Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów

Autor: Maciej Luśtyk

10 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Wygląda na to, że DJI może wreszcie doczekać się realnej konkurencji na rynku konsumenckim. Do gry wkracza bowiem japoński gigant technologiczny. Co w kwestii dronów ma do powiedzenia Sony?

We wczorajszej zdawkowej informacji prasowej Sony poinformowało o nowym projekcie związanym z dronami. Co o nim wiemy? Na razie niewiele. Pewna jest jedynie nazwa projektu - Airpeak, oraz to, że pierwsze drony zadebiutują na rynku już wiosną 2021 roku.

Przystępność, bezpieczeństwo i układy AI - na tych filarach opierać mają się drony Sony Airpeak

Z informacji prasowej wynika, że producent planuje w tym temacie ekspansję zarówno na rynku fotograficzno-filmowym, jak i przemysłowym. Dodatkowo możemy spodziewać się sprytnych rozwiązań w zakresie rozpoznawania przeszkód, pilotowania drona czy też bezpieczeństwa lotu. Jak czytamy w informacji prasowej, „projekt ten pozwoli na użycie drona z największym poziomem bezpieczeństwa i niezawodności w miejscach, w których było to wcześniej niemożliwe”.

Oprócz tego, korzeniem całego projektu mają być technologie AI, co może wskazywać na rodzaj „inteligentnego” drona, pokroju pomysłu Skydio. Informacja prasowa wskazuje też na to, że producent z głównym konkurentem ma zamiar rywalizować pod względem ceny. Biorąc pod uwagę zaplecze technologiczne działu obrazowania i własną produkcję matryc, jest to całkiem prawdopodobne.

Drony Sony na pewno pozytywnie zaskoczą w kwestii obrazowania. Czy jednak będą w stanie przeskoczyć wieloletnie doświadczenie konkurencji?

Z tego też względu można spodziewać się, że Sony zrobi wszystko, by ze swoją konkurencją wygrać pod względem jakości dostarczanego obrazu i funkcjonalności trybu wideo. W obydwu tych tematach jest jeszcze sporo do powiedzenia i Japończycy na pewno zrobią z tego użytek. Prawdopodobnie zobaczymy też model, współpracujący z aparatami producenta.

Przeszkodą może okazać się jednak samo doświadczenie w projektowaniu dronów. Sony wskakuje tu na głęboką wodę i mimo szczerych chęci może skończyć się jak z dronami GoPro Karma. Autel Robotics udowodnił jednak, że to nie powinno być problemem.

Jak poradzi sobie Sony przekonamy się już niebawem. Z informacji prasowej wynika, że drona (lub drony) już istnieje i jest testowany. Kurtyna oficjalnie ma zostać podniesiona wiosną 2021 roku, a jeszcze wcześniej Sony powinno nam zdradzić nieco szczegółów na temat nowego przedsięwzięcia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
"Mini na maksa" - takim sloganem DJI reklamuje swojego najnowszego drona z kompaktowej serii. DJI Mini 4 Pro zachowuje specyfikację poprzednika, ale nadbudowuje ją m.in. doskonalszym...
7
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Rodzinę natychmiastowych aparatów Instax wzbogaca Instax Pal - miniaturowy aparat cyfrowy, który możemy mieć ze sobą zawsze i wszędzie, a zdjęcia z niego wydrukujemy na drukarce.
6
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon prezentuje długo oczekiwany model Zf - połączenie nowoczesnej technologii z obudową w stylu retro, nawiązującą do klasycznych lustrzanek producenta z lat 80. XX wieku. Nikon Zf...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)