Czego spodziewać się po nadchodzących targach CES 2016

Czego spodziewać się po nadchodzących targach CES 2016
Początek roku to czas wielu fotograficznych premier. Już 6 stycznia 2015 roku w Las Vegas rozpoczynają się bowiem targi Consumer Electronics Show, na których wystawiają się również najwięksi producenci sprzętu fotograficznego. Specjalnie dla was przygotowaliśmy zestawienie pokazujące czego możemy się po nich spodziewać.

Canon


fragment modelu Canon EOS 1D X
Jak co roku, zobaczymy zapewne nową serię amatorskich kompaktów IXUS oraz superzoomy z serii PowerShot. W 2016 roku fotografowie oczekują też wielu dużo ważniejszych premier, w tym aparatu Canon EOS 1D X Mark II oraz następcy aparatu Canon EOS 5D Mark III. Najnowszy model 1D, podobnie jak w przypadku kilku wcześniejszych zobaczymy jednak prawdopodobnie dopiero przy okazji przyszłorocznej Olimpiady w Rio De Janeiro. Z kolei w przypadku modelu EOS 5D Mark IV premiera bardziej prawdopodobnie odbędzie się podczas targów Photokina 2016. W kolejce są także przypuszczalnie premiery następców modeli 70D, 6D i M3. Czy zobaczymy je na CES-ie? W internecie krążą plotki, że podobnie jak w zeszłym roku Canon zaplanował serię ważnych premier na koniec stycznia, lub początek lutego.

Fujifilm


Rzekome zdjęcie aparatu X-Pro 2. fot. fujirumors.com
Tak jak większość producentów, Fujifilm pokaże zapewne nowe kompakty. Według plotek, najważniejszych premier możemy spodziewać się jednak zaraz po targach CES 2016. Jak informuje serwis fujirumors.com, światło dzienne ujrzeć ma długo wyczekiwany model X-Pro 2 oraz kierowany do entuzjastów X-E2s. Pojawić ma się także obiektyw tele XF 100-400 mm ze światłem f/4.5-5.6. Czy zobaczymy coś jeszcze? Plotki mówią także o nowym stałoogniskowym modelu X70, który miałby być tańszą wersją serii X100. Znając, Fujifilm na pewno będziemy pozytywnie zaskoczeni.

Nikon


fragment modelu D4s
Podobnie jak w przypadku Canona, Nikon zaprezentuje prawdopodobnie nową generację kompaktów z serii COOLPIX. Jak informuje serwis mirrorlessrumors.com spodziewać możemy się aż 6 nowych aparatów, z których niektóre mogą być wyposażone w większe niż zwykle matryce. Fotografowie liczą też na to, że oficjalnie zaprezentowany zostanie zapowiadany w listopadzie profesjonalny model Nikon D5. Internet obiegły już pierwsze nieoficjalne zdjęcia aparatu, sugerujące, że producent ma już w zanadrzu finalny egzemplarz aparatu. Według nieoficjalnych informacji aparat oferować ma możliwość nagrywania filmów w jakości 4K, tryb seryjny 15 kl./s i oferować natywną czułość ISO 102 400. Wszyscy liczymy też na długo wyczekiwaną premierę następcy modelu D300s. W internecie pojawiło się już wiele plotek, w tym zdjęcia rzekomo pokazujące model D400. Czy zobaczymy go już na najbliższych targach? Czekamy niecierpliwie.

Olympus


Czy następca M.Zuiko 300 mm PRO będzie wyposażony w system stabilizacji? fot. 43rumors.com
W przypadku Olympusa również możemy zobaczyć kilka nowych kompaktów. W sieci od pewnego czasu głośno jest także o rzekomym cyfrowym, bezlusterkowym modelu Olympus PEN-F, który wyposażony ma być w 20-milionową matrycę Mikro Cztery Trzecie. Od dłuższego czasu użytkownicy oczekują też pojawienia się modelu Olympus E-M1 Mark II. Trudno jednak powiedzieć czy aparaty te zobaczymy już przy okazji targów CES 2016, czy może dopiero na odbywających się w lutym targach CP+. Jak informuje serwis 43rumors.com dużo bardziej prawdopodobnym jest, że oficjalną premierę będzie miał wyposażony w stabilizację obrazu teleobiektyw M.Zuiko 300 mm f/4 IS PRO.

Panasonic


Zobacz wszystkie zdjęcia (2)
Według nieoficjalnych informacji na najbliższych targach CES, możemy spodziewać się premiery zaawansowanego kompaktu TZ100 z jednocalową matrycą o rozdzielczości 20 Mp i zoomem o zakresie 25-250 mm. Pojawić ma się także nieco mniej zaawansowany model TZ80. Być może zobaczymy też nowe obiektywy do aparatów Mikro Cztery Trzecie. O ważniejszych premierach na razie nic nie wiadomo. Prawdopodobnie odbędą się one na targach CP+ i odbywającej się latem Photokinie.

Samsung


System wymiennych obiektywów do smartfonów? fot. mirrorlessrumors.com
W kwestii fotograficznych premier, których możemy spodziewać się na targach CES 2016, Samsung pozostaje zagadką. Niedawno słyszeliśmy o rzekomym wycofywaniu się producenta z rynku foto, oficjalne stanowisko firmy dementuje jednak plotki i zapewnia, że Samsung nadal ma w planach rozwijanie rozwiązań fotograficznych. Nieoficjalne informacje mówią też, że na targi CES producent przygotował serię bardzo ważnych premier. Czy zobaczymy następcę modelu NX1 czy może zupełnie nowy system? Serwis mirrorlessrumors.com donosi, że producent pracuje nad systemem wymiennych obiektywów dla urządzeń mobilnych. Może więc być ciekawie.

Sony


Fragment modelu A6000
Prawdopodobnie, tak jak w zeszłym roku, na targach CES zobaczymy nową kamerkę z serii Action Cam. Według nieoficjalnych źródeł ma to być prawdziwy pogromca GoPro. Zaprezentowane zostaną też najpewniej nowe kamery z linii Handycam. Wielu fotografów oczekuje też premiery następcy modelu Sony A6000, na temat którego na przestrzeni roku pojawiało się wiele plotek. Sony lubi jednak zaskakiwać, więc możliwe, że zobaczymy coś jeszcze. Plotki mówią o rzekomej premierze modelu A99 II. Najprawdopodobniej pokazanych zostanie także kilka nowych obiektywów. Na jesieni Sony informowało, że w zanadrzu ma 8 nowych szkieł FE, które ujrzą światło dzienne między końcem 2015, a pierwszymi miesiącami 2016 roku.

Niezależnie od tego czy nasze przewidywania okażą się słuszne, najświeższe informacje z targów CES 2016 będziecie mogli znaleźć na łamach naszego portalu. Jak co roku, na początku stycznia lecimy do Las Vegas, by przygotować dla Was możliwie najobszerniejszą relację z wydarzenia.
Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4