30 milionów lustrzanek Canon EOS

W tym roku Canonowi nie brakowało okazji do świętowania. Tuż przed końcem roku przybyła jeszcze jedna - firma poinformowała o wyprodukowaniu 30-milionowej lustrzanki w systemie Canon EOS. Jednocześnie japoński koncern ogłosił, że jedna trzecia tej liczby dotyczy korpusów cyfrowych.
Patrząc na daty kolejnych okrągłych jubileuszy widać jak duży skok wykonał Canon w ostatnich latach. W 1997 roku, po dziesięciu latach istnienia na rynku systemu EOS, Canon sprzedał 10 milionów systemowych lustrzanek. 20 milionów przekroczył w 2003 roku. Zaledwie cztery lata później udało się osiągnąć liczbę 30 milionów. Przyśpieszenie jest więc znaczne. Jednocześnie firma przekroczyła barierę 10 milionów sprzedanych lustrzanek cyfrowych.Produkcja elementów systemu EOS ruszyła 20 lat temu. Wszystko zaczęło się od modelu EOS 650 AF SLR, w którym po raz pierwszy zastosowano mocowanie z elektronicznym przekazywaniem informacji między korpusem a obiektywem. Od tej cechy wzięła się nazwa systemu - skrót od "Electro Optical System" (EOS to też imię greckiej bogini brzasku). Kolejne istotne modele w historii systemu to profesjonalny EOS-1 wypuszczony w 1989 roku i EOS-5 z 1992 roku, z autofokusem kontrolowanym okiem. Rok 2000 przyniósł chyba największy przełom w dotychczasowej historii systemu. Canon zaprezentował pierwszy cyfrowy model - EOS D30. Współcześnie system EOS oferuje aparaty analogowe i cyfrowe ze wszystkich półek - od amatorskiego EOS 400D, po reporterskie i studyjne "jedynki". Ofertę uzupełnia kilkadziesiąt modeli obiektywów, lampy błyskowe i inne niezbędne akcesoria.

Życzymy Canonowi kolejnych udanych lat!

Poniżej prezentujemy informację prasową nadesłaną przez polski oddział Canon:

Amstelveen, Holandia, 21 grudnia 2007: Canon osiąga dzisiaj doniosły wskaźnik w produkowaniu aparatów fotograficznych EOS - łączna liczba wyprodukowanych lustrzanek EOS (na film i cyfrowych) osiągnęła 30 milionów. Wskaźnikiem masowej popularności cyfrowych lustrzanek EOS jest liczba 10 milionów tych aparatów, sprzedanych przez ostatnie cztery lata.

Od wprowadzenia na rynek w 2000 roku lustrzanki EOS D30, Canon zachowuje wiodącą pozycję jako najpopularniejszy na świecie producent cyfrowych lustrzanek. Wydarzeniem stało się wprowadzenie w maju 2003 modelu EOS 300D, który rozpoczął fenomen masowego fotografowania lustrzankami cyfrowymi. Aparat ten zaskoczył rynek swą ceną, lokującą się poniżej znacznika 1000 euro i uruchomił lawinę sprzedaży, gdy nowa generacja konsumentów odkryła radość cyfrowego fotografowania z wymiennymi obiektywami.

Dzisiaj Canon jest dumny ze swej pozycji samodzielnego lidera, posiadającego 46% udziału w europejskim rynku cyfrowych lustrzanek1. Aparat EOS 400D jest w Europie najlepiej sprzedającym się modelem adresowanym do masowego konsumenta, a profesjonalne modele z serii EOS-1 oraz obiektywy EF zostały wybrane do swej pracy przez ogromną większość fotoreporterów i fotografów sportowych na świecie.

Osiągnięcie liczby 30 milionów aparatów EOS w roku 2007 zbiegło się z 70-leciem Canon i 20-leciem serii EOS. Seria ta rozpoczęła się w marcu 1987 roku modelem EOS 650. Swą nazwą - będącą skrótem "Electro Optical System", ale także imieniem greckiej bogini jutrzenki, różanopalcej Eos - seria EOS oznaczyła szereg wschodzących i znaczących innowacji technologicznych, które zrewolucjonizowały przemysł aparatów fotograficznych.

Przez stałe inwestowanie w badania i prace rozwojowe, ale również dzięki ciągłemu zapoznawaniu się z opiniami użytkowników, Canon będzie nadal przyczyniać się do rozwoju nowych kierunków fotograficznej ekspresji, oferując profesjonalistom najlepsze narzędzia pracy, a amatorom - radość tworzenia i satysfakcję z udanych zdjęć.


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4