Adobe Photoshop Lightroom 4 - nowe funkcje, niższa cena

0
Michal Grzegorczyk
6 Marzec 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Adobe nie przedłużało w nieskończoność beta-testów programu Photoshop Lightroom 4 i zaprezentowało dziś pełną i oficjalną wersję tego programu. Co ciekawe, Lightroom 4 będzie sprzedawany za sporo niższą cenę niż poprzednicy - 134 euro za pełną wersję i 76 euro za aktualizację.
{LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=14209;Adobe Photoshop Lightroom 4 był dostępny do publicznych beta-testów od początku roku, a więc niezbyt długo. Najwyraźniej testy poszły dobrze i już dziś amerykański koncern zaprezentował pełną, oficjalną wersję chyba najpopopularniejszej wywoływarki plików RAW na rynku. Co ciekawe, program jest dostępny w lepszej niż jego poprzednicy cenie: 134 euro za pełną wersję i 76 euro za aktualizację.


W programie Adobe Photoshop Lightroom 4 wprowadzono klka zmian. Producent dodał nowe algorytmy poprawiające przetwarzanie cieni i świateł, rozbudował opcje edycji filmów, dodał geotagowanie (powiązane z Google Maps), a także zwiększył możliwości tworzenia fotoksiążek. Przy okazji Adobe rozszerzyło listę obsługiwanych aparatów o kilka nowych modeli:
  • Canon EOS 1D X
  • Canon PowerShot G1 X
  • Canon PowerShot S100
  • Fujifilm FinePix F505 EXR
  • Fujifilm FinePix F605 EXR
  • Fujifilm FinePix HS30 EXR
  • Fujifilm FinePix HS33 EXR
  • Nikon D4
  • Nikon D800
  • Nikon D800E
]Poniżej publikujemy informację prasową, w której można znaleźć więcej informacji na temat tej aktualizacji:

Adobe Photoshop Lightroom 4 już w sprzedaży

Najnowsza wersja zawiera innowacyjne funkcje przetwarzania cieni i rozjaśnień oraz udoskonalone procesy obróbki zdjęć cyfrowych

San Jose, Kalifornia/Warszawa, 6 marca 2012 r. -
Firma Adobe poinformowała o dostępności oprogramowania Adobe Photoshop Lightroom 4 na platformy Mac OS i Windows. Jest to podstawowe rozwiązanie do zarządzania środowiskiem pracy w fotografii cyfrowej, umożliwiające amatorom i zawodowym fotografom szybkie importowanie, porządkowanie, poprawianie i prezentowanie swoich obrazów. Oprogramowanie Lightroom 4 zostało zaprezentowane w styczniu 2012 roku jako wersja beta. Ostateczna wersja jest dostępna w sklepie Adobe cenie 134 EUR za pełną edycję i 76 EUR za aktualizację. Lightroom 4 oferuje dopracowaną technologię doskonałego przetwarzania cieni i rozjaśnień, możliwość tworzenia fotoksiążek, dodatkowe funkcje regulacji lokalnej oraz rozszerzoną obsługę wideo.

"Przy tworzeniu oprogramowania Lightroom bardzo pomagały nam opinie klientów. Prawdziwą sztuką było połączenie tych wnikliwych uwag z niezwykle innowacyjnym przetwarzaniem obrazu wprowadzanym przez Adobe" - powiedział Winston Hendrickson, wiceprezes działu produktów Creative Media Solutions, Adobe. - "Lightroom 4 to rewelacyjna, nowa wersja, która oferuje ulepszone procesy przetwarzania zdjęć i ułatwia fotografom wyróżnienie się z tłumu."


