Asus ProArt Studiobook Pro 16 i Vivobook Pro - nowe laptopy dla twórców (2021)

Autor: Maciej Luśtyk

3 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Asus zaprezentował dwie nowe linie notebooków dla twórców grafiki, wideo i fotografów. Każdy z nich oferuje wysokiej jakości ekran i zaawansowaną specyfikację w szerokim przedziale cenowym. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Asus już od pewnego czasu poświęca sporo uwagi twórcom kreatywnym, którzy potrzebują wysokiej jakości sprzętu graficznego. Widzieliśmy już m.in. zaawansowane rozwiązania z serii ProArt czy wyposażone w dwa ekrany ZenBooki. Teraz na rynku debiutuje nowa seria generacja notebooków ProArt StudioBook Pro oraz Vivobook Pro.

Asus ProArt StudioBook 16 i StudioBook Pro 16 - graficzne woły robocze

Jak zwykle najwięcej do pokazania ma seria ProArt, projektowana jako przysłowiowe woły robocze do pracy z grafiką, filmem i fotografią. Jej ofertę wzbogacają modele Asus StudioBook 16 i StudioBook Pro 16, wyposażone w 16-calowe ekrany 4K HDR (certyfikat VESA DisplayHDR 600 True Black) w technologii OLED, obsługujące 100% palety DCI-P3, ze współczynnikiem Delta-E <2. Producent twierdzi, że są to pierwsze takie ekrany zastosowane w komputerach przenośnych. W tańszych wersjach znajdziemy także ekrany 2,5K IPS.

W zakresie specyfikacji wybór jest bardzo szeroki. W modelu Pro możemy wybierać pomiędzy procesorami AMD Ryzen 5000 H a Intel Core i7 oraz grafiką NVIDIA GeForce RTX 3060 i 3070. W przypadku modelu standardowego, zamiast i7 otrzymuję opcję procesora Intel Xeon, a w zakresie grafiki ograniczeni jesteśmy do kart RTX A2000 i A5000. Do tego aż do 64 GB pamięci RAM i do 4 TB przestrzeni dyskowej SSD. Otrzymujemy też złącze HDMI 2.1, złącze USB-C (3.2) z obsługą Thunderbolt oraz czytnik SD Express 7.0, obsługujący transfery do 985 MB/s.

Nowością w obydwu konstrukcjach jest wbudowany w klawiaturę dotykowy kontroler Asus Dial, który pozwolić ma na „rotacyjną” kontrolę w obsługiwanych aplikacjach. Co pozwoli np. płynnie regulować rozmiar pędzla czy suwaki w aplikacjach Adobe.

Asus VivoBook Pro - laptop dla twórców w wersji light

Oprócz nich na rynku debiutuje także linia Asus VivoBook Pro. Tutaj otrzymujemy trzy nowe modele z ekranami o przekątnym 16, 15,6 i 14 cali. Największy z nich wyposażony został w ten sam zaawansowany ekran 4K HDR co modele z serii ProArt. Pozostałe otrzymają panele 2,8K (także HDR).

W środku specyfikacja oferująca procesory AMD Ryzen 5000 H lub Intel Core i7, do 32 GB RAM-u, do 1TB przestrzeni dyskowej i grafika NVIDIA RTX 3050 lub GTX 1650. VivoBooki wyposażone zostały także w "wirtualną" wersję obracanego kontrolera, za którą odpowiada część gładzika.

Cena i dostępność

Laptopy z serii Asus ProArt StudioBook 16 startują z pułapu 2000 dolarów. Modele Pro zaczynają się od 2500 dolarów, natomiast modele z serii VivoBook Pro kupimy już od 750 dolarów za model 14-calowy i od 1400 dolarów za model 16 calowy.

Polskich cen na razie nie znamy.

Więcej informacji o nowych komputerach znajdziecie na stronie asus.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox M600R to pierwsza kolorowa lampa RGBW w profesjonalnej serii Knowled. Jej główne zalety to duża moc, bardzo szeroki zakres temperatur barwowych i wszechstronność pracy.
6
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
Podczas tegorocznych targów NAB Western Digital zaprezentowało szereg nowych produktów z oferty SanDisk. To między innymi nowe superszybkie karty SD Express, nośniki o rekordowej...
5
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI zaprezentowało najnowsza generację gimbali z serii Ronin. Seria RS 4 to między innymi jeszcze lepsza stabilizacja, wygodniejsze wyważanie, łatwe przepinanie aparatu do pracy w...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)