Leica świętuje stulecie produkcji aparatów

Leica świętuje stulecie produkcji aparatów
Leica świętuje stulecie produkcji aparatów. Z tej okazji zaprezentowała już trzecią limitowaną serię w tym roku. Warto jednak zaznaczyć, że ta jest najciekawsza. Walizka zawiera dwa aparaty systemu M - M Monochrom i M-A. Oprócz aparatów w skład zestawu wchodzą trzy obiektywy Summilux-M - 28mm f/1,4, 35mm f/1,4 oraz 50mm f/1,4.
Niektórzy z Was mogą się zastanawiać dlaczego piszemy o kolejnym limitowanym secie Leiki. Fani systemu w zajawce znajdą jednak dwa wcześniej nieprodukowane modele, czyli aparat Leica M-A oraz obiektyw Summilux-M 28mm f/1,4. Model oznaczony symbolem M-A to pierwszy od 10 lat analogowy dalmierz oparty na konstrukcji aparatu Leica MP. Niestety producent nie chwali się, czym aparat różni się od standardowej wersji, poza kolorem, który jest dopasowany do Leiki M Monochrom w wersji srebrno-chromowej, o której pisaliśmy kilka dni temu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)
Drugą ciekawostką, która znajduje się w jubileuszowej walizce jest obiektyw Leica Summilux-M 28mm f/1,4 ASPH. Obiektywy o tego typu parametrach są niezwykle rzadkie. Zdarzają się obiektywy 28mm f/1,8 w dużych systemach, ale wśród producentów fotograficznych tylko Nikon zdecydował się na wprowadzenie ultra jasnej 28-mki (była produkowana w latach 1994-2006). Niestety niemiecki producent nie podaje ani specyfikacji tego obiektywu, ani informacji o tym czy wejdzie kiedykolwiek do seryjnej produkcji.

Cały zestaw jubileuszowy poświęcony systemowi M składa się z trzech obiektywów Summilux-M: 28mm f/1,4, 35mm f/1,4, 50mm f/1,4 oraz dwóch aparatów, czyli analogowej Leiki M-A oraz M Monochroma. Obiektywy, jak i dalmierze są w wersji srebrno-chromowej. Cały zestaw został zamknięty w czarnej walizce Rimowa, w której znajdziemy także filmy czarno-białe Kodak TRI-X 400. Zestaw Leica M 100 będzie dostępny w liczbie 101 egzemplarzy i wejdzie do sprzedaży w sierpniu.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18