FILM Ferrania przywróci na rynek 2 klasyczne filmy

Autor: Maciej Luśtyk

13 Listopad 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Włoski producent filmów analogowych zamierza wznowić produkcję dwóch czarno-białych materiałów z oryginalnej oferty Ferrania. Nowe materiały mają być dostępne we wszystkich formatach.

FILM Ferrania to firma kontynuująca tradycję włoskiego producenta materiałów analogowych, który zakończył swoją działalności w 2009 roku. Dzięki udanej zbiórce społecznościowej i zaangażowaniu zapaleńców, w 2013 roku fabrykę udało się uratować i przywrócić produkcję poszczególnych materiałów.

Nowe monochromatyczne filmy na horyzoncie

Filmem, który stał się podstawą działania nowej firmy był materiał monochromatyczny FILM Ferrania P30. Bazujący na emulsji tworzonej na potrzeby kinematografii, odznacza się niską czułością, drobnym ziarnem i dużą zawartością srebra. Wyglada na to, że niebawem dołączą do niego dwaj młodsi bracia.

W Instagramowym poście dotyczącym dnia otwartego w fabryce, producent wspomina przedpremierowej prezentacji nadchodzących materiałów w postaci filmów P33 i P36. Wspomniane filmy to także materiały kinematograficzne, które dzielą wiele cech z wariantem P30, ale charakteryzujące się wyższymi czułościami ISO 160 oraz ISO 320, co skutkować ma bardziej wyeksponowanym ziarnem.

Jeden z filmów zobaczymy pewnie już w przyszłym roku. Informacje o drugim póki co zniknęły z posta...

Jak na razie nie wiadomo kiedy nowe filmy miałyby pojawić się na rynku, a do tego producent usunął ze swojego wpisu wzmiankę o filmie P36, ale skoro praca nad obydwoma materiałami pozwala na rzeczowne zaprezentowanie uzyskiwanych przy ich pomocy efektów, na rynkową premierę nie powinniśmy długo czekać. Z dużym prawdopodobieństwem usłyszymy o niej w 2024 roku.

Co chyba najciekawsze, nowe materiały mają być dostępne we wszystkich formatach, dzięki czemu prędzej czy później na rynek trafi także wersja w średnioformatowym wariancie 120. Jeżeli chodzi o ceny, prawdopodobnie należy się spodziewać tego samego pułapu, co w przypadku filmu P30, czyli ok. 12 euro za rolkę filmu 35 mm lub 120.

Źródło: kosmofoto.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
14
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
7
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)