MiNT pracuje nad analogowym kompaktem. Czy nadchodzi nowe wcielenie Rollei 35?

Autor: Maciej Luśtyk

23 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Wzdychacie do kompaktów Contaxa, Yashiki czy Ricoha? Już niebawem zaawansowany analogowy kompakt możemy mieć na wyciągnięcie ręki. Nad współczesną „małpką” pracują inżynierowie z MiNT Camera.

MiNT to firma od lat związana z fotografią natychmiastową. Znana głównie z restaurowania starych Polaroidów, od prawie dekady tworzy też własne aparaty na filmy natychmiastowe Instaxa, jak InstantFlex TL70 czy będące chyba najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami tego typu modele InstantKon RF70 i InstantKon SF70. Teraz, płynąc na analogowej fali konstruktorzy chcą przywrócić światu zapomniany klasyk - analogowy kompakt na film 35 mm.

MiNT chce stworzyć zaawansowany kompakt, ale raczej nie ma co liczyć na konkurencję dla Contaxa

Oczywiście aparaty tego typu możemy kupić i dzisiaj. Problem w tym, że dobre modele są koszmarnie drogie, a ich ewentualna naprawa często jest niemożliwa ze względu na brak odpowiednich podzespołów. Większości zainteresowanych zostają więc budżetowe małpki, które oferują niewielki wpływ na uzyskiwany efekt i nie powalą na kolana optyką. Czy w końcu się to zmieni?

O pomyśle na nowy analogowy kompakt MiNT poinformowało po raz pierwszy we wrześniu 2022 roku, od razu informując, że nie jest to projekt opłacalny finansowo, które nie ma szansy powodzenia bez wsparcia społeczności. W kolejnych update’ach dowiadujemy się, że inspiracją dla aparatu są właśnie wspomniane na początku zaawansowane kompakty pokroju Contaxa T2 czy Ricoha GR, których poziom wyrafinowania wykracza jednak poza możliwości zespołu MiNT. Zamiast tego, konstruktorzy skupili się więc na zaktualizowaniu i rozbudowaniu o nowe możliwości starszej, ale popularnej i łatwo dostępnej konstrukcji.

Prototyp do złudzenia przypomina model Rollei 35. Odpowiednio usprawniony, może okazać się nowym klasykiem

Wśród wymienionych usprawnień pojawia się m.in. lepszy obiektyw, wbudowany flash a nawet system AF. Na poniższym filmiku możemy zobaczyć mechanizm naciągu filmu w jednym z prototypów. Póki co, twórcy nie zdradzają na jakim aparacie miałaby być oparta nowa konstrukcja MiNT, ale była nowej konstrukcji do złudzenia przypomina serię Rollei 35, czyli jeden z najmniejszych pełnoklatkowych kompaktów, jaki kiedykolwiek ujrzał światło dzienne.

Jeśli nasze przypuszczenia okażą się słuszne, powinniśmy otrzymać bardzo udany aparat w stosunkowo przystępnej cenie. W kolejnej aktualizacji twórcy piszą o cenie na pułapie 1/10 ceny wznowionej Leiki M6. Aparat, gdy będzie gotowy, nie powinien więc przekroczyć ceny 500 dolarów, czyli ok. 2200 zł. Jak na analogowy kompakt to oczywiście nadal drogo, ale jeśli producentowi uda się wzbogacić konstrukcję o ciekawe nowości, może stać się rynkowym hitem.

Na tę chwilę nie wiemy jeszcze kiedy i czy w ogóle aparat ujrzy światło dzienne, ale biorąc pod uwagę, że całość bazuje na dostępnej konstrukcji, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ze stosowną kampanią zbiórki społecznościowej producent powinien wystartować jeszcze w tym roku.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie https://mint-camera.com/35mm-camera.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
 Nikon Z 50 - ważna aktualizacja oprogramowania
Nikon Z 50 - ważna aktualizacja oprogramowania
Nikon aktualizuje firmware dla aparatu Z 50. W najnowszej wersji 2.40 oprogramowanie pozwoli m.in. na korzystanie z detekcji oka podczas filmowania.
1
Panasonic Lumix S5 II i Lumix S5 II X - skok do 1 ligi
Panasonic Lumix S5 II i Lumix S5 II X - skok do 1 ligi
Druga generacja modelu S5 to nie jeden a dwa aparaty, które celują w segment uniwersalnych pełnych klatek i mogą mocno namieszać na rynku. Panasonic Lumix S5 II...
27
Noworoczna wyprzedaż i specjalna oferta biznesowa w CEWE Fotojoker
Noworoczna wyprzedaż i specjalna oferta biznesowa w CEWE Fotojoker
Święta niestety już za nami, ale CEWE Fotojoker nie zwalnia tempa i prezentuje kolejną pulę promocji na sprzęt fotograficzny najlepszych producentów. W ostatnich...
10
Powiązane artykuły