Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem

Autor: Redakcja Fotopolis

26 Październik 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak tłumaczy producent, inspiracją do stworzenia tej unikalnej konstrukcji, była historia fotografa wojennego, któremu Leica mogła uratować życie.

O pojawieniu się kolejnej wersji aparatu Leica M10-P plotkowało się już od jakiegoś czasu. Za najlepszy moment na oficjalną zapowiedź producent uznał kameralną, ze względu na epidemię SARS-CoV-2, galę 40 edycji konkursu Oskar Barnack Awards.

Mocno limitowana (jedynie 450 sztuk) trafi na rynek w styczniu 2021 roku, a od podstawowej wersji różnić będzie się nie tylko kolorem wzmocnionego lakieru (khaki), ale przede wszystkim zastosowaniem kevlarowego pancerza (czarne elementy), co sprawia, że aparat ma być w zasadzie kuloodporny. Wraz z nowym korpusem zaprezentowany zostanie dopasowany stylistycznie obiektyw Leica Summicron-M 28mm f/2 ASPH.

Inspiracją do stworzenia kuloodpornego aparatu była prawdziwa historia

Inspiracją do stworzenia tego modelu miała być historia włoskiego fotoreportera Gabriele Micalizzi, któremu, aparat miał uratować życie podczas dokumentowania działań zbrojnych w Syrii. Leica Q przystawiona do oka okazała się tarczą, która osłoniła jego oczy przed odłamkiem kurdyjskiego pocisku.

Uszkodził aparat oraz obiektyw drugiego body, Leiki SL2, ale prawdopodobnie uchronił fotografa, przed poważnymi obrażeniami, a być może nawet śmiercią. Fotograf udokumentował również jak po tej akcji wyglądał jego hełm, oraz kamizelka kuloodporna wykonana właśnie z kevlaru. Film niestety nie ma tłumaczenia (język włoski), ale dobrze obrazuje, w jakich warunkach pracują frontowi reporterzy.

Cena i dostępność

Cenę aparatu mamy poznać w grudniu 2020.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Po zeszłorocznym kompakcie ZV-1, Sony rozwija ideę niewielkiego aparatu dla twórców internetowego wideo o model z matrycą APS-C i możliwością wymiany obiektywów. Czy...
8
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Dwie nowe ultraszybkie kamery wprowadza na rynek firma Vision Research. Model Phantom TMX 5010 może rejestrować obraz z szybkością ponad milion klatek na sekundę.
9
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Producent nie ujawnił jeszcze specyfikacji, ale Internet huczy od domysłów na temat nowego flagowego Nikona. Coraz więcej pojawia się jednak wyważonych informacji. Zebraliśmy te najbardziej...
43
Powiązane artykuły