Olympus OM-D E-M1 Mark III - coś nowego, czy tylko lekkie odświeżenie?

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Po nieco ponad trzech latach Olympus proponuje nam nową odsłonę do niedawna flagowej linii. Profesjonalny bezlusterkowiec OM-D E-M1 Mark III posiada tę samą matryce 20,4 MP Live MOS co poprzednik, jednak obsługuje ją nowy procesor TruePic IX oraz udoskonalony algorytm AF.

Co musisz wiedzieć:
  • Ta sama, 20,4-megapikselowa matryca Live MOS, ale wspierana nowym procesorem
  • Usprawniony system AF, pokrywający większy obszar kadru, z lepszym śledzeniem
  • 18 kl./s z pełnym wsparciem AF
  • Stabilizacja o skuteczności 7 EV
  • High Res Shot 50 Mp z ręki (80 Mp ze statywu)
  • Filmy 4K i profil LOG
  • Tryb symulacji filtra ND i funkcja Starry Sky AF
  • Joystick AF
  • Mniejsza żywotność baterii niż w E-M1 X
  • Cena: 7890 zł

Wyraźnie i Szybko

Dzięki wprowadzonym zmianom programowym, 121-punktowy, krzyżowy AF z detekcją fazy na matrycy, obejmuje aż 75% obrazu w pionie i 80% obrazu w poziomie oraz jeszcze skuteczniej radzi sobie z wykrywaniem twarzy i oczu. Zaawansowany algorytm AF nieprzerwanie śledzić ma nawet szybko poruszające się obiekty - AF/AE tracking jest dostępny przy maksymalnie 18 kl./s. Szybszy procesor TruePic IX gwarantuje też, że w czasie fotografowania serią obiekt można śledzić bez jakiegokolwiek opóźnienia w wizjerze.

Jednak producent nie poprzestaje na udogodnieniach dla fotografów sportowych. Tryb Starry Sky AF - ułatwiający fotografowanie rozgwieżdżonego nieba, pozwala bardzo precyzyjnie ustawić ostrość nawet na najmniejszych gwiazdach świecących na nocnym niebie. A jeśli dla kogoś to za mało, funkcja Pro Capture sprawia, że aparat rejestruje do 35 klatek przed pełnym wyzwoleniem spustu migawki. Dzięki temu nie przegapimy żadnego ujęcia.

Mały wielki aparat

To wszystko zamknięto w lekkim 580 g (z baterią i kartą pamięci SD) i nadal niedużym (Szer. 134,1 mm x Wys. 90,9 mm x Gł. 68,9 mm) opakowaniu. Taka waga i kompaktowe wymiary wraz z linią lekkich obiektywów Zuiko z pewnością nie obciążą naszych pleców. A podczas ich zmiany nie będziemy się musieli martwić o zabrudzenia matrycy. Zaawansowana redukcja kurzu dzięki nowej powłoce SSWF (Super Sonic Wave Filter), wibrującej z przyspieszeniem kilku tysięcy G, 30 000 razy na sekundę skutecznie usuwać ma z matrycy wszelkie zanieczyszczenia.

Wbudowana w korpus 5-osiowa stabilizacja gwarantować ma skuteczność do 7,0 EV oraz, a w połączeniu ze stabilizowanym obiektywem nawet 7,5 EV. Jest to duże ułatwienie dla fotografujących z ręki w słabych warunkach oświetleniowych. To jednak jeszcze nie koniec. Na deser Olympus dodał kilka innych funkcji znanych z E-M1 X.

Live ND - tryb programowego filtra ND, umożliwiającego wydłużenie czasu ekspozycji oraz prace na dużym otworze względnym przy silnym świetle. Użytkownik ma do dyspozycji poziomy od ND2 (1 krok EV) do ND32 (5 koków EV). Efekty można śledzić na bieżąco w wizjerze – jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki.

Z bratniej konstrukcji skopiowano także funkcję High Res Shot pozwalającą wykonać zdjęcia w rozdzielczości około 50 Mp przy fotografowaniu z ręki oraz 80 Mp przy użyciu statywu ( dla RAW i JPEG ).

Coś dla fanów ruchomego obrazka

Olympus nie zapomina także o filmowcach. Tryb filmowy w E-M1 Mark III został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o filmowaniu w rozdzielczości 4K i C4K. Połączenie wbudowanej 5-osiowej stabilizacji obrazu ze stabilizacją optyczną obiektywów pozwalać ma na nagrywanie płynnych materiałów wideo bez dodatkowego sprzętu stabilizującego cały aparat. Tryb OM-Log400 chroni przed utratą szczegółów w zacienionych i zbyt doświetlonych obszarach oraz daje większą swobodę tworzenia dzięki korekcji kolorystyki. Funkcja View Assist poprawia odbiór obrazu w Live View - konwertuje gamę kolorów do standardu Full HD BT.709. A możliwość podłączenia zewnętrznego rejestratora audio LS-P4 gwarantować ma najwyższej jakości dźwięk. Dla zwolenników zwolnionego tempa istnieje także możliwość rejestracji obrazu Full HD w 120 kl./s.

Po staremu, ale nowocześnie

Mimo wielu zmian wewnątrz, z zewnątrz aparat wygląda właściwie tak samo jak jego poprzednik, jedyna zmiana to dodany na tylnym panelu joystick. Jest to duże udogodnienie przy obsłudze, zarówno menu jak i punktów autofocusa.

Producent zadbał też o komfort użytkowania, akumulator aparatu ładuje się do pełna w zaledwie dwie godziny. Istnieje oczywiście możliwość równoczesnego fotografowania i podładowywania aparatu przez port USB. Niestety w stosunku do E-M1 X żywotność akumulatorów spadła o połowę i teraz na dwóch bateriach można wykonać "raptem" 840 zdjęć.

Jak przystało na segment profesjonalny Olympusa, body posiada uszczelnienia oraz jest wykonane ze stopu magnezu, co gwarantuje, trwałość, odporność na pył, zachlapania oraz mróz. Wytrzymałość migawki określono na 400.000 klapnięć. Zapis zdjęć odbywać się może na dwóch kartach SD (UHS-II), a dzięki połączeniu Wi-Fi oraz Bluetooth możemy łatwo sterować aparatem za pośrednictwem aplikacji OI.Share.

Olympus dał nam zatem bardzo dużo dobrego, jednak większość funkcji była już wcześniej znana z modelu E-M1X.

Cena i dostępność

Przewidywana cena samego body to 7890 zł. W sprzedaży aparat pojawić ma się pod koniec lutego.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
7
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
17
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm powraca z kompaktowym średnim formatem GFX100S II. Niewielkie body skrywa uaktualniony sensor, najnowszy układ AF i jeszcze szybszy tryb seryjny, ale względem pełnowymiarowej...
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)