Nowe funkcje w wersji Lightroom 4
Lightroom 4 zawiera nowe, istotne funkcje i innowacje. Nowe mechanizmy regulacji zwiększa zakres dynamiczny wydobywany z aparatu, co pozwala uzyskiwać niezwykle wyraźne szczegóły w cieniach i rozjaśnienia. Program ma także nowe i ulepszone mechanizmy regulacji automatycznej, które dynamicznie ustawiają wartości ekspozycji i kontrastu, oraz dodatkowe funkcje regulacji lokalnej, w tym redukcji szumów, usuwania mory i balansu bieli.

Lightroom 4 daje fotografom narzędzia do tworzenia pięknych fotoksiążek z funkcjami kontroli tekstu i różnymi łatwymi w użyciu szablonami oraz bezpośrednie łącze do tworzenia fotoksiążek z nowego modułu Book. Nowy, intuicyjny moduł Map wyświetla obrazy już z przypisaną lokalizacją oraz umożliwia znakowanie lokalizacji i geotagging wcześniej zapamiętanych lokalizacji, co ułatwia przypisywanie lokalizacji najczęściej wykorzystywanych przez fotografa.

Nowa możliwość bezpośredniej obsługi wideo pozwala fotografom odtwarzać i ciąć wideoklipy nagrane za pomocą lustrzanek cyfrowych, aparatów kompaktowych i smartfonów oraz wydobywać z nich poszczególne klatki. Ustawienia wideo i wiele standardowych funkcji programu Lightroom do korekcji obrazu można także stosować do wideoklipów, a zmodyfikowane nagrania wideo mogą być eksportowane w postaci plików H.264 lub publikowane bezpośrednio w serwisach Facebook i Flickr*.

W module Develop ustawienia w pełni wykorzystują nową technologię przetwarzania, a nowa funkcja podglądu pozwala fotografowi dopasowywać obrazy do docelowej przestrzeni kolorów, co zapewnia optymalny wygląd całości. Ponadto użytkownicy mogą teraz wysyłać obrazy pocztą elektroniczną bezpośrednio z programu Lightroom wykorzystując wybrane przez siebie konto e-mail.


Ceny i dostępność
Oprogramowanie Adobe Photoshop Lightroom 4 na platformy Mac i Windows jest już dostępne w sklepie internetowym www.adobe.com/store. Sugerowana cena detaliczna to 134 EUR dla nowych użytkowników lub 76 EUR za aktualizację. Szczegółowe informacje o nowych funkcjach, zasadach aktualizacji, cenach oraz wersjach językowych można znaleźć w serwisie www.adobe.com/go/lightroom.

Użytkownicy mogą także kontaktować się bezpośrednio z zespołem Lightroom na Facebooku (www.facebook.com/lightroom), przez Twitter (www.twitter.com/lightroom) lub na blogu Adobe Lightroom (http://blogs.adobe.com/lightroomjournal). Materiały instruktażowe wideo można znaleźć pod adresem https://www.youtube.com/lightroom.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Lowepro Pro Trekker AW II - plecaki fotograficzne dla najbardziej wymagających
Lowepro Pro Trekker AW II - plecaki fotograficzne dla najbardziej wymagających
Trekker AW II specjalnie przygotowana seria plecaków Lowepro dla profesjonalnych fotografów, którzy wymagają dobrej organizacji i ochrony sprzętu, niezależnie czy...
2
0
Profoto C1 i C1 Plus to nie pierwsze zewnętrzne lampy do smartfona. Ale pierwsze o takich możliwościach
Profoto C1 i C1 Plus to nie pierwsze zewnętrzne lampy do smartfona. Ale pierwsze o takich...
Do tematu zewnętrznych smartfonowych fleszów podchodzono już kilkukrotnie. Wygląda jednak na to, że Profoto zrobiło to jak na razie najlepiej.
2
0
Monogram - nowa modułowa konsola twórców Palette Gear
Monogram - nowa modułowa konsola twórców Palette Gear
Moduły Monogram mają oferować jeszcze większą wygodę i funkcjonalność podczas pracy w programach graficznych. Czy to dobry wybór dla fotografa?
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)