Canon EOS 20Da do podglądania gwiazd

Firma Canon ogłosiła wypuszczenie na rynek europejski odmiany cyfrowej lustrzanki EOS 20D. Nowy model oznaczony literką "a" został zmodyfikowany, aby umożliwić fotografię gwiazd.
Firma Canon ogłosiła wypuszczenie na rynek europejski odmiany swojej lustrzanki cyfrowej, półprofesjonalnego modelu EOS 20D. Nowy aparat oznaczony literką "a" został już wcześniej zaprezentowany na rynku japońskim. EOS 20Da otrzymał szereg modyfikacji, które ułatwiają wykorzystanie go w astrofotografii.

Najważniejsze zmiany dotyczą toru optycznego aparatu. Przede wszystkim zmodyfikowano filtr dolnoprzepustowy, który teraz przepuszcza więcej swiatła o długości fali 656nm. W rezultacie zdjęcia nocnego nieba powinny być teraz ostrzejsze i bardziej kontrastowe.

Canon EOS-20Da

Kolejną modyfikacją jest możliwość podniesienia lustra i stały podgląd obrazu, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Dodatkowo konstruktorzy umożliwili powiększenie centralnego fragmentu obrazu w celu dokładnego ustawienia ostrości. Ciekawą opcją jest możliwość podłączenia telewizora do wyjścia AV w aparacie i obserwowanie obrazu na większym ekranie.

Aby zapewnić stały dopływ energii, nowy model może być zasilany ciągle za pomocą zasilacza ACK-E2 dołączonego standardowo do zestawu. Poniżej cytujemy informację prasową producenta, w której można znaleźć wszystkie szczegóły nowej konstrukcji:

Nowy Canon EOS 20Da - sky is the limit

Canon, lider w technologiach fotografowania i obrazowania, zapowiedział premierę aparatu EOS 20Da - cyfrowej lustrzanki opracowanej specjalnie dla astrofotografii. Nowy aparat, oparty o popularny model EOS 20D, odpowiada na potrzeby astrofotografii na przykład dzięki podglądowi zdjęć "na żywo" na monitorze LCD czy zmodyfikowanemu filtrowi low-pass pozwalającemu na fotografowanie nocnego nieba z zaskakująca ilością szczegółów .

Umieszczony przed liczącą 8,2 mln pikseli matrycą został zmodyfikowany by dawać ostrzejsze i bardziej kontrastowe zdjęcia różnych zjawisk astronomicznych. Po modyfikacjach filtr przepuszcza 2,5 x więcej niż EOS 20D fal długości 656nm, znanych jako linia Hydrogen ALFA lub H-alfa.

"Canon EOS 20Da jest bezpośrednią odpowiedzią Canona na specyficzne wymagania astrofotografii", powiedział Mogens Jensen szef działu obrazowania amatorskiego Canon Europe. "Jest on przystępną cenowo alternatywą aparatów analogowych i oferuje zaawansowanym amatorom i półprofesjonalistom cyfrową łatwość fotografowania. Z aparatem EOS 20Da dajemy entuzjastom astronomii nowy wymiar fotograficznej wolność - dając łatwiejszą i bardziej opłacalną drogę do fotografowania nieba."


Rozszerzone możliwości
Tradycyjne lustrzanki cyfrowe nie oferują możliwości podglądu fotografowanych scen na monitorze LCD - lustro i migawka zasłaniają bowiem matrycę światłoczułą. Canon EOS 20Da poprzez uniesienie lustra i otwarcie migawki pozwala "na żywo" zobaczyć na monitorze o przekątnej 1,8" powiększony wycinek fotografowanego obiektu [funkcja ta jest dostępna jedynie podczas zdjęć nocnych i nie można jej używać w jasnym świetle]. Aby zapewnić dokładne ustawienie ostrości - centralny wycinek obrazu może być pięciokrotnie [4% powierzchni zdjęcia] lub dziesięciokrotnie [1% powierzchni zdjęcia] powiększony na monitorze LCD. Możliwe jest również oglądanie fotografowanych scen na ekranie telewizora połączonego z aparatem [za pomocą gniazda Video OUT].

Canon EOS 20Da jest w pełni kompatybilny z obiektywami serii EF i EF-S - największej na świecie grupy obiektywów autofocus - między innymi teleobiektywami ze stabilizacją ostrości. Za pomocą popularnych adapterów T można również połączyć korpus EOS 20Da z teleskopem.

