Można patrzeć bez końca - zwycięskie zdjecia z International Landscape Photographer of the Year 2021

Za nami 8. edycja konkursu ILPOTY, który z roku na rok wydaje się prezentować coraz lepsze zdjęcia. Oto najlepsze krajobrazy ostatniego roku.

Autor: Maciej Luśtyk

2 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Konkurs International Landscape Photographer of the Year, choć organizowany jest dopiero od 8 lat, szybko stał się jednym z najważniejszych wydarzeń dla fotografów krajobrazowych, które każdego roku dostarcza porcję świetnych, oryginalnych i zaskakujących zdjęć. W dodatku wydaje się, że poziom z roku na rok tylko rośnie, co zdają się potwierdzać komunikaty samych organizatorów. Jak piszą w podsumowaniu konkursu ILPOTY 2021, w ostatnim roku poziom był tak wysoki, że poza publikacją i e-bookiem, prezentującymi 101 najlepszych prac z danej edycji, udostępniona została dodatkowa galeria 200 najlepszych prac nadesłanych na konkurs.

W sumie na konkurs nadesłano 4504 prace, które standardowo rywalizowały ze sobą w sekcji pojedynczej (Single Image) i zbiorowej (Portfolio) oraz 5 kategoriach specjalnych: Monochrome Award, Amazing Aerial Award, Snow & Ice Award, Night & Sky Award oraz Hand of Man Award. W jury zasiedli uznani fotografowie przyrody David Burnett, Tim Parkin, Kelvin Yuen, Kaye Davis i Jim M Goldstein, a na laureatów czekały nagrody pieniężne o łącznej wartości 10 tys. Dolarów oraz akcesoria ufundowane przez sponsorów konkursu.

Najlepsze krajobrazowe zdjęcia roku 2021 - galeria finalistów ILPOTY 2021

W tym roku główne nagrody powędrowały do fotografów z Turcji i USA. Aytek Cetin został uhonorowany tytułem w 2021 International Landscape Photographer of the Year w kategorii oceniającej portfolia.

fot. Aytek Cetin, "Breaking the time" / 2021 International Landscape Photographer of the Year

fot. Aytek Cekin, "Guardians of Nature" / 2021 International Landscape Photographer of the Year

fot. Aytek Cekin, "Story of Ages" / 2021 International Landscape Photographer of the Year

fot. Aytek Cekin, "From Twilight ot Light" / 2021 International Landscape Photographer of the Year

Zdjęcia powstały w tureckiej Kapadocji. "Licząca sobie 60 milionów lat historia bajecznych kominów i fakt, że przez dziesiątki tysięcy lat były one domem dla różnych cywilizacji, sprawia, że Kapadocja wydaje mi się niezwykle tajemnicza. Przy odrobinie szczęścia możemy ujrzeć je spowite we mgle i delikatnym świetlnie wchodu lub zachodu słońca" - mówi zwycięzca. W takich właśnie warunkach, w zimowy poranek Aytek stworzył swoje studium 3 kominów, składający się na zwycięskie portfolio.

Tytuł 2021 International Landscape Photographer of the Year w kategorii pojedynczej został z kolei przyznany Tanmayowi Sapkalowi za zdjęcie pt. „Comet NeoWise”.

fot. Tanmayow Sapkal, "Comet NeoWise" / 2021 International Landscape Photographer of the Year

Zwycięskie zdjęcie zostało zrobione na górze Tamalpais, położonej w regionie Marin, na północ od San Francisco. „Jest to dość szczególne miejsce dla fotografów, ponieważ wyrasta ponad lokalny, prawie każdego letniego wieczoru jest spowity niską nadmorską mgłą lokalny krajobraz. Bardzo podoba mi się widok mgły podświetlonej od spodu i chciałem uchwycić na jego tle przelatującą kometę spodu. Ponieważ kometa nie przelatywała dokładnie nad pierwszym planem tak, jak tego oczekiwałem, zdecydowałem się zrobić dwie oddzielne ekspozycje. Aby uchwycić mgłę tak, jak tego chciałem, musiałem odbyć w to miejsce kilka wizyt. Przy ostatniej wizycie spędziłem na szczycie wraz z przyjacielem kilka godzin. Gdy wróciliśmy do samochodu, okazało się, że nie można tam parkować po zmroku i znaleźliśmy za wycieraczką mandat. Teraz wiem, że to zdecydowanie najlepsze 80 dolarów, jakie kiedykolwiek wydałem na parking" - opowiada Sapkal.

ILPOTY 2021 - nagrodzone zdjęcia

Zobacz wszystkie zdjęcia (37)
 

Oprócz nich na podium stanęli także: Max Rive (2. Miejsce w kat. Portfolio), Andrea Zappia (3. Miejsce w kat Portfolio), Cedric Tamani (2. Miejsce w kat. Single) oraz Ben Goode (3. Miejsce w kat. Single). W konkursie przyznano także 5 nagród specjalnych. Wszystkie nagrodzone prace wraz selekcją najlepszych naszym zdaniem wyróżnień możecie obejrzeć w powyższej galerii. Gorąco polecamy przejrzeć całą galerię wyróżnionych prac na stronie konkursu, gdyż wiele kadrów mogłoby spokojnie walczyć o podium.

International Landscape Photographer of the Year - o konkursie

Organizowany od 2014 roku konkurs International Landscape Photographer of the Year stara się pokazywać najlepsze zdjęcia krajobrazowe i najnowsze trendy w fotografii natury za całego świata. Konkurs charakteryzuje się dużą otwartością na różnorodność i liberalnym podejściem do kwestii edycji. Co roku najlepsze zdjęcia zbierane są w formie e-booka i albumu podsumowującego daną edycję. 

Więcej informacji o konkursie i wszystkie nagrodzone zdjęcia znajdziecie na stronie internationallandscapephotographer.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)