Leica świętuje stulecie produkcji aparatów

Autor: Patryk Wiśniewski

27 Maj 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Leica świętuje stulecie produkcji aparatów. Z tej okazji zaprezentowała już trzecią limitowaną serię w tym roku. Warto jednak zaznaczyć, że ta jest najciekawsza. Walizka zawiera dwa aparaty systemu M - M Monochrom i M-A. Oprócz aparatów w skład zestawu wchodzą trzy obiektywy Summilux-M - 28mm f/1,4, 35mm f/1,4 oraz 50mm f/1,4.

Niektórzy z Was mogą się zastanawiać dlaczego piszemy o kolejnym limitowanym secie Leiki. Fani systemu w zajawce znajdą jednak dwa wcześniej nieprodukowane modele, czyli aparat Leica M-A oraz obiektyw Summilux-M 28mm f/1,4. Model oznaczony symbolem M-A to pierwszy od 10 lat analogowy dalmierz oparty na konstrukcji aparatu Leica MP. Niestety producent nie chwali się, czym aparat różni się od standardowej wersji, poza kolorem, który jest dopasowany do Leiki M Monochrom w wersji srebrno-chromowej, o której pisaliśmy kilka dni temu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Drugą ciekawostką, która znajduje się w jubileuszowej walizce jest obiektyw Leica Summilux-M 28mm f/1,4 ASPH. Obiektywy o tego typu parametrach są niezwykle rzadkie. Zdarzają się obiektywy 28mm f/1,8 w dużych systemach, ale wśród producentów fotograficznych tylko Nikon zdecydował się na wprowadzenie ultra jasnej 28-mki (była produkowana w latach 1994-2006). Niestety niemiecki producent nie podaje ani specyfikacji tego obiektywu, ani informacji o tym czy wejdzie kiedykolwiek do seryjnej produkcji.

Cały zestaw jubileuszowy poświęcony systemowi M składa się z trzech obiektywów Summilux-M: 28mm f/1,4, 35mm f/1,4, 50mm f/1,4 oraz dwóch aparatów, czyli analogowej Leiki M-A oraz M Monochroma. Obiektywy, jak i dalmierze są w wersji srebrno-chromowej. Cały zestaw został zamknięty w czarnej walizce Rimowa, w której znajdziemy także filmy czarno-białe Kodak TRI-X 400. Zestaw Leica M 100 będzie dostępny w liczbie 101 egzemplarzy i wejdzie do sprzedaży w sierpniu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Ostatnie dni letnich promocji Sony – sprawdź szczegóły!
Ostatnie dni letnich promocji Sony – sprawdź szczegóły!
Kończy się lipiec, a wraz z nim wielka kumulacja promocji Sony. Wykorzystaj ostatnie dni miesiąca i uzupełnij swój sprzęt o aparaty, obiektywy i kamery w super cenach.
3
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)