Poprawiony układ kontroli matrycy CMOS zmniejszył ilość szumów powstających podczas długich ekspozycji. Możliwa jest również funkcja dodatkowej redukcji szumów - użytkownicy mogą więc korzystać z szerokiego wyboru użytecznych czułości od 100 do 3200 ISO.

W aparacie EOS 20Da zastosowano znany z modelu 20D procesor DIGIC II, który pozwala na szybką obróbkę sygnału i otrzymanie zdjęć doskonałej jakości. Mamy tu również dziewięciopolowy układ automatyki ostrości, zdjęcia seryjne z szybkością do 5 kl/s., zapis zdjęć w formacie RAW, JPEG, RAW + JPEG i możliwość pełnej manualnej kontroli nad wszystkimi funkcjami aparatu. Aby zmniejszyć wibracje powstające na początku ekspozycji aparat wyposażono w samowyzwalacz i blokowanie podniesionego lustra. Podświetlany panel LCD na górnej ściance aparatu ułatwia zmianę ustawień w ciemności.]

{BIT|Oprogramowanie

Canon EOS 20Da dostarczany jest wraz z płytą Canon EOS Solution Disk 9.1, która zawiera programy: EOS Viewer Utility 1.2, EOS Capture v1.2, PhotoStitch 3.1, Canon Digital Photo Professional v1.6 i Adobe Photoshop Elements 2.0 pozwalający na podstawową obróbkę zdjęć.

EOS Capture v1.2 to aplikacja pozwalająca na zdalne sterowanie aparatem podłączonym do komputera osobistego. Możliwa jest zmiana wszystkich ustawień aparatu i bezpośrednie przesyłanie zdjęć do pamięci komputera. W standardowym wyposażeniu aparatu Canon EOS 20Da jest adapter ACK-E2, który umożliwia nieprzerwaną pracę aparatu zasilanego z sieci elektrycznej.

Digital Photo Professional v1.6 pozwala na bardzo szybką obróbkę plików RAW i wyświetlanie wprowadzanych zmian i poprawek w czasie rzeczywistym. Program zawiera szeroki wachlarz funkcji edytujących pliki RAW, TIFF i JPEG, które pozwalają na przykład na zmianę balansu bieli, zakresu dynamiki, kompensacji ekspozycji i odcieni barw. Aparat zapisuje pliki JPEG w przestrzeniach barwnych sRGB i AdobeRGB. Program Digital Photo Professional umożliwia pracę w przestrzeniach sRGB, AdobeRGB i Wide Gamut RGB. Po zmianie plików RAW na TIFF lub JPEG są do nich automatycznie dołączane profile ICC. Pozwala to na wierne oddanie kolorów podczas pracy z aplikacjami opartymi o profile ICC, na przykład Adobe Photoshop. Zmiana niektórych parametrów może być teraz dokonana jednocześnie w wybranej grupie zdjęć a nie tylko na pojedynczym obrazie, co znacznie zwiększa tempo pracy.

Zakup aparatu pozwala zarejestrować się w serwisie CANON iMAGE GATEWAY, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do 100MB pamięci w internetowej galerii - przechowywane tam zdjęcia i filmy mogą być udostępniane przyjaciołom i rodzinie.


Akcesoria do astrofotografii
Liczne akcesoria systemu EOS pozwalają ułatwić fotografowanie gwiazd za pomocą aparatu Canon EOS 20Da. Kontrolę otwarcia migawki i redukcję wibracji umożliwiają na przykład elektroniczny wężyki spustowe TC-80N3 RS-80N3. Po połączeniu aparatu z teleskopem jego niska pozycja może utrudnić komponowanie zdjęć w wizjerze - celownik kątowy C po zamocowaniu na wizjerze aparatu pozwala na regulację kąta widzenia i umożliwia dodatkowo 2,5-krotne powiększenie obrazu. Zwiększenie ilości ekspozycji jest możliwe dzięki opcjonalnemu adapterowi BG-E2, który mieści dwa akumulatory litowo-jonowe. Można również włożyć do niego sześć baterii AA , dla których przeznaczony jest magazynek BM-E2.

Dostępność
Jako produkt specjalistyczny Canon EOS 20Da jest dostępny u wybranych dystrybutorów
na specjalne zamówienie. W każdym kraju znajdują się dystrybutorzy, którzy mogą przyjąć zamówienie na ten aparat - czas przyjmowania zamówień jest jednak ograniczony. W celu otrzymania dokładnej listy dystrybutorów należy skontaktować się z Canon Polska.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0