Asus w pogoni za branżą kreatywną. Monitor ProArt Display i komputer ProArt StudioBook One odpowiadają na zapotrzebowania najbardziej wymagających użytkowników

4
Maciej Luśtyk
9 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Asus już od kilku lat stara się przekonać do siebie profesjonalistów. Tym razem poszedł jednak na całego i prezentuje rozwiązania, które konkurować mają z najlepszymi modelami dostępnymi na rynku.

Podczas targów IFA 2019 producent zaprezentował serię urządzeń z linii ProArt, które zaspokajać mają wszelkie potrzeby wymagających twórców, konkurując z najbardziej zaawansowanymi modelami konkurencji, a pod wieloma względami także je wyprzedzając.

Monitor wyższej klasy

Na pierwszy ogień idzie monitor Asus ProArt Display PA32UCG. Zbudowany w oparciu o zaprezentowany przed rokiem model PA32UC, 32-calowy ekran IPS oferuje rozdzielczość 4K, 10-bitową głębię koloru, kontrast 1 000 000:1, oraz maksymalną jasność sięgającą 1600 nitów.

Do tego wsparcie technologii HDR10, HLG, Dolby Vision, 100-procentowe pokrycie gamutu AdobeRGB, częstotliwość odświeżania 120 Hz, współczynnik Delta-E utrzymany na poziomie >1 oraz możliwość kalibracji sprzętowej. Na dokładkę możliwość efektywnej pracy w gamutach DCI-P3, Rec. 709, sRGB i Rec.2020 i pełen zestaw najpotrzebniejszych złącz: 2x Thunderbolt, 2x DisplayPort, 3x HDMI oraz pakiet portów USB.

Z taką specyfikacją bestia Asusa będzie konkurować z najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami na rynku, takimi jak chociażby zaprezentowany w tym roku Apple Pro Display XDR i biorąc pod uwagę politykę cenową producenta, ma w tym boju duże szansę na wygraną. Niestety jak na razie orientacyjna data premiery ani cena urządzenia nie zostały podane do wiadomości.

Notebooki dla kreatywnych

Oprócz tego, w serii ProArt zadebiutowały dwa komputery nakierowane stricte na grafików, fotografów czy projektantów. Mowa o modelach Asus ProArt StudioBook One oraz Asus ProArt StudioBook Pro 15.

Pierwszy z nich określany jest przez producenta mianem „najbardziej zaawansowanego graficznie notebooka w historii” i trzeba przyznać, że w pełni na to miano zasługuje. Jako pierwszy na rynku wykorzystywać będzie kartę graficzną NVidia RTX 6000 (26 GB RAM), a do tego oferuje monitor, którego specyfikacji wcale nie daleko do ekranu opisywanego powyżej.

Otrzymujemy wyświetlacz 4K pokrywający 100% gamutu AdobeRGB, ze współczynnikiem Delta-E <1 oraz częstotliwość odświeżania równą 120 Hz. To wszystko wspierane najnowszymi 8-rdzeniowymi procesorami Intel Core i9, 32 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 1 TB.

To pozycja to zadań specjalnych, ale bardzo ciekawie prezentuje się także model StudioBook Pro 15, będący alternatywą dla zwykłych notebooków kierowanych do zawodowców, takich jak chociażby Macbooki Pro czy modele Microsoft Surface Pro.

Otrzymujemy procesory Intel Core i7-9750H, układ grafiki NVidia RTX 500 Max Q, oraz ekran 4K pokrywający 100% przestrzeni AdobeRGB i współczynnik Delta mniejszy niż 1,5. Do tego dobrze pomyślany system chłodzenia i wydajność zoptymalizowaną pod kątem pracy w systemie aplikacji Adobe.

Cena i dostępność

Niestety podobnie jak w przypadku monitora, ceny nowych notebooków, ani orientacyjne daty rynkowego debiutu nie zostały jeszcze udostępnione.

Więcej informacji o nowych produktach znajdziecie pod adresem asus.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony GP-VPT2BT - ten uchwyt ułatwi nagrywanie vlogów. I nie tylko…
Sony GP-VPT2BT - ten uchwyt ułatwi nagrywanie vlogów. I nie tylko…
Nazwa być może nie zachęca, ale jeśli używacie bezlusterkowców i kompaktów Sony, może okazać się niezwykle przydatnym narzędziem do filmowania i...
1
1
NEC MultiSync PA311D - nowy flagowy monitor fotograficzny. 4K, 31 cali i 99% pokrycia Adobe RGB
NEC MultiSync PA311D - nowy flagowy monitor fotograficzny. 4K, 31 cali i 99% pokrycia Adobe RGB
NEC pokazał najnowszy monitor z kierowanej do profesjonalistów linii PA. Jak zawsze możemy spodziewać się wzorowej reprodukcji barw.
16
0
Autel EVO II - 8K i 10-bitowy zapis wideo w konsumenckim dronie. DJI ma się czego obawiać
Autel EVO II - 8K i 10-bitowy zapis wideo w konsumenckim dronie. DJI ma się czego obawiać
Na rynku próżno szukać realnej konkurencji dla oferty dronów DJI i długo wydawało się, że nic się w tej kwestii nie zmieni. Czy świetnie zapowiadające się drony z...
16
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)