Leica Sofort – nowy gracz w segmencie fotografii natychmiastowej

Leica Sofort – nowy gracz w segmencie fotografii natychmiastowej

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. Leica aparatem Sofort zadebiutowała w świecie fotografii natychmiastowej. Jednak czy nowy model okaże się godnym przeciwnikiem mocnej konkurencji?

Już od jakiegoś czasu w Internecie pojawiały się informacje i pierwsze przecieki o tym, że Leica poważnie myśli nad wkroczeniem w świat fotografii natychmiastowej. Nie były one bezpodstawne. Producent właśnie zaprezentował pierwszy w swojej historii aparat Sofort, który ma gwarantować wysoką jakość zdjęć – nawet w bardziej wymagających warunkach.

 

Wyglądem Sofort odbiega od aparatów obecnie dostępnych na rynku. Jego design jest znacznie prostszy i mniej wyzywający. Jednak ten minimalistyczny projekt – odrębny od stylistyki retro – również może się podobać.

Aparat został wyposażony w obiektyw 60 mm ze światłem f/12.7. Przysłona być może nie imponuje, jednak podczas fotografowania w słabszym oświetleniu pomocna okaże się wbudowana lampa błyskową. Ponadto możemy zdecydować kiedy flash ma zabłysnąć. Jednak jak zapewnia producent, błysk w większości dobrych warunków oświetleniowych ma być ograniczony do minimum, by „fotografie cechowały się naturalny i sentymentalnym wyglądem”.

Firma zadbała także o funkcjonalne ustawianie ostrość. Tę będziemy mogli wybrać w trzech zakresach – od 30 do 60 cm (makro), od 60 cm do 3 m oraz od 3 m do nieskończoności. Kontrolować będziemy mogli także ekspozycję od -0.7 do +0.7 EV. Z kolei czas naświetlania ustawimy w przedziale od 1/8 do 1/400s. W kadrowaniu pomoże niewielki wizjer optyczny (0.37x), z kolei podczas wykonywania selfie nieocenionym ma się okazać niewielkie lusterko umieszczone na przedniej ściance korpusu. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej ustawić kadr.

Na pokładzie Sofort znajdziemy także liczne funkcje ułatwiające fotografowanie. Aparat został wyposażony w tryby Auto, Party and People, Sport oraz Action. Do tego otrzymujemy także tryb podwójnej ekspozycji, tryb długich czasów naświetlania, a także samowyzwalacz. Leica jest zasilana akumulatorem o pojemności 740 mAh, co jak zapewnia producent wystarczy na wykonanie około 100 zdjęć. Te z kolei wywołamy na firmowych wkładach – dostępnych po 10 sztuk (zarówno kolor jak i monochrom). Co ciekawe, wkłady te będą miały identyczne wymiary jak Instax Mini. Leica Sofort mierzy 124 x 94 x 58 mm i waży 305 g.

Nowa Leica Sofort nie umknie porównaniom z jej największym konkurentem – Instax mini 90. Nie tylko wygląd, lecz także i poszczególne parametry są do siebie bardzo podobne. Model Fujifilm również został wyposażony w obiektyw o ogniskowej 60 mm i świetle f/12.7. Ostrość ustawimy w 3 zakresach od 0.3 m do nieskończoności (tryb Makro: 30-60 cm, tryb Normalny: 0.6-3 m, tryb Krajobraz: 3.0 m-nieskończoność) – czyli tak samo jak w przypadku modelu Sofort. Jednak to nie wszystko, czas naświetlania (1/8-1/400 s) oraz wizjer optyczny (0.37x) są również podobne. Co więcej, mimo identycznych parametrów Instax mini 90 jest bardziej kompaktowy – mierzy 113.4 × 91.9 × 57.2 mm i waży 296 g. Zauważalna różnica jest także w cenie. Leica Sofort ma trafić do sprzedaży w listopadzie 2016 roku w kwocie około $300 (polska cena nie jest jeszcze znana). Natomiast Instax mini 90 jest o połowę tańszy – kosztuje $149 (około 500 zł).

od lewej Leica Sofort, od prawiej Fujifilm Instax mini 90

Model Sofort będzie dostępny w trzech wariantach kolorystycznych - białym, pomarańczowym i miętowym. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na leica-camera.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0