Leica Sofort – nowy gracz w segmencie fotografii natychmiastowej

Leica Sofort – nowy gracz w segmencie fotografii natychmiastowej

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. Leica aparatem Sofort zadebiutowała w świecie fotografii natychmiastowej. Jednak czy nowy model okaże się godnym przeciwnikiem mocnej konkurencji?

Już od jakiegoś czasu w Internecie pojawiały się informacje i pierwsze przecieki o tym, że Leica poważnie myśli nad wkroczeniem w świat fotografii natychmiastowej. Nie były one bezpodstawne. Producent właśnie zaprezentował pierwszy w swojej historii aparat Sofort, który ma gwarantować wysoką jakość zdjęć – nawet w bardziej wymagających warunkach.

 

Wyglądem Sofort odbiega od aparatów obecnie dostępnych na rynku. Jego design jest znacznie prostszy i mniej wyzywający. Jednak ten minimalistyczny projekt – odrębny od stylistyki retro – również może się podobać.

Aparat został wyposażony w obiektyw 60 mm ze światłem f/12.7. Przysłona być może nie imponuje, jednak podczas fotografowania w słabszym oświetleniu pomocna okaże się wbudowana lampa błyskową. Ponadto możemy zdecydować kiedy flash ma zabłysnąć. Jednak jak zapewnia producent, błysk w większości dobrych warunków oświetleniowych ma być ograniczony do minimum, by „fotografie cechowały się naturalny i sentymentalnym wyglądem”.

Firma zadbała także o funkcjonalne ustawianie ostrość. Tę będziemy mogli wybrać w trzech zakresach – od 30 do 60 cm (makro), od 60 cm do 3 m oraz od 3 m do nieskończoności. Kontrolować będziemy mogli także ekspozycję od -0.7 do +0.7 EV. Z kolei czas naświetlania ustawimy w przedziale od 1/8 do 1/400s. W kadrowaniu pomoże niewielki wizjer optyczny (0.37x), z kolei podczas wykonywania selfie nieocenionym ma się okazać niewielkie lusterko umieszczone na przedniej ściance korpusu. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej ustawić kadr.

Na pokładzie Sofort znajdziemy także liczne funkcje ułatwiające fotografowanie. Aparat został wyposażony w tryby Auto, Party and People, Sport oraz Action. Do tego otrzymujemy także tryb podwójnej ekspozycji, tryb długich czasów naświetlania, a także samowyzwalacz. Leica jest zasilana akumulatorem o pojemności 740 mAh, co jak zapewnia producent wystarczy na wykonanie około 100 zdjęć. Te z kolei wywołamy na firmowych wkładach – dostępnych po 10 sztuk (zarówno kolor jak i monochrom). Co ciekawe, wkłady te będą miały identyczne wymiary jak Instax Mini. Leica Sofort mierzy 124 x 94 x 58 mm i waży 305 g.

Nowa Leica Sofort nie umknie porównaniom z jej największym konkurentem – Instax mini 90. Nie tylko wygląd, lecz także i poszczególne parametry są do siebie bardzo podobne. Model Fujifilm również został wyposażony w obiektyw o ogniskowej 60 mm i świetle f/12.7. Ostrość ustawimy w 3 zakresach od 0.3 m do nieskończoności (tryb Makro: 30-60 cm, tryb Normalny: 0.6-3 m, tryb Krajobraz: 3.0 m-nieskończoność) – czyli tak samo jak w przypadku modelu Sofort. Jednak to nie wszystko, czas naświetlania (1/8-1/400 s) oraz wizjer optyczny (0.37x) są również podobne. Co więcej, mimo identycznych parametrów Instax mini 90 jest bardziej kompaktowy – mierzy 113.4 × 91.9 × 57.2 mm i waży 296 g. Zauważalna różnica jest także w cenie. Leica Sofort ma trafić do sprzedaży w listopadzie 2016 roku w kwocie około $300 (polska cena nie jest jeszcze znana). Natomiast Instax mini 90 jest o połowę tańszy – kosztuje $149 (około 500 zł).

od lewej Leica Sofort, od prawiej Fujifilm Instax mini 90

Model Sofort będzie dostępny w trzech wariantach kolorystycznych - białym, pomarańczowym i miętowym. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na leica-camera.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8