Fotograficzna Publikacja Roku 2009

Aktualizacja. Z powodu zagrożenia powodziowego gala finałowa została odwołana. O nowym terminie poinformujemy Was wkrótce. Już w środę, 19 maja o godz. 19:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA poznamy zwycięzców II edycji konkursu "Fotograficzna Publikacja Roku". Podczas gali finałowej zaprezentowanych zostanie ponad 90 tytułów, w tym 88 zakwalifikowanyvh do konkursu. Zanim poznamy zwycięzców piszemy o tym, co zwróciło naszą uwagę podczas przeglądania wydawnictw.
Naszej redakcji od razu rzucił się w oczy niedoceniony album Stanisława Kulawiaka "Na peryferiach PRL" (Oficyna Wydawnicza Kulawiak) ze wstępem Jerzego Lewczyńskiego, który pisze: Od dawna chcę podkreślić umiejętność konsekwentnego kreowania sztuki fotograficznej przez autora, którą śledzę i cenię od lat. Wydawnictwo może spokojnie rywalizować z promowanym albumem Witolda Krassowskiego "Powidoki z Polski" (EK PICTURES), który na pewno znajdzie się w czołówce. W kategorii "Album" zdecydowanie wyróżnia się też "Niewinne oko nie istnieje" Wojciecha Wilczyka (Atlas Sztuki Sp. z o.o.). Autor z godną podziwu konsekwencją dokumentuje miejsca, w których kiedyś mieściły się synagogi i domy modliwy. Warto wspomnieć również o skromnym albumie Ireneusza Zjeżdżałki "Ireneusz Zjeżdżałka. Fotografie" (Wydawnictwo Kropka J.W. Śliwczyńscy) i książce "Weegee. Z kolekcji Hendrika Beninsona" (Fundacja Sztuk Wizualnych).

W kategorii katalogów oprócz wydawnictw z festiwali znalazło się kilka ciekawych pozycji towarzyszącym wystawom indywidualnym: katalog z wystawy Basi Sokołowskiej "Mroczne Przejście" (CSW Zamek Ujazdowski) oraz "Millennium School" Krzysztofa Zielińskiego (Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu).

Największym minusem obejrzanych przez nas wydawnictw był słaby poziom edytorsko-wydawniczy. Bardzo mało było książek takich jak katalog "Goalkeeper Forever" z fotografiami Zdzisława Sosnowskiego (Galeria Piekary), czy album Ewy Kuryluk "Kangór z kamerą: autofotografia 1969-2009" (ART+on, DA Rempex, Artemis), gdzie mieliśmy do czynienia z oryginalnym podejściem do projektowania albumowego wydawnictwa fotograficznego. Kolejne strony zaskakują niestandardowymi pomysłami i sprawiają, że obcowanie z książką staje się prawdziwą przygodą.

Do konkursu "Fotograficzna Publikacja Roku 2009" zakwalifikowało się w tym roku 88 tytułów. Finał konkursu odbędzie się 19 maja o godz.19:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie. Impreza towarzyszy Miesiącowi Fotografii w Krakowie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 19-24.05.2010. Wszystkie zakwalifikowane i nagrodzone publikacje będą eksponowane podczas najważniejszych festiwali, targów branżowych i wydarzeń fotograficznych 2010/2011 (Kraków, Warszawa, Łódź, Jarosław).

Organizatorem konkursu "Fotograficzna Publikacja Roku 2009" jest Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna. Partnerzy: TAiWPN Universitas, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Manggha.
Komentarze
Polecane artykuły
Monza AirCross 2, Mini-S I Slypod - rozwiązania dla entuzjastów filmowania
19 Kwi 2019
AirCross 2, gimbal do lustrzanek i bezlusterkowców, Mini-S, stabilizator do smartfonów i Slypod, zmotoryzowany monopod - oto trzy nowości firmy Gudsen, które poszerzają ofertę linii Moza.
0
Fotograficzna Publikacja Roku 2019 czeka na zgłoszenia
19 Kwi 2019
Trwa nabór do siódmej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Swoje propozycje tytułów, w których fotografia zajmuje centralne miejsce, możecie nadsyłać do 15 maja.
0
PHOTO-MATCH - rusza nabór do przeglądu portfolio w ramach Fotofestiwalu
19 Kwi 2019
To nietypowa, wciąż udoskonalana formuła przeglądu. Kładziemy w niej nacisk na networking, publiczne wystąpienia oraz równą rolę kuratorów i artystów” - mówią organizatorzy. Zgłoszenia do 17 maja.
0
Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE AF Macro - do makro i do portretu. Niedroga alternatywa dla obiektywu Sony
19 Kwi 2019
Użytkownicy systemu Sony E mają powód do radości. Ofertę obiektywów wzbogacił właśnie wyjątkowo ciekawy i stosunkowo niedrogi obiektyw z linii FiRIN, który zachwycić ma zarówno portrecistów, jak i miłośników makro.
0