Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem

1

Autor: Redakcja Fotopolis

26 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jak tłumaczy producent, inspiracją do stworzenia tej unikalnej konstrukcji, była historia fotografa wojennego, któremu Leica mogła uratować życie.

O pojawieniu się kolejnej wersji aparatu Leica M10-P plotkowało się już od jakiegoś czasu. Za najlepszy moment na oficjalną zapowiedź producent uznał kameralną, ze względu na epidemię SARS-CoV-2, galę 40 edycji konkursu Oskar Barnack Awards.

Mocno limitowana (jedynie 450 sztuk) trafi na rynek w styczniu 2021 roku, a od podstawowej wersji różnić będzie się nie tylko kolorem wzmocnionego lakieru (khaki), ale przede wszystkim zastosowaniem kevlarowego pancerza (czarne elementy), co sprawia, że aparat ma być w zasadzie kuloodporny. Wraz z nowym korpusem zaprezentowany zostanie dopasowany stylistycznie obiektyw Leica Summicron-M 28mm f/2 ASPH.

Inspiracją do stworzenia kuloodpornego aparatu była prawdziwa historia

Inspiracją do stworzenia tego modelu miała być historia włoskiego fotoreportera Gabriele Micalizzi, któremu, aparat miał uratować życie podczas dokumentowania działań zbrojnych w Syrii. Leica Q przystawiona do oka okazała się tarczą, która osłoniła jego oczy przed odłamkiem kurdyjskiego pocisku.

Uszkodził aparat oraz obiektyw drugiego body, Leiki SL2, ale prawdopodobnie uchronił fotografa, przed poważnymi obrażeniami, a być może nawet śmiercią. Fotograf udokumentował również jak po tej akcji wyglądał jego hełm, oraz kamizelka kuloodporna wykonana właśnie z kevlaru. Film niestety nie ma tłumaczenia (język włoski), ale dobrze obrazuje, w jakich warunkach pracują frontowi reporterzy.

Cena i dostępność

Cenę aparatu mamy poznać w grudniu 2020.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości...
8
0
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Powiązane artykuły