantuje wysoką ostrość zdjęć. COOLPIX L100 sprawdzi się również przy fotografowaniu scen sportowych, ponieważ posiada funkcję wykonywania zdjęć seryjnych z szybkością do 13 kl./s. Automatyczne wybieranie programów tematycznych dostosuje ustawienia do zastanej scenerii. Dodatkowo program Uśmiech pozwala uchwycić moment, gdy fotografowana osoba jest uśmiechnięta. Aparat posiada również funkcje ostrzeżenia o zamknięciu oczu. W modelu COOLPIX L100 nie mogło zabraknąć popularnej redukcji efektu czerwonych oczu, funkcji D-Lighting służącej do wydobywania szczegółów z nieoświetlonych partii kadru, 15 programów tematycznych czy też możliwości nagrywania filmów z dźwiękiem. Dzięki czułości sięgającej ISO 3200 (poprzez dodawanie pikseli) znika problem związany z fotografowaniem obiektów przy słabym oświetleniu. Poprawność fotografii zapewni dodatkowo system wykrywania ruchu, który podczas wykonywania zdjęcia wykrywa drganie aparatu czy przemieszczanie się obiektu i automatycznie ustawia krótszy czas otwarcia migawki oraz wyższą czułość ISO, tak by zapobiec efektowi rozmazania obrazu.

W komplecie razem z modelem COOLPIX L100 znajdują się: dwie baterie AA, kabel USB, kabel audio-wideo, pokrywka na obiektyw, pasek, płyta CD z pakietem oprogramowania do aparatów COOLPIX. Aparat dostępny będzie w kolorze czarnym, a do sprzedaży trafi w drugiej połowie marca 2009 r.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zaawansowany kompakt Zeissa miał okazać się rewolucją. Czy jednak w 2020 roku aparat z Lightroomem na pokładzie może jeszcze kogoś zachwycić? A zwłaszcza w takiej...
5
1
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze doskonalsza
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze...
Poprzednia generacja sferycznej kamerki Insta360 była jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu na rynku. Insta360 One X2 robi wszystko jeszcze lepiej, choć...
3
0
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Firma Fujifilm udostępniła aktualizację oprogramowania wewnętrznego do modelu X-T3. Wersja 4.0 aż 3-krotnie przyspiesza autofokus, ale to nie jedyne usprawnienia…
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)