Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Leica Sofort – nowy gracz w segmencie fotografii natychmiastowej

0

Autor: Michał Chrzanowski

16 Wrzesień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. Leica aparatem Sofort zadebiutowała w świecie fotografii natychmiastowej. Jednak czy nowy model okaże się godnym przeciwnikiem mocnej konkurencji?

Już od jakiegoś czasu w Internecie pojawiały się informacje i pierwsze przecieki o tym, że Leica poważnie myśli nad wkroczeniem w świat fotografii natychmiastowej. Nie były one bezpodstawne. Producent właśnie zaprezentował pierwszy w swojej historii aparat Sofort, który ma gwarantować wysoką jakość zdjęć – nawet w bardziej wymagających warunkach.

 

Wyglądem Sofort odbiega od aparatów obecnie dostępnych na rynku. Jego design jest znacznie prostszy i mniej wyzywający. Jednak ten minimalistyczny projekt – odrębny od stylistyki retro – również może się podobać.

Aparat został wyposażony w obiektyw 60 mm ze światłem f/12.7. Przysłona być może nie imponuje, jednak podczas fotografowania w słabszym oświetleniu pomocna okaże się wbudowana lampa błyskową. Ponadto możemy zdecydować kiedy flash ma zabłysnąć. Jednak jak zapewnia producent, błysk w większości dobrych warunków oświetleniowych ma być ograniczony do minimum, by „fotografie cechowały się naturalny i sentymentalnym wyglądem”.

Firma zadbała także o funkcjonalne ustawianie ostrość. Tę będziemy mogli wybrać w trzech zakresach – od 30 do 60 cm (makro), od 60 cm do 3 m oraz od 3 m do nieskończoności. Kontrolować będziemy mogli także ekspozycję od -0.7 do +0.7 EV. Z kolei czas naświetlania ustawimy w przedziale od 1/8 do 1/400s. W kadrowaniu pomoże niewielki wizjer optyczny (0.37x), z kolei podczas wykonywania selfie nieocenionym ma się okazać niewielkie lusterko umieszczone na przedniej ściance korpusu. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej ustawić kadr.

Na pokładzie Sofort znajdziemy także liczne funkcje ułatwiające fotografowanie. Aparat został wyposażony w tryby Auto, Party and People, Sport oraz Action. Do tego otrzymujemy także tryb podwójnej ekspozycji, tryb długich czasów naświetlania, a także samowyzwalacz. Leica jest zasilana akumulatorem o pojemności 740 mAh, co jak zapewnia producent wystarczy na wykonanie około 100 zdjęć. Te z kolei wywołamy na firmowych wkładach – dostępnych po 10 sztuk (zarówno kolor jak i monochrom). Co ciekawe, wkłady te będą miały identyczne wymiary jak Instax Mini. Leica Sofort mierzy 124 x 94 x 58 mm i waży 305 g.

Nowa Leica Sofort nie umknie porównaniom z jej największym konkurentem – Instax mini 90. Nie tylko wygląd, lecz także i poszczególne parametry są do siebie bardzo podobne. Model Fujifilm również został wyposażony w obiektyw o ogniskowej 60 mm i świetle f/12.7. Ostrość ustawimy w 3 zakresach od 0.3 m do nieskończoności (tryb Makro: 30-60 cm, tryb Normalny: 0.6-3 m, tryb Krajobraz: 3.0 m-nieskończoność) – czyli tak samo jak w przypadku modelu Sofort. Jednak to nie wszystko, czas naświetlania (1/8-1/400 s) oraz wizjer optyczny (0.37x) są również podobne. Co więcej, mimo identycznych parametrów Instax mini 90 jest bardziej kompaktowy – mierzy 113.4 × 91.9 × 57.2 mm i waży 296 g. Zauważalna różnica jest także w cenie. Leica Sofort ma trafić do sprzedaży w listopadzie 2016 roku w kwocie około $300 (polska cena nie jest jeszcze znana). Natomiast Instax mini 90 jest o połowę tańszy – kosztuje $149 (około 500 zł).

od lewej Leica Sofort, od prawiej Fujifilm Instax mini 90

Model Sofort będzie dostępny w trzech wariantach kolorystycznych - białym, pomarańczowym i miętowym. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na leica-camera.com.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły