30 milionów lustrzanek Canon EOS

W tym roku Canonowi nie brakowało okazji do świętowania. Tuż przed końcem roku przybyła jeszcze jedna - firma poinformowała o wyprodukowaniu 30-milionowej lustrzanki w systemie Canon EOS. Jednocześnie japoński koncern ogłosił, że jedna trzecia tej liczby dotyczy korpusów cyfrowych.
Patrząc na daty kolejnych okrągłych jubileuszy widać jak duży skok wykonał Canon w ostatnich latach. W 1997 roku, po dziesięciu latach istnienia na rynku systemu EOS, Canon sprzedał 10 milionów systemowych lustrzanek. 20 milionów przekroczył w 2003 roku. Zaledwie cztery lata później udało się osiągnąć liczbę 30 milionów. Przyśpieszenie jest więc znaczne. Jednocześnie firma przekroczyła barierę 10 milionów sprzedanych lustrzanek cyfrowych.Produkcja elementów systemu EOS ruszyła 20 lat temu. Wszystko zaczęło się od modelu EOS 650 AF SLR, w którym po raz pierwszy zastosowano mocowanie z elektronicznym przekazywaniem informacji między korpusem a obiektywem. Od tej cechy wzięła się nazwa systemu - skrót od "Electro Optical System" (EOS to też imię greckiej bogini brzasku). Kolejne istotne modele w historii systemu to profesjonalny EOS-1 wypuszczony w 1989 roku i EOS-5 z 1992 roku, z autofokusem kontrolowanym okiem. Rok 2000 przyniósł chyba największy przełom w dotychczasowej historii systemu. Canon zaprezentował pierwszy cyfrowy model - EOS D30. Współcześnie system EOS oferuje aparaty analogowe i cyfrowe ze wszystkich półek - od amatorskiego EOS 400D, po reporterskie i studyjne "jedynki". Ofertę uzupełnia kilkadziesiąt modeli obiektywów, lampy błyskowe i inne niezbędne akcesoria.

Życzymy Canonowi kolejnych udanych lat!

Poniżej prezentujemy informację prasową nadesłaną przez polski oddział Canon:

Amstelveen, Holandia, 21 grudnia 2007: Canon osiąga dzisiaj doniosły wskaźnik w produkowaniu aparatów fotograficznych EOS - łączna liczba wyprodukowanych lustrzanek EOS (na film i cyfrowych) osiągnęła 30 milionów. Wskaźnikiem masowej popularności cyfrowych lustrzanek EOS jest liczba 10 milionów tych aparatów, sprzedanych przez ostatnie cztery lata.

Od wprowadzenia na rynek w 2000 roku lustrzanki EOS D30, Canon zachowuje wiodącą pozycję jako najpopularniejszy na świecie producent cyfrowych lustrzanek. Wydarzeniem stało się wprowadzenie w maju 2003 modelu EOS 300D, który rozpoczął fenomen masowego fotografowania lustrzankami cyfrowymi. Aparat ten zaskoczył rynek swą ceną, lokującą się poniżej znacznika 1000 euro i uruchomił lawinę sprzedaży, gdy nowa generacja konsumentów odkryła radość cyfrowego fotografowania z wymiennymi obiektywami.

Dzisiaj Canon jest dumny ze swej pozycji samodzielnego lidera, posiadającego 46% udziału w europejskim rynku cyfrowych lustrzanek1. Aparat EOS 400D jest w Europie najlepiej sprzedającym się modelem adresowanym do masowego konsumenta, a profesjonalne modele z serii EOS-1 oraz obiektywy EF zostały wybrane do swej pracy przez ogromną większość fotoreporterów i fotografów sportowych na świecie.

Osiągnięcie liczby 30 milionów aparatów EOS w roku 2007 zbiegło się z 70-leciem Canon i 20-leciem serii EOS. Seria ta rozpoczęła się w marcu 1987 roku modelem EOS 650. Swą nazwą - będącą skrótem "Electro Optical System", ale także imieniem greckiej bogini jutrzenki, różanopalcej Eos - seria EOS oznaczyła szereg wschodzących i znaczących innowacji technologicznych, które zrewolucjonizowały przemysł aparatów fotograficznych.

Przez stałe inwestowanie w badania i prace rozwojowe, ale również dzięki ciągłemu zapoznawaniu się z opiniami użytkowników, Canon będzie nadal przyczyniać się do rozwoju nowych kierunków fotograficznej ekspresji, oferując profesjonalistom najlepsze narzędzia pracy, a amatorom - radość tworzenia i satysfakcję z udanych zdjęć.


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
3
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0