Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon Coolpix P80 - ultrazoom po raz pierwszy

0

Autor: Michal Grzegorczyk

10 Kwiecień 2008
Artykuł na: 9-16 minut
Nikon jako jedyny z dużych producentów nie miał dotychczas w swojej ofercie aparatu kompaktowego typu ultrazoom. Coolpix P80 wypełnia tą lukę. 18-krotny zoom, 10-megapikselowy sensor, mechanizm cyfrowej obróbki obrazu Expeed i sprawdzona stabilizacja VR to cechy, które mają przyciągnąć do tego modelu miłośników długich ogniskowych.

Biorąc pod uwagę walkę Nikona o udział w rynku cyfrowych kompaktów uzupełnienie oferty o ultrazoom było koniecznością. Dotychczasowe tłumaczenie, że duży zoom równa się degradacji jakości obrazu musiało w końcu zostać skonfrontowane z oczekiwaniami bardzo licznej grupy użytkowników, którzy takimi aparatami są zainteresowani. Powstał Coolpix P80, kompakt z 18-krotnym zoomem - jak podkreśla producent, najmniejszy spośród konkurencyjnych aparatów tej klasy.

Nikon Coolpix P80

To że Coolpix P80 jest (niewiele) mniejszy od konkurentów nie oznacza, że jest mały. Stylistyką aparat nawiązuje do najmniejszych lustrzanek. Uwagę zwraca stosunkowo niewielki grip i duży obiektyw Nikkor. To drugie oczywiście nie dziwi. Nominalna ogniskowa wynosi 4,7-84,2 mm, co odpowiada zakresowi 27-486 mm w małym obrazku, przy przyzwoitym świetle f/2,8-f/4,5. Cieszy obecność szerokiego kąta, szczególnie, że producent informuje o zastosowaniu mechanizmu korygującego dystorsję.

Mniej okazale prezentuje się matryca (CCD) aparatu. Jej rozdzielczość wynosi 10,1 megapiksela, a rozmiar to 1/2,33 cala. Nikona P80 wyposażono w stabilizację obrazu VR realizowaną poprzez ruchomą matrycę. Zakres czułości dostępnych przy pełnej rozdzielczości to ISO 64 - ISO 1600. Po zmniejszeniu rozmiaru do 3 megapikseli można korzystać z maksymalnej czułości ISO 6400. Obraz przetwarzany jest przez znany z lustrzanek i innych Coolpiksów procesor Expeed.

Nikon Coolpix P80

Kadrować można za pomocą 2,7-calowego ekranu LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. W trudnych warunkach oświetleniowych można też wykorzystać elektroniczny wizjer o rozmiarze 0,24 cala i rozdzielczości 230 000 punktów.

Nikon Coolpix P80

W aparacie z tego segmentu nie mogło zabraknąć trybów manualnych. Natomiast użytkownicy szukający fotograficznych ułatwień znajdą w nim 15 programów tematycznych, mechanizm rozpoznawania twarzy i funkcję D-Lighting wyciągającą z cieni więcej szczegółów. Zmniejszenie rozdzielczości do 3 megapikseli umożliwia również użycie trybu {ITL|Sport. Zdjęcia seryjne i fotografowanie z prędkością 13 kl/s (w serii 30 zdjęć). Aparat zapisuje zdjęcia na kartach SD i SDHC.

Na razie nie znamy jego ceny ani terminu wprowadzenia do sprzedaży.]

Poniżej prezentujemy informację prasową producenta:

Nikon COOLPIX P80

Najmniejszy na świecie aparat z 18-krotnym zoomem optycznym, wyposażony w doskonałe parametry technologiczne gwarantuje wysoką jakość obrazu, intuicyjną obsługę i zaawansowane funkcje

Warszawa, 10 kwietnia 2008 - Firma Nikon Corporation ma przyjemność zapowiedzieć wprowadzenie na rynek aparatu COOLPIX P80, nowego, zaawansowanego modelu spełniającego oczekiwania wszystkich miłośników fotografii. W jego konstrukcji wykorzystano autorskie wdrożenie nowatorskiego mechanizmu cyfrowej obróbki obrazu EXPEED firmy Nikon oraz precyzyjną optykę obiektywu NIKKOR, a szeroki zakres ogniskowej i zaawansowane funkcje fotografowania zapewniają znakomitą jakość obrazu w najróżniejszych warunkach zdjęciowych.

Na doskonałą jakość obrazu wpływają przede wszystkim: matryca o wysokiej rozdzielczości 10,1 mln efektywnych pikseli i nowy mechanizm cyfrowej obróbki obrazu. Zapewnia on wierne odwzorowanie najdrobniejszych detali i najsubtelniejszych odcieni barw, szybkie reagowanie na polecenia użytkownika oraz ogromną precyzję i wyrazistość zdjęć, nawet w przypadku stosowania wysokich ustawień czułości, aż do ISO 6400 . Osiąganiu znakomitych efektów sprzyjają również przejrzystość, dokładność i duża rozpiętość ogniskowej obiektywu Zoom-NIKKOR z 18-krotnym zoomem, który pokrywa zakres 27-486 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm). Bogatą funkcjonalność dopełnia stabilizacja obrazu z zastosowaniem mechanizmu redukcji wibracji (ang. Vibration Reduction, VR) z przesunięciem matrycy, która gwarantuje rejestrowanie zdjęć o większej ostrości i wyrazistości.

Model COOLPIX P80 jest uniwersalnym aparatem, który doskonale sprawdza się w przypadku różnych rodzajów fotografowania. Jego bardzo funkcjonalny i proporcjonalny korpus zawiera uchwyt pokryty gumą z podparciem kciuka zwiększającym pewność trzymania aparatu. Pokrycie korpusu i obiektywu czarną farbą w odcieniu naturalnej skóry jest nawiązaniem do tradycyjnej stylistyki firmy Nikon i podkreśla solidność modelu COOLPIX P80.

