FILM Ferrania przywróci na rynek 2 klasyczne filmy

Autor: Maciej Luśtyk

13 Listopad 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Włoski producent filmów analogowych zamierza wznowić produkcję dwóch czarno-białych materiałów z oryginalnej oferty Ferrania. Nowe materiały mają być dostępne we wszystkich formatach.

FILM Ferrania to firma kontynuująca tradycję włoskiego producenta materiałów analogowych, który zakończył swoją działalności w 2009 roku. Dzięki udanej zbiórce społecznościowej i zaangażowaniu zapaleńców, w 2013 roku fabrykę udało się uratować i przywrócić produkcję poszczególnych materiałów.

Nowe monochromatyczne filmy na horyzoncie

Filmem, który stał się podstawą działania nowej firmy był materiał monochromatyczny FILM Ferrania P30. Bazujący na emulsji tworzonej na potrzeby kinematografii, odznacza się niską czułością, drobnym ziarnem i dużą zawartością srebra. Wyglada na to, że niebawem dołączą do niego dwaj młodsi bracia.

W Instagramowym poście dotyczącym dnia otwartego w fabryce, producent wspomina przedpremierowej prezentacji nadchodzących materiałów w postaci filmów P33 i P36. Wspomniane filmy to także materiały kinematograficzne, które dzielą wiele cech z wariantem P30, ale charakteryzujące się wyższymi czułościami ISO 160 oraz ISO 320, co skutkować ma bardziej wyeksponowanym ziarnem.

Jeden z filmów zobaczymy pewnie już w przyszłym roku. Informacje o drugim póki co zniknęły z posta...

Jak na razie nie wiadomo kiedy nowe filmy miałyby pojawić się na rynku, a do tego producent usunął ze swojego wpisu wzmiankę o filmie P36, ale skoro praca nad obydwoma materiałami pozwala na rzeczowne zaprezentowanie uzyskiwanych przy ich pomocy efektów, na rynkową premierę nie powinniśmy długo czekać. Z dużym prawdopodobieństwem usłyszymy o niej w 2024 roku.

Co chyba najciekawsze, nowe materiały mają być dostępne we wszystkich formatach, dzięki czemu prędzej czy później na rynek trafi także wersja w średnioformatowym wariancie 120. Jeżeli chodzi o ceny, prawdopodobnie należy się spodziewać tego samego pułapu, co w przypadku filmu P30, czyli ok. 12 euro za rolkę filmu 35 mm lub 120.

Źródło: kosmofoto.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17
Powiązane artykuły