Film Ferrania P33 - nowy czarno-biały film na bazie powojennej formuły

Autor: Maciej Luśtyk

29 Luty 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Film Ferrania przywraca na rynek kolejny klasyczny materiał światłoczuły. Tym razem to film P33 - unowocześniony negatyw bazujący na formule z I połowy XX wieku.

FILM Ferrania to firma kontynuująca tradycję włoskiego producenta materiałów analogowych, który zakończył swoją działalności w 2009 roku. Dzięki udanej zbiórce społecznościowej i zaangażowaniu zapaleńców, w 2013 roku fabrykę udało się uratować i przywrócić produkcję poszczególnych materiałów.

Po udanym wprowadzeniu do sprzedaży filmu Ferrania P30, producent jesienią zeszłego roku zapowiedział prace nad przywróceniem kolejnych materiałów z oryginalnej oferty. Pierwszy z zapowiedzianych filmów właśnie trafia na rynek.

Ferrania P33 - unowocześniona formuła, klasyczny look

Ferrania P33 to bazujący na materiałach kinematograficznych czarno-biały film panchromatyczny, który ma być prostszy i wygodniejszy w procesie wywoływania i wykonywania odbitek od filmu P30. „P33 stanowi kulminację naszych wysiłków badawczo-rozwojowych, łączącą tradycję z innowacjami technologicznymi. Skrupulatnie przeprojektowaliśmy autentyczne receptury emulsji, koncentrując się na zwiększeniu jej wszechstronności dzięki wyższemu ISO i uproszczeniu procesu wołania.” - komentuje Silvio Pignone, CEO marki Ferrania.

Jeżeli chodzi o charakterystykę, film P33 charakteryzuje się bazową czułością ISO 160 i odznaczać ma się drobnym ziarnem oraz zdefiniowanym kontrastem, zachowując jednocześnie „filmowy look”. Poniżej kilka zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Cena i dostępność

Film Ferrania P33 dostępny jest w rolkach formatu 135 (mały obrazek) w wariancie 36 ekspozycji, w cenie ok. 53 zł. Na stronie producenta oznaczony jest już jako „niedostępny”, ale prawdopodobnie niebawem pojawi się w sklepach rodzimych dystrybutorów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie filmferrania.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend, uznany producent kart pamięci, czytników oraz dysków SSD, wchodzi na polski rynek. Markę reprezentuje Foto7, firma znana z dystrybucji renomowanych producentów, jak np. Manfrotto czy...
2
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
Niska cena, kalibracja sprzętowa i dobre pokrycie kolorów - marka AOC wprowadza nową serię niedrogich monitorów 4K i QHD kierowanych do twórców fotografii, wideo i grafiki.
5
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox prezentuje najnowszą i najbardziej zaawansowaną lampę błyskową ze stylizowanej serii Lux. Wyglądający jak flash z pierwszej połowy XX wieku, model Master łączy klasyczny design z...
7
Powiązane artykuły