Przemyślany układ elementów sterujących sprzyja łatwej i sprawnej obsłudze. Specjalnymi pokrętłami sterowania
i trybu pracy można manipulować jedną ręką, co zapewnia wygodny dostęp do parametrów zdjęciowych i ustawień naświetlania, m.in. czterech zaawansowanych trybów ekspozycji, które pozwalają początkującym i doświadczonym fotografom na pełniejszą kontrolę nad uzyskiwanymi efektami. Natomiast dzięki nowemu trybowi "Sport. zdjęcia seryjne" można rejestrować maksymalnie 30 kolejnych zdjęć z prędkością 13 kl./s .

Nowy wizjer elektroniczny pozwala na dokładne komponowanie ujęć oraz na zapoznawanie się z ważnymi informacjami w każdych warunkach oświetleniowych.

NIKON COOLPIX P80 - NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Tryby ekspozycji zapewniające większą kontrolę nad parametrami zdjęć

Cztery tryby ekspozycji dostępne za pośrednictwem pokrętła trybu pracy zapewniają pełniejszą kontrolę nad działaniem aparatu. W trybie Automatyka programowa [P] automatycznie dobierany jest czas otwarcia migawki
i przysłony w celu uzyskania optymalnej ekspozycji. W trybie Automatyczna preselekcja czasu [S] użytkownik może dobrać czas otwarcia migawki, a aparat ustawia optymalną wartość przysłony. W trybie Automatyka z preselekcją przysłony [A] użytkownik ma do dyspozycji 10-stopniową, manualną regulację ustawienia przysłony, dzięki której może decydować o głębi ostrości. Manualny tryb ekspozycji [M] zapewnia pełną kontrolę nad ustawieniami czasu otwarcia migawki i przysłony.]

{BIT|Redukcja wibracji zapewniająca lepszą ostrość obrazu

Stabilizacja obrazu z zastosowaniem mechanizmu redukcji wibracji z przesunięciem matrycy eliminuje wpływ poruszenia aparatu, sprzyjając lepszej ostrości zdjęć i zwiększając pewność wykonania udanej fotografii. Dzięki temu użytkownik zyskuje swobodę uwieczniania ważnych wydarzeń bez troski o drobne drgania dłoni, zwłaszcza w słabszych warunkach oświetleniowych. Jest to szczególnie pomocne w przypadku korzystania z bardzo dużych wartości ogniskowej, jakie zapewnia obiektyw z 18-krotnym zoomem, lub fotografowania w warunkach słabego oświetlenia.

Czułość sięgająca wartości ISO 6400 zwiększająca możliwości fotografowania

Czułość sięgająca wartości ISO 6400* przy sterowaniu manualnym, ISO 64-800 przy sterowaniu automatycznym lub ISO 64-1600 przy ustawieniu Wysoka czułość rodzi nowe możliwości wykonywania ostrzejszych, bardziej naturalnie wyglądających zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Pozwala także fotografować z niebywałą ostrością szybko poruszające się obiekty. Dostępne jest również ustawienie "Autom. stały zakres", które ogranicza czułość ISO do następujących wartości: 64, 100, 200 i 400.

*Czułość ISO o wartości 3200 i 6400 jest dostępna tylko w przypadku zdjęć o rozmiarze 3M (2048 x 1536 pikseli) lub mniejszym.

Sport. zdjęcia seryjne

Ustawienia rejestracji zdjęć seryjnych z dużą prędkością pomagają w spokojnym nadążaniu za większością szybko rozgrywających się wydarzeń, jakie chce się sfotografować. W trybie "Sport. zdjęcia seryjne" aparat COOLPIX P80 może zarejestrować maksymalnie 30 kolejnych zdjęć* z prędkością 13 kl./s. Ponadto można wybrać jedną z mniejszych prędkości fotografowania: 6 lub 4 kl./s.

*Funkcja dostępna tylko w przypadku zdjęć o rozmiarze 3M (2048 x 1536 pikseli) lub mniejszym.

Duży monitor LCD o przekątnej 2,7 cala i wizjer elektroniczny

{ITL|Poza znakomitej jakości monitorem LCD o przekątnej 2,7 cala, wysokiej rozdzielczości 230 tys. punktów i szerokim kącie oglądania z powłoką przeciwodblaskową aparat P80 wyposażono w uniwersalny wizjer elektroniczny, który zapewnia większą swobodę i dokładność komponowania ujęć w każdych warunkach oświetleniowych.

NIKON COOLPIX P80 — INNE WŁAŚCIWOŚCI

- Trzy unikatowe rozwiązania firmy Nikon w zakresie obróbki obrazu - udoskonalony program tematyczny Priorytet AF- twarz, redukcja efektu czerwonych oczu w aparacie i funkcja D-Lighting

- 15 wygodnych programów tematycznych zapewniających optymalne zdjęcia przy różnych ustawieniach

- Optymalizacja zdjęcia (m.in. efekt Filtr do fotografii czarno-białej)

- Korekta zniekształceń eliminująca efekt "beczkowatości" obrazu

- Tryb makro umożliwia fotografowanie już z odległości 1 cm od obiektu

- Pięć trybów filmowania z dźwiękiem oraz tryb filmu poklatkowego

- Funkcja strefy czasowej ułatwia ustawianie zegara przy podróżowaniu między odległymi miejscami

- Zgodność z kartami pamięci SDHC

- Około 50 MB pamięci wewnętrznej

- Złącze USB

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości...
7
0
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)