Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów

0

Autor: Maciej Luśtyk

10 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Wygląda na to, że DJI może wreszcie doczekać się realnej konkurencji na rynku konsumenckim. Do gry wkracza bowiem japoński gigant technologiczny. Co w kwestii dronów ma do powiedzenia Sony?

We wczorajszej zdawkowej informacji prasowej Sony poinformowało o nowym projekcie związanym z dronami. Co o nim wiemy? Na razie niewiele. Pewna jest jedynie nazwa projektu - Airpeak, oraz to, że pierwsze drony zadebiutują na rynku już wiosną 2021 roku.

Przystępność, bezpieczeństwo i układy AI - na tych filarach opierać mają się drony Sony Airpeak

Z informacji prasowej wynika, że producent planuje w tym temacie ekspansję zarówno na rynku fotograficzno-filmowym, jak i przemysłowym. Dodatkowo możemy spodziewać się sprytnych rozwiązań w zakresie rozpoznawania przeszkód, pilotowania drona czy też bezpieczeństwa lotu. Jak czytamy w informacji prasowej, „projekt ten pozwoli na użycie drona z największym poziomem bezpieczeństwa i niezawodności w miejscach, w których było to wcześniej niemożliwe”.

Oprócz tego, korzeniem całego projektu mają być technologie AI, co może wskazywać na rodzaj „inteligentnego” drona, pokroju pomysłu Skydio. Informacja prasowa wskazuje też na to, że producent z głównym konkurentem ma zamiar rywalizować pod względem ceny. Biorąc pod uwagę zaplecze technologiczne działu obrazowania i własną produkcję matryc, jest to całkiem prawdopodobne.

Drony Sony na pewno pozytywnie zaskoczą w kwestii obrazowania. Czy jednak będą w stanie przeskoczyć wieloletnie doświadczenie konkurencji?

Z tego też względu można spodziewać się, że Sony zrobi wszystko, by ze swoją konkurencją wygrać pod względem jakości dostarczanego obrazu i funkcjonalności trybu wideo. W obydwu tych tematach jest jeszcze sporo do powiedzenia i Japończycy na pewno zrobią z tego użytek. Prawdopodobnie zobaczymy też model, współpracujący z aparatami producenta.

Przeszkodą może okazać się jednak samo doświadczenie w projektowaniu dronów. Sony wskakuje tu na głęboką wodę i mimo szczerych chęci może skończyć się jak z dronami GoPro Karma. Autel Robotics udowodnił jednak, że to nie powinno być problemem.

Jak poradzi sobie Sony przekonamy się już niebawem. Z informacji prasowej wynika, że drona (lub drony) już istnieje i jest testowany. Kurtyna oficjalnie ma zostać podniesiona wiosną 2021 roku, a jeszcze wcześniej Sony powinno nam zdradzić nieco szczegółów na temat nowego przedsięwzięcia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.net.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)