Wiemy, jak będzie wyglądał nowy aparat analogowy MiNT. Szykujcie się na współczesny klasyk

Autor: Maciej Luśtyk

9 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

W zeszłym roku inżynierowie z MiNT zapowiedzieli projekt stworzenia nowego aparatu analogowego. Po miesiącach pomniejszych aktualizacji otrzymujemy wreszcie więcej informacji na jego temat.

Nadchodzący rok może zaowocować wieloma przyjemnymi niespodziankami dla fanów fotografii analogowej. Wiemy już o conajmniej dwóch projektach mających na celu stworzenie współczesnych, zaawansowanych analogowych kompaktów. Nad jednym z nich pracują inżynierowie Pentaxa, drugi stał się oczkiem w głowie firmy MiNT, którą możecie znać za sprawą restaurowania klasycznych polaroidów SX70 czy też tworzenia autorskich aparatów na filmy Instax.

Na początku 2023 roku spekulowaliśmy, że MiNT może chcieć stworzyć aparat na bazie modelu Rollei 35 - jednego z najmniejszych pełnoklatkowych kompaktów, jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. Dziś wiemy już to na pewno, a producent odsłonił nieco więcej konkretów na temat nadchodzącego aparatu.

Analogowy kompakt MiNT będzie współczesnym wcieleniem Rollei 35

W najnowszej aktualizacji dotyczącej projektu, twórcy informują, że po czterech latach prac domknęli wreszcie kwestie konstrukcyjne i aktualnie pracują nad pierwszą serią 10 modeli przedprodukcyjnych, które są ostatnim etapem przed rozpoczęciem masowej produkcji.

Jednocześnie, pokazują więcej zdjęć elementów nowego korpusu i jednoznacznie wskazują, że będzie on współczesnym wcielam Rollei 35 S. Z miejsca możemy więc spodziewać się dość rozbudowanych możliwości kontroli ekspozycji, ale Mint_35mm (tak brzmi robocza nazwa aparatu) oferować ma znacznie więcej.

Autofokus w technologii LiDAR na pokładzie

Z wcześniejszych aktualizacji wiemy już, że nowy aparat będzie oferował autofokus w technologii LiDAR, co powinno znacznie ułatwić i przyspieszyć analogowe fotografowanie. Oprócz tego, zdjęcia korpusu wskazują na wbudowany flash, a biorąc pod uwagę współczesne realia możemy też spodziewać się jakieś formy komunikacji bezprzewodowej.

W końcu dowiadujemy się też, ile nowy aparat będzie kosztować. Według szacunków producenta, cena będzie oscylować w granicach 650-800 dolarów, czyli ok. 2700-3320 zł. Być może nieco rozmija się to z wcześniejszymi zapewnieniami, że nadchodzący korpus ma być „stosunkowo niedrogi”, ale warto pamiętać, że jeżeli wszystko zakończy się sukcesem, będzie to jedyny współczesny zaawansowany analogowy kompakt na rynku.

Premiera na początku przyszłego roku

Według informacji producenta, Mint_35mm na pewno nie pojawi się na rynku jeszcze w tym roku, ale pierwsze miesiące 2024 roku są jak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Zacieramy więc ręce i czekamy na kolejny zastrzyk informacji na temat nowego aparatu.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie mint-camera.com/35mm-camera

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)