Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów

Autor: Maciej Luśtyk

10 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Wygląda na to, że DJI może wreszcie doczekać się realnej konkurencji na rynku konsumenckim. Do gry wkracza bowiem japoński gigant technologiczny. Co w kwestii dronów ma do powiedzenia Sony?

We wczorajszej zdawkowej informacji prasowej Sony poinformowało o nowym projekcie związanym z dronami. Co o nim wiemy? Na razie niewiele. Pewna jest jedynie nazwa projektu - Airpeak, oraz to, że pierwsze drony zadebiutują na rynku już wiosną 2021 roku.

Przystępność, bezpieczeństwo i układy AI - na tych filarach opierać mają się drony Sony Airpeak

Z informacji prasowej wynika, że producent planuje w tym temacie ekspansję zarówno na rynku fotograficzno-filmowym, jak i przemysłowym. Dodatkowo możemy spodziewać się sprytnych rozwiązań w zakresie rozpoznawania przeszkód, pilotowania drona czy też bezpieczeństwa lotu. Jak czytamy w informacji prasowej, „projekt ten pozwoli na użycie drona z największym poziomem bezpieczeństwa i niezawodności w miejscach, w których było to wcześniej niemożliwe”.

Oprócz tego, korzeniem całego projektu mają być technologie AI, co może wskazywać na rodzaj „inteligentnego” drona, pokroju pomysłu Skydio. Informacja prasowa wskazuje też na to, że producent z głównym konkurentem ma zamiar rywalizować pod względem ceny. Biorąc pod uwagę zaplecze technologiczne działu obrazowania i własną produkcję matryc, jest to całkiem prawdopodobne.

Drony Sony na pewno pozytywnie zaskoczą w kwestii obrazowania. Czy jednak będą w stanie przeskoczyć wieloletnie doświadczenie konkurencji?

Z tego też względu można spodziewać się, że Sony zrobi wszystko, by ze swoją konkurencją wygrać pod względem jakości dostarczanego obrazu i funkcjonalności trybu wideo. W obydwu tych tematach jest jeszcze sporo do powiedzenia i Japończycy na pewno zrobią z tego użytek. Prawdopodobnie zobaczymy też model, współpracujący z aparatami producenta.

Przeszkodą może okazać się jednak samo doświadczenie w projektowaniu dronów. Sony wskakuje tu na głęboką wodę i mimo szczerych chęci może skończyć się jak z dronami GoPro Karma. Autel Robotics udowodnił jednak, że to nie powinno być problemem.

Jak poradzi sobie Sony przekonamy się już niebawem. Z informacji prasowej wynika, że drona (lub drony) już istnieje i jest testowany. Kurtyna oficjalnie ma zostać podniesiona wiosną 2021 roku, a jeszcze wcześniej Sony powinno nam zdradzić nieco szczegółów na temat nowego przedsięwzięcia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)