Leica M-A

Autor: Patryk Wiśniewski

16 Wrzesień 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Photokina 2014 60 lat temu Leica stworzyła pierwszą dalmierzową Leikę M - model M3. Dziś, w okrągłą rocznicę powstania systemu prezentuje nowy, analogowy model - Leikę M-A, który jest swoistym hołdem dla aparatu sprzed ponad pół wieku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Niemiecki producent kilkukrotnie zarzekał się, że nie będzie już rozwijał analogowej linii Leica M. Stwierdzano, że zarówno Leica M7 jak i MP są aparatami, które nie wymagają poprawek i udoskonaleń. Jednak 100-lecie firmy oraz 60-lecie systemu skłoniło producenta do zaprezentowania "nowego", analogowego dalmierza.

Leica M-A to mechaniczny dalmierz. Specyfikacja aparatu jest oparta na analogowym modelu Leica MP. Ręcznie wykonany, metalowy korpus mieści w sobie wszystkie charakterystyczne elementy dalmierzy. Dlaczego napisaliśmy nowy w cudzysłowie? Ponieważ Leica M-A to aparat wykonany współcześnie ale funkcjonalnością bardzo zbliżony do M3, M3-P, czy M4 i M4-P. Leika postanowiła nowy produkt pozbawić miejsca na baterię, a co za tym idzie - światłomierza.

Dalmierz niemieckiego producenta to powrót do fotografii w podstawowej formie. Bez polegania na ekranie, pomiarze ekspozycji lub bateriach. Użytkownik aparatu Leica M-A decyduje o przysłonie, czasie i kadrze.

Aparat jest produkowany w jednym z dwóch wykończeń: klasycznym srebrno-chromowanym lub czarnym chromowanym, które nawiązuje do eleganckiego i minimalistycznego M Monochrome.

Leica M-A jest sprzedawana w zestawie z czarno-białym filmem Kodak Tri-X 400, który podobnie jak pierwsza M3 został wprowadzony w 1954 roku.

Leica M-A będzie dostępna w salonie Leica Store Warszawa, Leica Butik Kraków oraz sieci autoryzowanych punktów sprzedaży od października 2014 w cenie 16 700 zł.

Informacja prasowa producenta

Szczytowe osiągnięcie mechanicznej technologii: Leica M-A

Precyzyjne narzędzie dla miłośników spokojnej fotografii

Dzięki Systemowi M, Leica Camera AG jest jednym z nielicznych producentów produkujących zarówno aparaty cyfrowe jak i analogowe. Czerpiemy z dekad doświadczenia w konstruowaniu najlepszych, precyzyjnie zaprojektowanych aparatów. 60 lat temu stworzyliśmy pierwszą dalmierzową Leikę M – model M3. Ten aparat zmienił historię fotografii. Dziś, w tę okrągłą rocznicę prezentujemy nowy, analogowy model: Leikę M-A.

Czysto mechaniczny dalmierz - Leica M-A oznacza powrót do fotografii w jej najbardziej podstawowej formie. Bez polegania na ekranie, pomiarze ekspozycji lub bateriach. Fotograf w skupieniu może odkrywać nowe horyzonty twórczości. Aparat zredukowany do ekstremalnego minimum powala skoncentrować się na najważniejszych parametrach i kompozycji – kadrze, przysłonie i czasie naświetlania – oraz na uchwyceniu decydującego momentu.

Od pokrętła wyboru czasu i pierścienia przysłony, aż po charakterystyczne zasady działania dalmierza – techniczna specyfikacja Leiki M-A jest oparta na obecnie dostępnym modelu analogowym Leica MP. Wszystkie jej, precyzyjnie zaprojektowane elementy i funkcje są skonstruowane i zbudowane aby osiągnąć absolutną wytrzymałość i żywotność. Całość mieści się w pieczołowicie, ręcznie wykonanym metalowym korpusie. Wszystko to sprawia że niezawodność i trwałość to jej cechy szczególne.

Wszystkie elementy zewnętrzne są oparte o takie same ponadczasowe i funkcjonalne zasady jak inżynieria precyzyjna zastosowana wewnątrz.

Aparat może być dostarczony w jednym z dwóch wykończeń: klasycznym srebrno-chromowanym - kultywującym tradycję 60 lat wzornictwa Leiki M, lub czarnym chromowanym przypominającym styl M Monochrome i ustanawiającym nowy standard dyskrecji.
Podczas gdy srebrno chromowana wersja M-A pokazuje swoją genezę w grawerze na górnej płycie aparatu, to jedynie bliższe spojrzenie na aparat w czarnej, matowej wersji kolorystycznej, ujawnia dyskretny grawer Leiki na stopce akcesoriów.

Leika M-A jest dostarczona w zestawie z czarno-białym filmem Kodak Tri-X 400, który również celebruje 60-lecie w tym roku. Od czasu pojawienia się na rynku w 1954 roku, dostarcza on obrazów fotograficznych jedynych w swoim rodzaju - wyjątkowo ostrych, bogatych tonalnie, oraz detalicznych także w cieniach. Ten czarno-biały film od 60 lat jest ulubionym i klasycznym materiałem do sztuki fotografii reportażowej.

Leica X będzie dostępna w salonie Leica Store Warszawa, Leica Butik Kraków oraz sieci autoryzowanych punktów sprzedaży od października 2014 w cenie: 16 700 zł

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy bezlusterkowece będą miały automatyczną zasłonę komory matrycy?
Czy bezlusterkowece będą miały automatyczną zasłonę komory matrycy?
Sprytny mechanizm ochrony wnętrza aparatu opatentowała w firma Canon. Nowe rozwiązanie byłoby lekarstwem na kurz i zanieczyszczenia dostające się do matrycy podczas wymiany obiektywów.
1
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Po zeszłorocznym kompakcie ZV-1, Sony rozwija ideę niewielkiego aparatu dla twórców internetowego wideo o model z matrycą APS-C i możliwością wymiany obiektywów. Czy...
8
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Dwie nowe ultraszybkie kamery wprowadza na rynek firma Vision Research. Model Phantom TMX 5010 może rejestrować obraz z szybkością ponad milion klatek na sekundę.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)