Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

BenQ SW321C - flagowy monitor fotograficzny dla najbardziej wymagających

2

Autor: Maciej Luśtyk

13 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

32-calowy panel IPS 4K z równomiernym podświetleniem, prawie pełne pokrycie wszystkich najważniejszych gamutów, szereg udogodnień ułatwiających pracę oraz funkcja pozwalająca symulowanie podglądu wydruku na papierze - nowy monitor BenQ SW321C ma wszystko, czego może oczekiwać wymagający fotograf.

Do tej pory BenQ starało się tworzyć konkurencję dla monitorów EIZO i NEC głównie w segmencie rozwiązań budżetowych, które zapewniać miały atrakcyjną specyfikację w akceptowalnej dla amatorów i mniej wymagających zawodowców cenie. Najnowszy monitor z serii PhotoVue zdaje się celować już z kolei w segment profesjonalny i jeśli okaże się tak dobry, jak obiecuje producent, ma szansę przyciągnąć do siebie wielu użytkowników. Bo choć cena jest znacznie wyższa, to jak na standardy branży i tak bardzo przystępna.

Producent obiecuje wzorowe parametry wyświetlania. Czy będzie tak w rzeczywistości?

Co więc takiego ofereuje nowy BenQ SW321C? Przede wszystkim otrzymujemy 32-calową matrycę IPS o rozdzielczości UHD (3840 x 2160 px) i 10-bitowej głębi koloru, która zapewnić ma 100-procentowe pokrycie gamutów sRGB i Rec. 709, 99-procentowe pokrycie przestrzeni Adobe RGB oraz 95% zgodności z gamutem DCI-P3. Oprócz tego otrzymujemy natywne wsparcie dla nieskompresowanych 10-bitowych materiałów 4:4:4 (a także 4:2:2 i 4:2:0) oraz obsługę standardów HDR10 i HLG.

Na dokładkę możliwość wyświetlenia 16-bitowych tabli 3D LUT oraz współczynnika gamma Delta E na deklarowym poziomie 2, co zapewnić ma równomierną intensywność wyświetlania barw. Producent obiecuje też wzorową równomierność podświetlenia ekranu, co było często wymienianym przez użytkowników problemem tańszych modeli z oferty.

Screen-to-Photo, czyli funkcja, dzięki której oszczędzisz czas na próbne wydruki

Oprócz tego monitor jest w stanie pracować w trybie GamutDuo, wyświetlając jednocześnie obraz w dwóch przestrzeniach kolorystycznych, oferuje tryb czarno-biały, możliwość kalibracji sprzętowej i ciekawą funkcję Screen-to-Photo, która pozwoli symulować wydruki i oszczędzić czas oraz pieniądze wydane na tworzenie próbnych odbitek. Jak twierdzi producent, wystarczy wybrać gamę barw, model drukarki i typ papieru, aby uzyskać symulację uzyskanej odbitki.

Mamy też dołączany do zestawu kontroler Kotkey Pluck G2, oferujący 5 przycisków funkcyjnych i pokrętło, które pozwolić mają na błyskawiczną nawigację po funkcjach monitora, kaptur osłaniający ekran przed światłem bocznym oraz opcję pivot (możliwość obrócenia ekranu do pionu), a sam monitor wyposażony został w złącze USB-C z możliwością ładowania.

Cena i dostępność

Monitor BenQ SW321C trafi do sprzedaży w lutym, w cenie 7699 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem benq.eu.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowe panele oświetleniowe Quadralite Thea LED
Nowe panele oświetleniowe Quadralite Thea LED
Quadralite Thea LED 120, Thea LED 150, Thea LED 160 oraz Thea LED 450 (Kit) to nowe panele LED, które w przystępnej cenie pokryją większość zapotrzebować osób...
0
0
Nowe statywy i oświetlenie dla vlogerów w ofercie Fotopro
Nowe statywy i oświetlenie dla vlogerów w ofercie Fotopro
Alien Pod, vlogger Mini, zestaw L3 i statyw Trident - na polskim rynku pojawiły się nowe akcesoria Fotopro, stworzone z myślą o vlogerach. Wśród nich znajdziemy m.in....
1
0
Godox UL150 - bezgłośna lampa o dużej mocy wchodzi na rynek
Godox UL150 - bezgłośna lampa o dużej mocy wchodzi na rynek
Cisza na planie! Godox wprowadza na polski rynek bezgłośną lampę światła ciągłego LED UL150 o mocy 150 W.
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)