Leica świętuje stulecie produkcji aparatów

Leica świętuje stulecie produkcji aparatów
Leica świętuje stulecie produkcji aparatów. Z tej okazji zaprezentowała już trzecią limitowaną serię w tym roku. Warto jednak zaznaczyć, że ta jest najciekawsza. Walizka zawiera dwa aparaty systemu M - M Monochrom i M-A. Oprócz aparatów w skład zestawu wchodzą trzy obiektywy Summilux-M - 28mm f/1,4, 35mm f/1,4 oraz 50mm f/1,4.
Niektórzy z Was mogą się zastanawiać dlaczego piszemy o kolejnym limitowanym secie Leiki. Fani systemu w zajawce znajdą jednak dwa wcześniej nieprodukowane modele, czyli aparat Leica M-A oraz obiektyw Summilux-M 28mm f/1,4. Model oznaczony symbolem M-A to pierwszy od 10 lat analogowy dalmierz oparty na konstrukcji aparatu Leica MP. Niestety producent nie chwali się, czym aparat różni się od standardowej wersji, poza kolorem, który jest dopasowany do Leiki M Monochrom w wersji srebrno-chromowej, o której pisaliśmy kilka dni temu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)
Drugą ciekawostką, która znajduje się w jubileuszowej walizce jest obiektyw Leica Summilux-M 28mm f/1,4 ASPH. Obiektywy o tego typu parametrach są niezwykle rzadkie. Zdarzają się obiektywy 28mm f/1,8 w dużych systemach, ale wśród producentów fotograficznych tylko Nikon zdecydował się na wprowadzenie ultra jasnej 28-mki (była produkowana w latach 1994-2006). Niestety niemiecki producent nie podaje ani specyfikacji tego obiektywu, ani informacji o tym czy wejdzie kiedykolwiek do seryjnej produkcji.

Cały zestaw jubileuszowy poświęcony systemowi M składa się z trzech obiektywów Summilux-M: 28mm f/1,4, 35mm f/1,4, 50mm f/1,4 oraz dwóch aparatów, czyli analogowej Leiki M-A oraz M Monochroma. Obiektywy, jak i dalmierze są w wersji srebrno-chromowej. Cały zestaw został zamknięty w czarnej walizce Rimowa, w której znajdziemy także filmy czarno-białe Kodak TRI-X 400. Zestaw Leica M 100 będzie dostępny w liczbie 101 egzemplarzy i wejdzie do sprzedaży w sierpniu.

Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!