Oświetleniowa ofensywa Quadralite

Autor: Michał Chrzanowski

11 Kwiecień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Lampa studyjna Atlas 600 TTL, mobilna lampa Reporter 360 TTL, kompaktowy flash Stroboss 60 oraz zdalny wyzwalacz Navigator X - to najnowsze produkty zaprezentowane przez Quadralite.

Pod koniec marca 2016 roku informowaliśmy o połączeniu dwóch bardzo znanych marek - Quantuum i Genesis - w wyniku czego powstała firma Quadralite. Z opublikowanej informacji dowiedzieliśmy się także o planowanym poszerzeniu oferty między innymi o nowe rozwiązania oświetleniowe. Atlas 600 TTL - studyjna lampa z wbudowanym akumulatorem, Reporter 360 TTL - mobilna lampa o dużej mocy i systemowy flash Stroboss 60 to najnowsze produkty dostępne w ofercie firmy.

Wspólnym mianownikiem zaprezentowanych modeli jest możliwość współpracy z automatycznymi systemami pomiaru światła błyskowego TTL aparatów Canon i Nikon. Jak podkreśla producent, nowe lampy mogą być synchronizowane z krótkimi czasami naświetlania - nawet do 1/8000 sekundy. Takie rozwiązanie powinno więc przypaść do gustu w szczególności fotografom, którzy zamierzają pracować z oświetleniem błyskowym w plenerze. Co więcej, lampy są zasilane z akumulatorów, co dodatkowo podnosi ich użyteczność poza studiem. Oprócz nowych lamp pojawił się także sterownik radiowy, który pozwoli na bezprzewodowe kontrolowanie i wyzwalanie lamp także z wykorzystaniem automatycznego trybu TTL.

 

Quadralite Atlas 600 TTL

To pierwszy kompaktowy model lampy studyjnej dostępny w ofercie Quadralite, który współpracuje z aparatami wyposażonymi w system TTL i jest zasilany bezpośrednio z akumulatora. Maksymalna energia błysku jest równa 600 Ws i można ją regulować w zakresie 8 stopni (1/1 – 1/256). Ponadto synchronizacja błysku z krótkimi czasami otwarcia migawki (HSS) pozwala używać dużych otworów przysłony i płytkiej głębi ostrości także przy silnym świetle zastanym.

Model Atlas 600 TTL został wyposażony w litowo-jonowy akumulator Atlas PowerPack o pojemności aż 8700 mAh. W pełni naładowany wystarcza on na wykonanie do 500 błysków z pełną mocą. Jednostkę można wymieniać, a ładowanie akumulatora trwa ok. 4 godzin. Na pokładzie nowej lampy znajdziemy także wbudowany odbiornik systemu radiowego sterowania Quadralite Navigator X. Możliwe jest również wykorzystanie gniazda Jack 3.5mm lub gniazda dla odbiorników systemu Quadralite Navigator.

Dzięki zastosowaniu mocowania do akcesoriów typu Bowens lampę można połączyć z szeroką gamą modyfikatorów światła takich jak: czasze, softbox’y i parasole. Z kolei mocowanie statywowe pozwala na regulację kąta nachylenia lampy i może być wykorzystywane z niemal wszystkimi statywami studyjnymi.

Lampa Atlas 600 dostępna będzie również w wersji bez automatyki TTL. W lecie bieżącego roku do oferty Quadralite dołączy adapter, który pozwoli podłączyć korpus lampy do gniazda sieciowego. Da to możliwość wykorzystywania Atlasów w studiu bez użycia akumulatora. Oprócz tego dostępne będą głowice błyskowe o mocy 600 i 1200Ws, które rozszerzą użyteczność lamp. Quadralite Atlas 600 w wersji TTL ma kosztować 3375 zł, bez automatycznego pomiaru błysku 2495 zł.

 

Quadralite Reporter 360 TTL

Drugą nowością jest lampa Reporter 360 TTL. Jest to kolejny model, który poszerza cenioną przez profesjonalistów serię lamp mobilnych. Najnowsza odsłona Reportera będzie wyposażona w system TTL oraz wbudowany odbiornik Quadralite Navigator X. Jak podkreśla producent, lampa zapewni jakość światła rozwiązań studyjnych przy zachowaniu ogromnej mobilności. Z koeli dzięki zastosowaniu automatyki TTL pozwali na szybką i wygodną pracę ze światłem błyskowym nawet w szybko zmieniających się warunkach oświetleniowych. Ponadto Reporter 360 TTL charakteryzuje się wydajnym akumulatorem, bezprzewodowym zdalnym sterowaniem oraz możliwością zastosowania szerokiej gamy modyfikatorów światła. Lampa jest kilkukrotnie mocniejsza od typowych lamp typu speedlite, przy jednoczesnym zachowaniu podobnych rozmiarów i masy.

Quadralite Reporter 360 TTL posiada odsłonięty, duży palnik błyskowy. Tego rodzaju konstrukcja pozwala na efektywne wykorzystywanie modyfikatorów światła takich jak softboxy czy czasze. Do zasilania lampy zastosowano litowo-jonowy akumulator Quadralite PowerPack 45 o 4500 mAh. Sam moduł akumulatora można wymieniać, a ładowanie wyczerpanej jednostki zajmuje około 3 godzin. Cena Quadralite Reporter 360 TTL ma wynosić 2395 zł.

 

Quadralite Stroboss 60

Stroboss 60 to niewielka reporterska lampa błyskowa, która charakteryzuje się mocą przewodnią 60. Została wyposażona w system sterowania radiowego Navigator X. Lampa może współpracować z automatycznym pomiarem światła błyskowego Canon E-TTL lub Nikon i-TTL, dzięki temu może być z powodzeniem wykorzystywana z automatycznymi i półautomatycznymi trybami fotografowania. Ponadto możliwa jest w pełni manualna kontrola nad mocą błysku i zoomem.

Nowy model wyróżnia się także wbudowanym nadajnikiem/odbiornikiem systemu bezprzewodowego wyzwalania i sterowania lampami błyskowymi. Pracuje on na radiowej częstotliwości 2.4 GHz i zapewnia skuteczny zasięg komunikacji wynoszący 100 m. Z tego powodu Stroboss 60 może pracować zarówno jako lampa MASTER, jak i SLAVE w systemie Quadralite Navigator X. Quadralite Stroboss 60 będzie kosztować 599 zł.

 

Quadralite Navigator X

Navigator X może pracować zarówno jako zdalny wyzwalacz i sterownik lamp reporterskich, jak i studyjnych oraz służyć jako bezprzewodowy wężyk spustowy do aparatu. Poza tym jak twierdzi producent, pozwala pracować z wykorzystaniem wielu kanałów transmisji, zapewnia stabilny sygnał oraz dużą szybkość reakcji i pełną kontrolę nad lampami. Wyzwalacz może być używany ze wszystkimi aparatami marki Canon i Nikon wyposażonymi w standardową gorącą stopkę lub złącze synchronizacyjne typu PC.

Synchronizacja błysku z krótkimi czasami otwarcia migawki może być wykorzystywana z większością lamp dostępnych obecnie na rynku. Maksymalny czas synchronizacji wynosi 1/8000 s. Zestaw nadajnik i odbiornik Navigator X ma kosztować 415 zł.

Więcej informacji o wszystkich produktach możecie znaleźć na stronie quadralite.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Seria "crossbody" od producenta toreb i plecaków dla fotografów to nowoczesne rozwiązanie dla tych, którzy szukają mobilnego centrum organizacji rzeczy osobistych. Saszetki Wandrd X1 to...
2
Comica CVM-VM30 - bezprzewodowy mikrofon typu shotgun
Comica CVM-VM30 - bezprzewodowy mikrofon typu shotgun
Comica VM30 to nowoczesny bezprzewodowy mikrofon bezprzewodowy, który sprawdzi się zarówno jako rejestrator nakamerowy, jak i wygodne rozwiązanie do rejestracji wywiadów, streamów czy...
6
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i kamer Sony E
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i...
Sony wprowadza urządzenie, które może okazać się zbawieniem w pracy fotoreporterów, dziennikarzy wideo i fotografów sportowych. Nadajnik PDT-FP1 pozwoli łatwo selekcjonować i wysyłać...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)