Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny Rafała Klimkiewicza

Za nami kolejna edycja konkursu fotografii Prasowej Tychy Press Photo. Zobaczcie najlepsze zdjęcia dokumentalne wykonane przez fotografów z Tych. Na wystawie pokonkursowej zobaczymy także ekspozycję gościa specjalnego Rafała Klimkiewicza.

Autor: Maciej Luśtyk

5 Lipiec 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Tychy Press Photo to niszowy, ale nie dający o sobie zapomnieć konkurs fotograficzny, który organizowany jest już od przeszło 20 lat. Właśnie zakończyła się kolejna edycja wydarzenia, które nagradza najlepsze zdjęcia wykonane przez osoby, które mieszkały lub pracowały w Tychach, a także te wykonane na ich terenie.

Tym razem pula nagród wyniosła 3000 zł i została rozdysponowana poprzez 4 laureatów tegorocznej edycji.

Tychy Press Photo 2024 - nagrodzone zdjęcia

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Fot. Radosław Kaźmierczak, "Konkurs im. K. Szymanowskiego w Katowicach”

Najlepszym fotoreportażem uznany został cykl dokumentujący „Konkurs im. K. Szymanowskiego w Katowicach” autorstwa Radosława Kaźmierczaka.

Fot. Agnieszka Seide-Kożuch "Tryptyk Etna 01"

Fot. Agnieszka Seide-Kożuch "Tryptyk Etna 02"

Fot. Agnieszka Seide-Kożuch "Tryptyk Etna 03"

Z kolei tytuł najlepszego zdjęcia tegorocznej edycji otrzymał „Tryptyk Etna” wykonany przez Agnieszkę Seidel-Kożuch. Najlepszym zdjęciem o Tychach wybrana została fotografia „Ostatni Grudnia” Arkadiusza Truszkowskiego.

Fot. Arkadiusz Truszkowski, "Ostatni grudnia"

Jury w składzie Arkadiusz Ławrywaniec, Rafał Klimkiewicz i Wojciech Łuka przyznało także nagrodę specjalną Ewelinie Kosmie za cykl „Marsz miliona serc”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Fot. Ewelina Kosma, "Marsz miliona serc"

Wystawa pokonkursowa i specjalna ekspozycja gościa festiwalu

Prace nagrodzone w tegorocznej edycji Tychy Press Photo można oglądać do 31 lipca 2024 roku w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”, przy pl. Baczyńskiego 2 w Tychach.

Oprócz ekspozycji konkursowej organizatorzy przygotowali także wystawę „Strefa widzenia” gościa specjalnego tegorocznej edycji Rafała Klimkiewicza - fotografa, członka ZPAF i właściciel największej na południu kraju Agencji Fotograficznej EDYTOR.

Fot. Rafał Klimkiewicz, z cyklu "Trans"

Zdjęciami z cyklu „Trans”, wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa 2018 i został finalistą Grand Press Photo 2018. Wcześniej był również wielokrotnie nagradzany: zdobył m.in. Grand Prix Zdjęcie Roku, oraz I nagrodę w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, nagrody Agencji Reuters "Front page picture” i Rzeczpospolitej.

Jego zdjęcie zatytułowane „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk...” znalazło się w gronie 40-tu najbardziej rozpoznawalnych Polskich fotografii. Trafiło do wspólnego zestawu prac tak znamienitych artystów, jak m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Lewczyński, Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke, Jerzy Kośnik, Jan Morek czy Erazm Ciołek.

Fot. Rafał Klimkiewicz, z cyklu "Trans"

Pracował dla wielu tytułów w Polsce i poza granicami, m.in. Forbes, Newsweek, Polityka, Wprost, The New York Times, The International Herald Tribune, Financial Times, Der Spiegel, Stern, Maxim oraz agencji: Reuters, Associated Press (AP), European Pressphoto Agency (EPA) i Agence France Presse (AFP).

Poza pracą fotografa zajmuje się również szkoleniami, które do tej pory przeprowadzał m.in. dla największych wydawnictw, jak Polska Press Grupa oraz największego tygodnika opinii: Gościa Niedzielnego, firm prywatnych i korporacji oraz środowiska wyższych uczelni.

Fot. Rafał Klimkiewicz, z cyklu "Dobry dom zły"

Rafał Klimkiewicz - jako dokumentalista, kojarzony jest głównie ze zdjęciami prasowymi. Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy - w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu.

Autor ten ostatnio eksperymentuje również w nurcie fotografii konceptualnej (cykl: Dobry dom zły), natomiast w ramach AF EDYTOR specjalizuje się w produkcji sesji, zdjęciach wizerunkowych i reklamowych dla firm oraz w prowadzeniu szkoleń.

Rafał Klimkiewicz, autoportret

Wystawy i wydawnictwa albumowe na jego koncie, to m.in: "Made in Upper Silesia” Ostrava; Projekt OKO - trzecia odsłona, 30-lecie ITF, Praha; TRANS, Katowice; Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo, wystawa „Pierwsza po latach”, której był pomysłodawcą i organizatorem, wystawa „Zdjęcie z sufitu”, album Wielka Księga Dziesięciolecie Polski Niepodległej oraz inne wydawnictwa książkowe.

Juror konkursów, m.in.: Gdańsk Press Photo, Śląska Fotografia Prasowa, Tychy Press Photo. Zdobył dyplom magistra sztuki filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz BcA. w Institut Tvůrčí Fotografie Slezské univerzity v Opavě. Uczestniczył w dwuletnim cyklu zajęć z fotografii i fotoedycji w studium Collina Jacobsona na Uniwersytecie Warszawskim i British Council. Aktualnie nadal studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie tychypressphoto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Za nami kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Organizowany co 3 lata, prezentuje jedynie kilka projektów odznaczających się...
22
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
Za nami 5. edycja WSPA - jedynego skupiającego się w całości na fotografii sportowej konkursu o międzynarodowym zasięgu. Oto galeria najlepszych zdjęć sportowych minionego roku.
14
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
6
Powiązane artykuły