Ikoniczne zdjęcia z morderstwem w tle. Gary Oldman wyreżyseruje film o historii Eadwearda Muybridge’a

Autor: Maciej Luśtyk

18 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Chyba każdy, kto interesuje się fotografią zna ikoniczne ujęcia zdjęcia przedstawiające fazy galopu konia. Nie każdy zna jednak dość mroczną historię ich autora. Opowieść o Eadweardzie Muybridge’u niedługo trafi na srebrny ekran.

 był jednym z prekursorów kinematografii i osobą, która stworzyła podwaliny pod tak oczywistą dziś funkcję aparatów, jaką jest tryb seryjny. Dziś prędkości rzędu kilkunastu klatek na sekundę nie robią na nikim wrażenia, jednak kilkadziesiąt lat przed pojawieniem się filmu i niemal 100 lat przed wprowadzeniem wspomnianej funkcji do aparatów fotograficznych, wykonanie zdjęć obiektów w ruchu było nie lada wyzwaniem.

Wszystko rzekomo zaczęło się w 1872 roku od zakładu o 25 tys. dolarów o to, czy koń podczas galopu odrywa w pewnym momencie od ziemi wszystkie cztery kopyta. Aby to sprawdzić, Muybridge zbudował zestaw sprzężonych ze sobą aparatów, które wyzwalały się jeden po drugim, gdy fotografowany obiekt przemieszczał się wzdłuż nich. W ten sposób fotograf był w stanie otrzymać precyzyjne studia ruchu, które kilka lat później zaczął animować za pomocą wynalezionego przez siebie Zoopraksiskopu, kładąc jednocześnie fundamenty pod świat kinematografii, który niebawem zawładnąć miał światem rozrywki.

Eadweard Muybridge, fot. Wikimedia Commons

Stworzone w ramach eksperymentów z fotografowaniem ruchu zdjęcie konia na zawsze zapisało się w historii fotografii, a sam Muybridge zdobył uznanie nie tylko fotografów ale i świata naukowego. Historia fotografa ma jednak także swoje ciemne strony. W czasie gdy pracował nad studiem ruchu odkrył, że jego żona ma romans z majorem Harrym Larkynsem. Pewnego razu odwiedził go i zastrzelił po słowach: “Witam majorze. Nazywam się Muybridge, a oto odpowiedź na list, który wysłał Pan do mojej żony”. Co ciekawe, za swój czyn został uniewinniony, gdyż ława przysięgłych uznała iż morderstwo to było uzasadnione.

Ciekawie prezentuje się jednak także młodość twórcy i powody, dla których podjął się fotografii. Już niebawem opowieść na podstawie wydarzeń z jego życia będziemy mogli obejrzeć na srebrnym ekranie. Film o roboczej nazwie “Flying Horse” wyreżyserować ma znany wszystkim dobrze Gary Oldman.

 

Na razie nie wiadomo, kogo zobaczymy w obsadzie ani kiedy film dokładnie trafi do kin. Miejmy tylko nadzieję, że twórcy nie postanowią zanadto ubarwiać historii. Póki co, zachęcamy was do obejrzenia powyższego, ciekawego dokumentu o życiu Muybridge’a, wyprodukowanego przez BBC.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem esquire.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły