Leica M Edition 60 - nietuzinkowa premiera

Leica M Edition 60 - nietuzinkowa premiera
Photokina 2014 Niemiecki koncern zaskakuje po raz kolejny. Tym razem za sprawą aparatu Leica M Edition 60, który jest limitowaną edycją flagowego dalmierza tego producenta. Aparat zostanie wyprodukowany w zaledwie 600 egzemplarzach. Zobaczcie czym się różni od protoplasty.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)
Leica M Edition 60 to specjalna edycja z okazji 60-lecia systemu dalmierzowego Leica M. Konstrukcja aparatu jest już znana naszym użytkownikom, ponieważ została oparta na zaprezentowanym dwa lata temu, również podczas targów Photokina, aparacie Leica M typ 240.

Nowa propozycja bazuje na modelu Leica M-P, który został jednak zredukowany wyłącznie do niezbędnych funkcji fotograficznych. Leica M Edition 60 jako pierwszy aparat cyfrowy, który nie posiada ekranu LCD. Użytkownik w jego miejscu znajdzie pokrętło ISO, zupełnie jak w analogwych Leikach M6 i M7. Zdjęcia zapisywane są wyłącznie w formacie DNG.

Aparat został wykończony w nietuzinkowy sposób. Zastosowano stal nierdzewną – materiał wyjątkowo trudny do obróbki. Użyto jej na zewnętrznych elementach korpusu i obiektywu. Ten odporny i trwały materiał gwarantuje trwałość na lata oraz nadaje produktom wyrafinowany jedwabisty połysk. Najwyższej jakości wykończenie dopełnione jest przez skórę w kolorze antracytowym.

Edycja jest ściśle limitowana do 600 egzemplarzy na cały świat. Aparat będzie dostarczony wraz z obiektywem Leica Summilux 35mm f/1,4, którego obudowa została zaprojektowana przez Audi Design. Zestaw ma odpowiedni numer seryjny z przedziału 001/600 do 600/600. Na obudowie aparatu dodatkowo znajdziemy grawer „Leica 60” oraz „Leica Camera Wetzlar”. Edycja specjalna zawiera protektor na aparat, który również został stworzony przez Audi Design.

Leica M Edition 60 będzie dostępna w sklepach Leica Store Warszawa oraz Leica Butik Kraków od października 2014 w cenie 65000 złotych.

Informacja prasowa producenta

Esencja fotografii: Leica M Edition 60
Specjalna edycja na 60-lecie dalmierzowego systemu Leica M


W tym roku, Leica Camera AG, celebruje dwa jubileusze. Podczas targów Photokina 2014, koncentrujemy się nie tylko wyłącznie na 100 leciu Leiki, ale także na 60-leciu legendarnego dalmierzowego systemu Leica M.

Leica M3 to pierwszy aparat systemu M. Został on zaprezentowany w 1954 roku. Wyróżniał się absolutnie mechaniczną oraz optyczną precyzją i koncentrował tylko na najważniejszych parametrach potrzebnych w fotografii, a wręcz przedkładał umiejętności fotografa nad funkcje aparatu. To unikalne podejście do projektowania i budowy aparatu fotograficznego jest doskonalone od 60 już lat i znajduje swe najnowsze wcielenia w dzisiejszych aparatach M

Teraz, w 60-rocznicę tego powstania systemowego aparatu M, Leica Camera AG przedstawia limitowaną edycję – Leica M Edition 60.
Zestaw bazuje na modelu Leica M-P (typ 240) oraz jasnym obiektywie Leica Summilux-M 35 mm f/1.4 ASPH. To jednak bardzo specjalna wersja stworzonej przez Audi Design.

Aparat jeszcze bardziej zredukowany do tylko najważniejszych funkcji.
Leica M Edition 60, to aparat ekstremalny. Jest to pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny, który koncentruje się wyłącznie na najbardziej podstawowych funkcjach wymaganych przez cyfrową fotografię – czasie naświetlania, przysłonie, czułości ISO oraz ogniskowaniu. Redukcja ta doprowadziła do zastąpienia wyświetlacza LCD pokrętłem wyboru ISO! Zdjęcia zapisywane są w surowym formacie DNG. Praca Leiką M Edition 60 wymaga tak dużo uwagi jak praca z aparatem analogowym. Tyko schowana w środku matryca i elektronika są wyrazem najnowszej technologii. Wszystko inne jest takie samo jak w przypadku manualnej, analogowej pierwszej Leiki M3.

Fotograf pracując Leiką M Edition 60: kadruje, ustawia parametry ekspozycji - czas i przysłonę oraz czułość i tylko zwalnia migawkę w decydującym momencie. Nic ponadto. To czysta fotografia.

Aparat został wykończony w nietuzinkowy sposób. Zastosowano stal nierdzewną – materiał wyjątkowo trudny do obróbki. Użyto jej na zewnętrznych elementach korpusu i obiektywu. Ten odporny i trwały materiał gwarantuje trwałość na lata oraz nadaje produktom wyrafinowany jedwabisty połysk. Najwyższej jakości wykończenie dopełnione jest przez skórę w kolorze antracytowym.

Edycja jest ściśle limitowana do 600 egzemplarzy na cały świat. Aparat oraz obiektyw ma odpowiedni numer seryjny z przedziału 001/600 do 600/600. Na obudowie dodatkowo znajdziemy grawer „Leica 60” oraz „ Leica Camera Wetzlar”. Edycja specjalna zawiera protektor na aparat, który również został stworzony przez Audi Design.
Leica M Edition 60 będzie dostępna w sklepach Leica Store Warszawa oraz Leica Butik Kraków od października 2014 w cenie 65000 zł.


Nazwa M Edition 60
Producent Leica
Typ aparatu cyfrowy aparat dalmierzowy
Matryca Full Frame (35,9 x 24 mm)
Efektywna rozdzielczość 24,3 Mp
Czułość ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600, ISO 3200, ISO 6400
Formaty zapisu JPEG, DNG
Kompresja standard, fine, super fine
Balans bieli auto
Mocowanie obiektywu Leica M
Obiektyw dodatkowy styk do obiektywów z kodem 6-bitowym
Przysłona zależy od obiektywu
Lampa błyskowa zewnętrzna
Stabilizacja brak
Tryby ekspozycji manualny, preselekcja przysłony
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Migawka 1/4000 - 30 s, czas B
Pomiar światła matrycowy
Tryb pracy AF ustawienie ręczne (MF)
Podgląd głębi nie
Wizjer tak, optyczny
Informacie w wizjerze czas ekspozycji, stan baterii
Ekran LCD brak
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
Obudowa magnezowa, uszczelniona
Wymiary 139 x 80 x 42 mm
Waga 680 g
Stopka akcesoriów nie
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne uszczelniony od pyłu, wilgoci
Akcesoria w zestawie ładowarka, kabel zasilający
Oprogramowanie w zestawie Adobe Lightroom w zestawie handlowym
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0