Kodak Mobile / Mini Digital Film Scanner - niedrogie i szybkie “skanowanie” negatywów

1

Autor: Maciej Luśtyk

15 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Szukasz sposobu by szybko i tanio zdigitalizować swoje negatywy. Być może coś dla was ma Kodak. Mobile Film Scanner i Mini Digital Film Scanner to dwa budżetowe urządzenia, które w szybki sposób pozwolą podzielić się  analogowymi zdjęciami w internecie.

Fotografia analogowa cieszy się w ostatnich latach podwyższoną popularnością, nadal jednak największym problemem dla wielu adeptów jest proces stworzenia cyfrowej wersji zdjęć uchwyconych na filmie. Wśród opcji mamy albo drogie skanowanie w Labie, albo zainwestowanie w skaner umożliwiający skanowanie przezroczy. A urządzenia, które są w stanie zapewnić nam przyzwoitą jakość zaczynają się od około 900 zł.

Co więc mają zrobić osoby, których nie stać na taki zakup, lub takie którym zwyczajnie nie zależy na wysokiej rozdzielczości skanów? Pozostają rozwiązania budżetowe. Dwa z nich trafiły właśnie do oferty Kodaka.

Szybki proces, ale okupiony jakością

W przypadku urządzeń Kodak Mini Digital Film Scanner i Kodak Mobile Film Scanner o wysokiej jakości możemy właściwie zapomnieć. To nawet nie są prawdziwe skanery - w obydwu wypadkach mamy do czynienia jedynie z “przefotografowaniem” materiałów światłoczułych. Jeśli jednak naszym celem są publikacje w mediach społecznościowych, czy też szybkie stworzenie cyfrowego domowego archiwum zdjęć na filmie, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Trzeba tylko pamiętać

Bardziej zaawansowany z nich Kodak Mini Digital Film Scanner pozwoli nam na “skanowanie” filmów i slajdów 35 mm w rozdzielczości 14 Mp (4416 x 3312, możliwość interpolacji do 22 Mp), zarówno tych kolorowych, jak i czarno-białych. Zdjęcia zapiszemy wyłącznie w formacie JPEG, ale otrzymujemy możliwość ingerencji w ekspozycję i kontroli kanałów RGB. Powinniśmy być więc w stanie choć w niewielkim stopniu wpłynąć na finalny wygląd zdjęcia.

Przetworzone zdjęcia możemy przesłać przez USB, bądź zapisać na karcie SD (wbudowany czytnik). Mamy też wyjście TV-out, które umożliwi podgląd zdjęć na telewizorze oraz 128 Mb wbudowanej pamięci. Przy niewielkich rozmiarach (8,7 x 8,5 x 10 cm) ma to umożliwić łatwy transport urządzenia i zrobienie “pokazu slajdów” u znajomych czy rodziny. Biorąc pod uwagę specyfikację, wydaje się, że mamy tu do czynienia z miniaturową wersją modelu Kodak Scanza.

Drugie z akcesoriów, Kodak Mobile Film Scanner to prosty kartonowy adapter, które dzięki uchwytowi na negatywy i podświetlanemu panelowi pozwoli nam sfotografować nasze filmy smartfonem. Całą resztą zajmie się oficjalna aplikacja mobilna (dostępna w wersji na iOS i Androida), która umożliwi nam także na nałożenie filtrów czy tekstu na zdjęcia i podzielenie się nimi w internecie.

Cena i dostępność

Kodak Mobile Film Scanner został wyceniony dość przystępnie (39 dolarów - około 150 zł) i może się okazać ciekawym pomysłem na prezent. Nieco gorzej jest w przypadku modelu Kodak Mini Digital Film Scanner, który to wyceniono aż na 130 dolarów (około 500 zł).

Czy to cena, za która warto nabyć urządzenie? W tym pułapie możemy kupić już jakiś starszy skaner płaski z możliwością skanowania negatywów, który dostarczy nam zapewne lepszej jakości obrazu. Biorąc jednak pod uwagę żmudny proces tradycyjnego skanowania, urządzenie Kodaka okaże się na pewno znacznie szybsze i przyjemniejsze w obsłudze, co na pewno docenią amatorzy, do których kierowany jest produkt.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kodakphotoplus.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic przedstawia nową, znacznie udoskonaloną odsłonę swoich najlepszych mikroportów. System UwMic9s charakteryzuje się lżejsza obudową, dłuższym czasem pracy,...
0
0
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Kwadratowe filtry Irix Edge kupisz teraz nawet 46% taniej
Rusza duża promocja na filtry kwadratowe Irix Edge. Trzeba się jednak spieszyć, bo niższe ceny obowiązują tylko do 22 czerwca.
0
0
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Na rynku filmu debiutuje nowa propozycja twórców „analogowego” bloga Kosmo Foto. Tym razem równie ważne co sam film, jest jego opakowanie.
0
0
Powiązane artykuły