Canon Speedlite 470EX-AI to reporterska lampa z funkcją inteligentnego odbicia światła

Canon Speedlite 470EX-AI to reporterska lampa z funkcją inteligentnego odbicia światła

Canon zaprezentował dziś bardzo ciekawą lampę błyskową. Model Speedlite 470EX-AI został wyposażony w funkcję inteligentnego odbicia światła Auto Intelligent Bounce. Ta technologia automatycznie oblicza odległość i ustawia pozycję głowicy lampy błyskowej, aby uzyskać optymalne oświetlenie obiektu.

Canon Speedlite 470EX-AI korzysta z zaawansowanej technologii AI Bounce, której zadaniem jest automatyczne dobieranie najlepszych ustawień światła dla danej sceny. Wykorzystuje przedbłyski do ustawienia optymalnego kąta oświetlenia, podczas gdy zautomatyzowana głowica ustawia źródło światła w najbardziej odpowiedniej pozycji - obraca się o 180 stopni w lewo i prawo oraz 120 stopni w górę, dzięki czemu w wygodny sposób wiązka światła zostanie skierowana w dowolną ze stron. Wszystko dla uzyskania naturalnego efektu na zdjęciu.

W pełni automatyczny tryb lampy minimalnie przesuwa głowicę przy każdym ujęciu, przez co fotograf nie musi już za każdym razem manualnie korygować jej ustawienia. Lampę wyposażono także w tryb półautomatyczny, który dodatkowo dostosowuje kąt odbicia błysku i głowicę lampy przy zmianie orientacji aparatu. Dzięki temu Speedlite 470EX-AI natychmiastowo analizuje ustawienie i zachowuje spójność oświetlenia w przypadku wielu zdjęć tej samej.

- Używałam Speedlite 470EX-AI podczas kilku różnych sesji zdjęciowych i efekty okazały się być zaskakujące. Wydajność i inteligentny interfejs lampy pozwoliły mi uchwycić jeszcze więcej dynamicznych ujęć z zachowaniem świetnego kontrastu, przez co, z jednej strony miałam więcej zdjęć do selekcji, z drugiej – mniej czasu musiałam poświęcić na ich obróbkę. Precyzja nowej lampy przypomniała mi, jak ważne dla finalnego zdjęcia jest dobrze ustawione oświetlenie - powiedziała portrecistka i fotograf ślubny Jo Thorne, która miała okazję przetestować najnowszą lampę na planie zdjęciowym.

Duża wydajność, jeszcze lepsza kontrola

Poza tym nowy model Speedlite 470EX-AI ma zapewniać także mocny błysk, który równomiernie oświetli fotografowaną scenę. Pomoże w tym liczba przewodnia 47 (ISO 100) oraz szeroki zakres pokrycia ogniskowych od 24 mm do 105 mm (lub 14 mm przy użyciu wbudowanego adaptera), który pozwala na szeroką emisję błysku nawet przy ujęciach z obiektywem szerokokątnym - zaznacza producent.

Dodatkowo przeładowuje się cicho i jest gotowa do pracy już po 5,5 s (w przypadku zasilania bateriami AA/LR6) lub 3,5 s, gdy skorzystamy z akumulatorów NiMH. Oczywiście najnowszy model Canona posiada tryb synchronizacji z krótkimi czasami (HSS), dzięki czemu można fotografować przy użyciu lampy błyskowej nawet z czasem naświetlenia, który przekracza maksymalny czas synchronizacji błysku.

Speedlite 470EX-AI, pozwala mieć także pełną kontrolę nad ustawieniami i fotografowaną sceną. Do wyboru mamy aż 19 personalizowanych ustawień.  Funkcja bezprzewodowego sterowania umożliwia zdalne wyzwalanie lampy. Pomoże w tym również wbudowana funkcja transmitera czy wyzwalacza optycznego.  Co więcej lampa została wyposażona w intuicyjny wyświetlacz LCD, ułatwiający fotografom szybki odczyt parametrów i zmianę ustawień. Natomiast przyciski skrótów i pokrętło sterowania zapewnią wygodny dostęp do zapisanych trybów pracy, umożliwiając pełną kontrolę nad wyzwalanym światłem.

Lampa Canon Speedlite 470EX-AI ma być dostępna w sprzedaży na polskim rynku już w kwietniu. Zapłacimy za nią około 2220 zł.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
3
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4