Cokin NX-Series - nowy system filtrów prostokątnych 100 mm

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Maj 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Na rynku debiutuje nowoczesny system filtrów prostokątnych Cokin NX, którego głównymi atutami są metalowe ramki filtrów, możliwość stosowania kilku filtrów jednocześnie i duża kompatybilność.

Od ponad 40 lat Cokin opracowuje, produkuje i rozwija system filtrów fotograficznych wraz z dedykowanymi uchwytami. Wprowadzony w 2005 roku, wraz z holderem CREATIVE Z-Pro, format filtrów 100 mm stał się w ostatnich latach najczęściej używanym systemem. W 2017 roku, po wprowadzeniu nowej serii filtrów NUANCES Extreme ze szkła mineralnego, Cokin zmodyfikował swój uchwyt CREATIVE Z-Pro do nowej wersji EVO, która została wyraźnie zoptymalizowana pod kątem fotografii z długimi czasami naświetlania.

W 2021 roku na rynku debiutują nowe uchwyty Cokin NX-Series, opracowane i zaprojektowane do współpracy z obiektywami szerokokątnymi, które są popularne w fotografii krajobrazowej - dziedzinie, w której stosowanie filtrów jest niezwykle ważne oraz rekomendowane dla uzyskania pożądanych efektów.

Głównymi cechami systemu filtrów Cokin NX-Series są wygoda, bezpieczeństwo i duża kompatybilność

Uchwyt filtrów serii NX jest w pełni zgodny z gamą filtrów NUANCES Extreme, NUANCES Clearsky i IR720, a także z pierścieniowymi adapterami COKIN w rozmiarze L. Rozszerzona została przy tym kompatybilność dla filtrów 100 mm o grubości 2 mm innych producentów. Ta wartość nie jest wprawdzie standardem branżowym, ale jest dość powszechna, jak np. w przypadku Little and Big Stopper firmy LEE Filters.

Uchwyt filtrów Cokin NX wykorzystuje metalowe ramki ochronne do filtrów, które są dostępne w 3 rozmiarach: 100 x 100 mm dla filtrów kwadratowych, 100 x 143,5 mm dla filtrów gradacyjnych NUANCES Extreme i 100 x 150 mm dla filtrów gradacyjnych innych producentów. Metalowe oprawki zapewniają dodatkową ochronę i pozwalają na łatwą obsługę, nawet w rękawiczkach.

Holder z serii NX wyposażony został dodatkowo w zaciski, które prowadzą ramki w szczelinie, zapewniając tym samym płynną i precyzyjną pracę. Metalowe oprawki pozwoliły również zwiększyć obszar pokrycia obrazu przez filtr, który jest w nich umieszczany, a tym samym zmniejszyć ryzyko winietowania, nawet w przypadku obiektywów zmiennoogniskowych, takich jak 16-35 mm.

Dedykowany filtr polaryzacyjny z serii NX jest z kolei umieszczony najbliżej soczewki obiektywu i można go ustawić za pomocą pokrętła zintegrowanego z uchwytem filtra, niezależnie od orientacji, w której znajduje się holder. W uchwycie zaimplementowano specjalne zagłębienia, które zapewniają łatwy montaż oraz wyjmowanie filtra polaryzacyjnego poprzez lekki wcisk. Filtr polaryzacyjny z serii NX pochłania ilość światła równą tylko 1 stopniowi przysłony i jest dostarczany w oddzielnym etui.

„Uchwyt został przetestowany wraz z obiektywami Sony FE 16-35 mm f/2.8 z aparatem Sony A7RII oraz CANON EF 16-35 mm f/2.8L III USM z aparatem EOS 5D Mark III - nie było widać oznak winietowania przy ogniskowej 16 mm, nawet gdy wykorzystana została maksymalna konfiguracja holdera, obejmująca polaryzator i dwa filtry z ramką, a uchwyt filtra był obracany o 45°. Ten sam wynik uzyskano w przypadku aparatu Fujifilm XT3 z obiektywem 10-24 mm f/4 OIS.” - zapewnia producent.

