Canon EOS 60Da do astrofotografii

Canon zaprezentował lustrzankę EOS 60Da stworzoną z myślą o entuzjastach astrofotografii. Modyfikacje objęły filtr podczerwieni oraz zwiększenie czułości matrycy na fale świetlne o długości 656 nm, co umożliwia podglądanie niedostępnych dla zwykłych aparatów fragmentów układu słonecznego.
Miłośnicy fotografii nocnego nieba doczekali się wreszcie nowego narzędzia. Canon EOS 60Da, który jest następcą zaprezentowanego prawie siedem lat temu aparatu Canon EOS 20Da, przynosi duży skok jakościowy (normalna wersja 20D pojawiła się jeszcze dwa lata wcześniej). Jest szybszy, ma więcej magapikseli, lepszy ekran itd. - przewaga jest oczywiście znaczna. Podobnie jak poprzednik ma również kilka unikalnych rozwiązań przydatnych w astrofotografii. EOS 60Da ma "skrojony na miarę" filtr podczerwieni, który przepuszcza więcej "światła H-alfa" o długości fali 656 nm, a także czulszą na to światło matrycę. Efekt ma być jeden - znacznie lepsze fotografie nocnego, rozgwieżdżonego nieba.


W zestawie z Canonem EOS 60Da znalazł się adapter sieciowy ACK-E6, który umożliwia ciągłe fotografowanie z zasilaniem z gniazdka, a także adapter umożliwiający użycie opcjonalnego kontrolera zdalnego TC-80N3 (zdjęcia interwałowe, długie ekspozycje).


Aparat trafi w kwietniu jedynie do wybranych dystrybutorów. Będzie droższy od normalnej wersji o około 400 dolarów. Poniżej prezentujemy informację prasową na jego temat:

Patrząc na gwiazdy - Canon przedstawia aparat EOS 60Da

Warszawa, 3 kwietnia 2012r.
- Canon rozszerzył serię EOS prezentując model EOS 60Da - lustrzankę cyfrową (DSLR) wysokiej rozdzielczości przeznaczoną do astrofotografii. Aparat EOS 60Da, który powstał na bazie modelu EOS 60D i zastępuje model EOS 20Da, może rejestrować bogate odcienie czerwieni, jakimi cechują się mgławice emisyjne, a zmodyfikowany filtr dolnoprzepustowy sprawia, że jest on bardziej czuły na fale świetlne o długości H-alfa.

EOS 60Da nadaje się idealnie do fotografowania takich zjawisk astronomicznych, jak mgławice rozpraszające, które stanowią ulubiony obiekt astrofotografów ze względu na charakterystyczny czerwony kolor spowodowany jonizacją wodoru. W standardowej lustrzance cyfrowej filtr podczerwieni (IR) ogranicza ilość światła H-alfa docierającego do matrycy aparatu, tłumiąc sygnały czerwieni w celu wyeliminowania niepożądanych barwnych artefaktów na końcowym obrazie. Aparat EOS 60Da oferuje natomiast nowy, zmodyfikowany filtr, który przepuszcza trzykrotnie więcej światła H-alpha, niż w modelu EOS 60D, a także 18-megapikselową matrycę CMOS, procesor DIGIC 4 oraz duży zakres czułości ISO, co pozwala robić ostre, wyraźne zdjęcia zabarwionych na czerwono mgławic emisyjnych.


Wysoka rozdzielczość, duża czułość i niski poziom szumów
EOS 60Da zapewnia astrofotografom wysoką jakość zdjęć i kreatywną elastyczność. 18-megapikselowa matryca APS-C CMOS nadaje się idealnie do utrwalania bogatych szczegółów w gromadach gwiazd, a zaawansowana obróbka sygnałów przy wysokich czułościach ISO (do 6400, z możliwością rozszerzenia do 12 800) gwarantuje niski poziom szumów, co ogranicza potrzebę dłuższej ekspozycji i korzystania z uchwytów do śledzenia gwiazd. Współpracując z zaawansowanym, 14-bitowym procesorem DIGIC, matryca zapewnia też doskonały stosunek sygnału do szumu w ostatecznych danych wyjściowych, dostarczając obrazy z naturalnymi barwami i płynnymi gradacjami tonalnymi. Pozwala to uchwycić na przykład subtelne przejścia kolorów w międzygwiezdnych obłokach gazu.

Łatwa obsługa
Wykorzystując zaawansowaną ergonomikę aparatu EOS 60D, model EOS 60Da zaprojektowano tak, aby dobrze leżał w ręce i zapewniał duże możliwości konfiguracji. Zakrzywiona obudowa cechuje się wygodnym układem przycisków, przy czym często używane elementy sterujące zgrupowano w celu zapewnienia łatwego dostępu. Można je łatwo regulować i przypisywać im funkcje zgodnie z potrzebami użytkownika, a górny, podświetlany ekran LCD ułatwia monitorowanie i regulowanie parametrów obrazu podczas robienia zdjęcia. Specjalny przycisk Quick Control zapewnia też natychmiastowy dostęp do wszystkich ustawień aparatu w trakcie fotografowania.

EOS 60Da jest również wyposażony w panoramiczny, ekran LCD o zmiennym kącie i przekątnej 7,7 cm (3,0") z podglądem na żywo, który przydaje się do komponowania zdjęć podczas korzystania ze statywu. Obrotowy ekran o zmiennym kącie zapewnia dużą elastyczność, a tryb podglądu na żywo - komfort obsługi, umożliwiając precyzyjne dostrajanie kompozycji i ustawień aparatu. Wysoka rozdzielczość ekranu LCD (1040 tys. punktów) przekłada się na niezwykłą szczegółowość obrazu zarówno przed, jak i po zrobieniu zdjęcia, dzięki czemu astrofotografowie mogą komfortowo kadrować i przeglądać ujęcia.

Aby zapewnić jeszcze większą elastyczność fotografowania, aparat EOS 60Da jest kompatybilny z opcjonalnym kontrolerem zdalnym TC-80N31 - programowalnym wyzwalaczem migawki, który umożliwia regulowanie ustawień bez zakłócania pozycji aparatu. TC-80N3 umożliwia zdalne robienie zdjęć w dowolnie wybranych interwałach lub stosowanie długich ekspozycji, więc nadaje się doskonale do poklatkowego filmowania nocnego nieba. Dołączony zasilacz ACK-E6 pozwala na ciągłe fotografowanie z wykorzystaniem prądu z sieci energetycznej - co przydaje się w przypadku długich ekspozycji - a oprogramowanie EOS Utility umożliwia użytkownikom zmianę ustawień lub oglądanie wykadrowanego obrazu na komputerze PC lub Mac podłączonym do gniazda USB.

Jako część systemu EOS, aparat EOS 60Da jest również zgodny z najszerszą gamą wymiennych obiektywów o ogniskowych od 8 do 800 mm, co zapewnia astrofotografom zarówno duże możliwości, jak i wyjątkową swobodę wyboru.


EOS 60Da - kluczowe funkcje:
- Zwiększona czułość na światło podczerwone
- 18-megapikselowa matryca APS-C CMOS
- Obrotowy ekran o zmiennym kącie 3:2 Clear View; przekątna 7,7 cm (3,0")
- Czułość ISO 100-6400 (z możliwością rozszerzenia do ISO 12 800)
- Filmowanie poklatkowe za pomocą oprogramowania EOS Utility lub opcjonalnego kontrolera zdalnego TC-80N3
Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2