Nikon ES-2 - znamy polską cenę adaptera do digitalizacji negatywów

2

Autor: Michał Chrzanowski

2 Marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Adapter ES-2 to funkcjonalne narzędzie, dzięki któremu korzystając ze szkieł makro będziemy mogli „zeskanować“ filmy analogowe. Przystawka ma pojawić się na polskim rynku jeszcze w tym miesiącu.

Fotografowanie negatywów w odpowiednich warunkach to znacznie prostsza i szybsza metoda digitalizacji niż skanowanie. Wprawdzie o podobnych rozwiązaniach słyszeliśmy już nie raz, to jednak akcesorium Nikona powinno być jednym z wygodniejszych tego typu urządzeń. Zaprezentowany w połowie ubiegłego roku Nikon ES-2 to następca adaptera ES-1, który swoją premierę miał kilka lat temu. Niestety opinie użytkowników na jego temat były mieszane. Natomiast nowy model ma być znacznie usprawnioną i efektywniejszą konstrukcją.

- Jeśli nadal korzystasz z tradycyjnych rolek lub masz odłożone klisze z dawnych lat, urządzenie ES-2 umożliwi Ci wygenerowanie w łatwy sposób plików cyfrowych do wydruku lub udostępnienia. Rozdzielczość oraz bogactwo odcieni plików JPEG wystarczy, aby powiększyć zdjęcia do formatu A1. Przy użyciu adaptera, obiektywu Nikkor (zaleca się obiektyw Micro Nikkor) oraz menu digitalizacji w aparacie, negatywy są odwzorowywane w trybie podglądu zdjęć na żywo. Aparat automatycznie odwraca kolory i konwertuje obraz z kliszy do formatu JPEG - zapewnia producent.

Bogatszy zestaw, większa funkcjonalność i efektywność

Urządzenie przeznaczone jest do współpracy z Nikonem D850, którego nowa funkcja digitalizacji, automatycznie przekształci sfotografowane negatywy w obraz pozytywowy, bez konieczności korzystania z programów do edycji zdjęć. Wydaje się jednak, że jeśli nie jest to funkcja, bez której nie będziemy mogli się obejść. Z adaptera z powodzeniem powinniśmy skorzystać także w przypadku innych pełnoklatkowych aparatów producenta. Niemniej jednak do efektywnej digitalizacji potrzebna nam będzie lampa błyskowa lub inne mocne źródło światła - urządzenie nie jest bowiem wyposażone w żaden element podświetlający.

Nikon ES-2 w sprzedaży ma pojawić się jeszcze w tym miesiącu w cenie 649 zł. Oprócz samej nakładki z matowym, przepuszczającym światło elementem na końcu, w zestawie otrzymujemy także inserty na slajdy i negatywy oraz pierścienie pośrednie do współpracy z większą liczbą szkieł. Poza tym adapter wyposażono w śrubę, która pozwoli unieruchomić go na obiektywie.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Szukasz wysokiej jakości oświetlacza, który zmieścisz w kieszeni? Poznaj lampy Nanlite.
0
0
Jesienna promocja Irix - filtry prostokątnę do 19% taniej i Protector gratis
Jesienna promocja Irix - filtry prostokątnę do 19% taniej i Protector gratis
Jesień to jedna z najlepszych pór na fotografię krajobrazową. W ramach najnowszej promocji Irix, specjalistyczne filtry, które pozwolą wam robić ją lepiej, kupicie ze...
0
0
DJI RS 2 i RSC 2 - gimbale obmyślone od nowa. Jeszcze większy udźwig i doskonalsza stabilizacja
DJI RS 2 i RSC 2 - gimbale obmyślone od nowa. Jeszcze większy udźwig i doskonalsza stabilizacja
Najnowsze gimbale ręczne DJI z serii Ronin idą na wojnę z konkurencją i obiecują jeszcze większy udźwig, bardziej zaawansowaną stabilizację, długi czas pracy i nowe...
9
0
Powiązane artykuły