Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów

0

Autor: Maciej Luśtyk

10 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Wygląda na to, że DJI może wreszcie doczekać się realnej konkurencji na rynku konsumenckim. Do gry wkracza bowiem japoński gigant technologiczny. Co w kwestii dronów ma do powiedzenia Sony?

We wczorajszej zdawkowej informacji prasowej Sony poinformowało o nowym projekcie związanym z dronami. Co o nim wiemy? Na razie niewiele. Pewna jest jedynie nazwa projektu - Airpeak, oraz to, że pierwsze drony zadebiutują na rynku już wiosną 2021 roku.

Przystępność, bezpieczeństwo i układy AI - na tych filarach opierać mają się drony Sony Airpeak

Z informacji prasowej wynika, że producent planuje w tym temacie ekspansję zarówno na rynku fotograficzno-filmowym, jak i przemysłowym. Dodatkowo możemy spodziewać się sprytnych rozwiązań w zakresie rozpoznawania przeszkód, pilotowania drona czy też bezpieczeństwa lotu. Jak czytamy w informacji prasowej, „projekt ten pozwoli na użycie drona z największym poziomem bezpieczeństwa i niezawodności w miejscach, w których było to wcześniej niemożliwe”.

Oprócz tego, korzeniem całego projektu mają być technologie AI, co może wskazywać na rodzaj „inteligentnego” drona, pokroju pomysłu Skydio. Informacja prasowa wskazuje też na to, że producent z głównym konkurentem ma zamiar rywalizować pod względem ceny. Biorąc pod uwagę zaplecze technologiczne działu obrazowania i własną produkcję matryc, jest to całkiem prawdopodobne.

Drony Sony na pewno pozytywnie zaskoczą w kwestii obrazowania. Czy jednak będą w stanie przeskoczyć wieloletnie doświadczenie konkurencji?

Z tego też względu można spodziewać się, że Sony zrobi wszystko, by ze swoją konkurencją wygrać pod względem jakości dostarczanego obrazu i funkcjonalności trybu wideo. W obydwu tych tematach jest jeszcze sporo do powiedzenia i Japończycy na pewno zrobią z tego użytek. Prawdopodobnie zobaczymy też model, współpracujący z aparatami producenta.

Przeszkodą może okazać się jednak samo doświadczenie w projektowaniu dronów. Sony wskakuje tu na głęboką wodę i mimo szczerych chęci może skończyć się jak z dronami GoPro Karma. Autel Robotics udowodnił jednak, że to nie powinno być problemem.

Jak poradzi sobie Sony przekonamy się już niebawem. Z informacji prasowej wynika, że drona (lub drony) już istnieje i jest testowany. Kurtyna oficjalnie ma zostać podniesiona wiosną 2021 roku, a jeszcze wcześniej Sony powinno nam zdradzić nieco szczegółów na temat nowego przedsięwzięcia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.net.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
To w końcu musiało się wydarzyć. Zajmująca się przerabianiem aparatów firma Kolari Vision oferuje moda, który dwukrotnie wydłuża czas nagrywania wideo w modelu Canon...
0
3
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Plotki na temat nowego drona z serii Mavic krążą w internecie już od ponad roku, a spodziewana premiera nastąpić ma jeszcze tego lata. Teraz pojawiają się kolejne...
0
0
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Czyżby Canon miał zamiar uruchomić nowy segment w ofercie mocowania RF? Według plotek możemy się spodziewać nie jednego, a nawet trzech nowych modeli APS-C.
0
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)