Kodak Mobile / Mini Digital Film Scanner - niedrogie i szybkie “skanowanie” negatywów

Kodak Mobile / Mini Digital Film Scanner - niedrogie i szybkie “skanowanie” negatywów

Szukasz sposobu by szybko i tanio zdigitalizować swoje negatywy. Być może coś dla was ma Kodak. Mobile Film Scanner i Mini Digital Film Scanner to dwa budżetowe urządzenia, które w szybki sposób pozwolą podzielić się  analogowymi zdjęciami w internecie.

Fotografia analogowa cieszy się w ostatnich latach podwyższoną popularnością, nadal jednak największym problemem dla wielu adeptów jest proces stworzenia cyfrowej wersji zdjęć uchwyconych na filmie. Wśród opcji mamy albo drogie skanowanie w Labie, albo zainwestowanie w skaner umożliwiający skanowanie przezroczy. A urządzenia, które są w stanie zapewnić nam przyzwoitą jakość zaczynają się od około 900 zł.

Co więc mają zrobić osoby, których nie stać na taki zakup, lub takie którym zwyczajnie nie zależy na wysokiej rozdzielczości skanów? Pozostają rozwiązania budżetowe. Dwa z nich trafiły właśnie do oferty Kodaka.

Szybki proces, ale okupiony jakością

W przypadku urządzeń Kodak Mini Digital Film Scanner i Kodak Mobile Film Scanner o wysokiej jakości możemy właściwie zapomnieć. To nawet nie są prawdziwe skanery - w obydwu wypadkach mamy do czynienia jedynie z “przefotografowaniem” materiałów światłoczułych. Jeśli jednak naszym celem są publikacje w mediach społecznościowych, czy też szybkie stworzenie cyfrowego domowego archiwum zdjęć na filmie, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Trzeba tylko pamiętać

Bardziej zaawansowany z nich Kodak Mini Digital Film Scanner pozwoli nam na “skanowanie” filmów i slajdów 35 mm w rozdzielczości 14 Mp (4416 x 3312, możliwość interpolacji do 22 Mp), zarówno tych kolorowych, jak i czarno-białych. Zdjęcia zapiszemy wyłącznie w formacie JPEG, ale otrzymujemy możliwość ingerencji w ekspozycję i kontroli kanałów RGB. Powinniśmy być więc w stanie choć w niewielkim stopniu wpłynąć na finalny wygląd zdjęcia.

Przetworzone zdjęcia możemy przesłać przez USB, bądź zapisać na karcie SD (wbudowany czytnik). Mamy też wyjście TV-out, które umożliwi podgląd zdjęć na telewizorze oraz 128 Mb wbudowanej pamięci. Przy niewielkich rozmiarach (8,7 x 8,5 x 10 cm) ma to umożliwić łatwy transport urządzenia i zrobienie “pokazu slajdów” u znajomych czy rodziny. Biorąc pod uwagę specyfikację, wydaje się, że mamy tu do czynienia z miniaturową wersją modelu Kodak Scanza.

Drugie z akcesoriów, Kodak Mobile Film Scanner to prosty kartonowy adapter, które dzięki uchwytowi na negatywy i podświetlanemu panelowi pozwoli nam sfotografować nasze filmy smartfonem. Całą resztą zajmie się oficjalna aplikacja mobilna (dostępna w wersji na iOS i Androida), która umożliwi nam także na nałożenie filtrów czy tekstu na zdjęcia i podzielenie się nimi w internecie.

Cena i dostępność

Kodak Mobile Film Scanner został wyceniony dość przystępnie (39 dolarów - około 150 zł) i może się okazać ciekawym pomysłem na prezent. Nieco gorzej jest w przypadku modelu Kodak Mini Digital Film Scanner, który to wyceniono aż na 130 dolarów (około 500 zł).

Czy to cena, za która warto nabyć urządzenie? W tym pułapie możemy kupić już jakiś starszy skaner płaski z możliwością skanowania negatywów, który dostarczy nam zapewne lepszej jakości obrazu. Biorąc jednak pod uwagę żmudny proces tradycyjnego skanowania, urządzenie Kodaka okaże się na pewno znacznie szybsze i przyjemniejsze w obsłudze, co na pewno docenią amatorzy, do których kierowany jest produkt.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kodakphotoplus.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4