30 milionów lustrzanek Canon EOS

W tym roku Canonowi nie brakowało okazji do świętowania. Tuż przed końcem roku przybyła jeszcze jedna - firma poinformowała o wyprodukowaniu 30-milionowej lustrzanki w systemie Canon EOS. Jednocześnie japoński koncern ogłosił, że jedna trzecia tej liczby dotyczy korpusów cyfrowych.
Patrząc na daty kolejnych okrągłych jubileuszy widać jak duży skok wykonał Canon w ostatnich latach. W 1997 roku, po dziesięciu latach istnienia na rynku systemu EOS, Canon sprzedał 10 milionów systemowych lustrzanek. 20 milionów przekroczył w 2003 roku. Zaledwie cztery lata później udało się osiągnąć liczbę 30 milionów. Przyśpieszenie jest więc znaczne. Jednocześnie firma przekroczyła barierę 10 milionów sprzedanych lustrzanek cyfrowych.Produkcja elementów systemu EOS ruszyła 20 lat temu. Wszystko zaczęło się od modelu EOS 650 AF SLR, w którym po raz pierwszy zastosowano mocowanie z elektronicznym przekazywaniem informacji między korpusem a obiektywem. Od tej cechy wzięła się nazwa systemu - skrót od "Electro Optical System" (EOS to też imię greckiej bogini brzasku). Kolejne istotne modele w historii systemu to profesjonalny EOS-1 wypuszczony w 1989 roku i EOS-5 z 1992 roku, z autofokusem kontrolowanym okiem. Rok 2000 przyniósł chyba największy przełom w dotychczasowej historii systemu. Canon zaprezentował pierwszy cyfrowy model - EOS D30. Współcześnie system EOS oferuje aparaty analogowe i cyfrowe ze wszystkich półek - od amatorskiego EOS 400D, po reporterskie i studyjne "jedynki". Ofertę uzupełnia kilkadziesiąt modeli obiektywów, lampy błyskowe i inne niezbędne akcesoria.

Życzymy Canonowi kolejnych udanych lat!

Poniżej prezentujemy informację prasową nadesłaną przez polski oddział Canon:

Amstelveen, Holandia, 21 grudnia 2007: Canon osiąga dzisiaj doniosły wskaźnik w produkowaniu aparatów fotograficznych EOS - łączna liczba wyprodukowanych lustrzanek EOS (na film i cyfrowych) osiągnęła 30 milionów. Wskaźnikiem masowej popularności cyfrowych lustrzanek EOS jest liczba 10 milionów tych aparatów, sprzedanych przez ostatnie cztery lata.

Od wprowadzenia na rynek w 2000 roku lustrzanki EOS D30, Canon zachowuje wiodącą pozycję jako najpopularniejszy na świecie producent cyfrowych lustrzanek. Wydarzeniem stało się wprowadzenie w maju 2003 modelu EOS 300D, który rozpoczął fenomen masowego fotografowania lustrzankami cyfrowymi. Aparat ten zaskoczył rynek swą ceną, lokującą się poniżej znacznika 1000 euro i uruchomił lawinę sprzedaży, gdy nowa generacja konsumentów odkryła radość cyfrowego fotografowania z wymiennymi obiektywami.

Dzisiaj Canon jest dumny ze swej pozycji samodzielnego lidera, posiadającego 46% udziału w europejskim rynku cyfrowych lustrzanek1. Aparat EOS 400D jest w Europie najlepiej sprzedającym się modelem adresowanym do masowego konsumenta, a profesjonalne modele z serii EOS-1 oraz obiektywy EF zostały wybrane do swej pracy przez ogromną większość fotoreporterów i fotografów sportowych na świecie.

Osiągnięcie liczby 30 milionów aparatów EOS w roku 2007 zbiegło się z 70-leciem Canon i 20-leciem serii EOS. Seria ta rozpoczęła się w marcu 1987 roku modelem EOS 650. Swą nazwą - będącą skrótem "Electro Optical System", ale także imieniem greckiej bogini jutrzenki, różanopalcej Eos - seria EOS oznaczyła szereg wschodzących i znaczących innowacji technologicznych, które zrewolucjonizowały przemysł aparatów fotograficznych.

Przez stałe inwestowanie w badania i prace rozwojowe, ale również dzięki ciągłemu zapoznawaniu się z opiniami użytkowników, Canon będzie nadal przyczyniać się do rozwoju nowych kierunków fotograficznej ekspresji, oferując profesjonalistom najlepsze narzędzia pracy, a amatorom - radość tworzenia i satysfakcję z udanych zdjęć.


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak radzą sobie w wymagającej fotografii sportowej?
21 Sty 2019
Topowy korpus systemu E pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy tego typu pełnoklatkowy zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
2
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1