Wydarzenia
Vive la Résistance! W oku patrzącego - Marta Bogdańska w IFF
Na kunszcie tworzenia instrumentów mikroskopowych firma Nikon zna się przynajmniej tak dobrze jak na produkcji sprzętu fotograficznego, dlatego konkurs Nikon Small World cieszy się ogromnym prestiżem - od 1975 roku wyróżnia najlepsze fotografie zrobione w fascynującym powiększeniu, często będące pokazem mistrzostwa w technice focus stackingu.
fot. Teresa Zgoda, Teresa Kugler, fluorescencyjny embrion żółwia, 1. miejsce w konkursie Nikon Small World 2019
W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie zarodka żółwia, które wykonały Teresa Zgoda oraz Teresa Kugler podczas zajęć z embriologii w Morskim Laboratorium Biologicznym w Nowym Jorku, wykorzystując zjawisko fluorescencji.
Mikroskopia pozwala nam przybliżyć najmniejsze organizmy i elementy składowe naszego świata wzbudzając w nas głębokie uznanie dla drobnych rzeczy w życiu, które zbyt często pozostają niezauważone - mówi Teresa Kugler.
Inspirują nas piękne obrazy, które widzimy pod mikroskopem.To onieśmielające i głęboko satysfakcjonujące, że możemy dzielić się tą nauką z innymi ludźmi - dodaje Teresa Zgoda.
Ponad 2000 zgłoszeń ze 100 krajów - z tej puli jury wybrało 20 najlepszych prac a wśród nich zdjęcie Marka Misia, dla którego jest to już 13. wyróżnienie w tym konkursie - w poprzednich latach zajmował dwukrotnie miejsca w pierwszej dziesiątce. Tym razem na jego zdjęciu znalazła się ciężarna rozwielitka wielka (Daphnia Magna).
Wkrótce zostanie otwarty nabór do kolejnej edycji konkursu. Więcej informacji na stronie Nikon Small World.