Uchwyt filtrów z serii NX został wykonany z wysokiej jakości aluminium, a przy tym zachowuje kompaktowe wymiary i lekką konstrukcję.

Najważniejsze cechy nowego systemu serii NX:

  • System filtrów prostokątnych 100 mm z ramkami ochronnymi zoptymalizowanymi pod kątem współpracy z szerokokątnymi obiektywami zmiennoogniskowymi, np. 16-35 mm
  • Kompatybilny z filtrami COKIN NUANCES Extreme w rozmiarze L i filtrami 100 mm o grubości 2 mm innych producentów
  • Dedykowany filtr polaryzacyjny z serii NX z wąskim mocowaniem, który pochłania ilością światła równą 1 stopniowi EV
  • Wytrzymała konstrukcja wykonana z aluminium w technologii CNC
  • Kompatybilny z pierścieniami adaptacyjnymi COKIN CREATIVE w rozmiarze L, dostępnymi od ø49 mm do ø95 mm

Do sprzedaży trafią zestawy adresowane do różnych odbiorców, lecz pojawi się także możliwość nabywania poszczególnych części składowych tego systemu osobno.

System serii NX będzie oferował po wprowadzeniu na rynek 5 różnych zestawów. Każdy zestaw zawiera futerał do przenoszenia, ściereczkę z mikrofibry, 3 pierścienie adaptacyjne 72 mm, 77 mm i 82 mm, a także nową nasadkę umożliwiającą przykręcenie pierścienia do obiektywu.

  • Starter Kit: zawiera uchwyt filtrów, filtr polaryzacyjny, jedną ramkę 100x100 mm oraz jedną ramkę 100 x 143,5 mm. Ten zestaw jest idealny dla użytkowników posiadających filtry NUANCES Extreme.
  • Long Exposure Kit: zawiera uchwyt filtrów, filtr polaryzacyjny, jeden gotowy do użycia, zamontowany w ramce filtr neutralny szary NUANCES Extreme ND1024, wydłużający ekspozycję o 10 stopni przysłony.
  • Landscape Kit: zawiera uchwyt filtrów, filtr polaryzacyjny, jeden gotowy do użycia, zamontowany w ramce filtr neutralny szary NUANCES Extreme ND1024, wydłużający ekspozycję o 10 stopni przysłony, a także jeden gotowy do użycia, zamontowany w ramce filtr gradacyjny z miękkim przejściem ND8.
  • Expert Kit: zawiera wszystkie elementy zestawu Landscape Kit oraz dwa dodatkowe filtry NUANCES Extreme - jeden filtr gradacyjny szary Reverse ND8 i zupełnie nowy gradacyjny filtr szary z twardym przejściem ND8. Ten filtr jest szczególnie skuteczny w przypadku korzystania z krótkich ogniskowych, gdy przejście pomiędzy obszarami o różnej jasności w kadrze jest stosunkowo niewielkie.
  • Professional Kit: zawiera wszystkie części, z których składa się zestaw Expert Kit, a ponadto dwa filtry pełne szare NUANCES Extreme o gęstości ND8 i ND64. Zestaw Professional zawiera łącznie 7 filtrów.

Cena i dostępność

Informacja o terminie dostępności systemu Cokin NX na polskim rynku nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji na temat nowego systemu znajdziecie na stronie nx-series.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend, uznany producent kart pamięci, czytników oraz dysków SSD, wchodzi na polski rynek. Markę reprezentuje Foto7, firma znana z dystrybucji renomowanych producentów, jak np. Manfrotto czy...
2
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
Niska cena, kalibracja sprzętowa i dobre pokrycie kolorów - marka AOC wprowadza nową serię niedrogich monitorów 4K i QHD kierowanych do twórców fotografii, wideo i grafiki.
5
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox prezentuje najnowszą i najbardziej zaawansowaną lampę błyskową ze stylizowanej serii Lux. Wyglądający jak flash z pierwszej połowy XX wieku, model Master łączy klasyczny design z...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)