Nikon Small World 2019 - Polak wśród wyróżnionych

Transparentny embrion aligatora i wgląd w świat rzeszy mikroorganizmów i cząsteczek, o których większość z nas nie pomyślałby, że mogą zostać sfotografowane.

Autor: Jędrzej Franek

23 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Na kunszcie tworzenia instrumentów mikroskopowych firma Nikon zna się przynajmniej tak dobrze jak na produkcji sprzętu fotograficznego, dlatego konkurs Nikon Small World cieszy się ogromnym prestiżem - od 1975 roku wyróżnia najlepsze fotografie zrobione w fascynującym powiększeniu, często będące pokazem mistrzostwa w technice focus stackingu.

fot. Teresa Zgoda, Teresa Kugler, fluorescencyjny embrion żółwia, 1. miejsce w konkursie Nikon Small World 2019

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie zarodka żółwia, które wykonały Teresa Zgoda oraz Teresa Kugler podczas zajęć z embriologii w Morskim Laboratorium Biologicznym w Nowym Jorku, wykorzystując zjawisko fluorescencji.

Mikroskopia pozwala nam przybliżyć najmniejsze organizmy i elementy składowe naszego świata wzbudzając w nas głębokie uznanie dla drobnych rzeczy w życiu, które zbyt często pozostają niezauważone - mówi Teresa Kugler.

Inspirują nas piękne obrazy, które widzimy pod mikroskopem.To onieśmielające i głęboko satysfakcjonujące, że możemy dzielić się tą nauką z innymi ludźmi - dodaje Teresa Zgoda.

Polak na 15. miejscu

Ponad 2000 zgłoszeń ze 100 krajów - z tej puli jury wybrało 20 najlepszych prac a wśród nich zdjęcie Marka Misia, dla którego jest to już 13. wyróżnienie w tym konkursie - w poprzednich latach zajmował dwukrotnie miejsca w pierwszej dziesiątce. Tym razem na jego zdjęciu znalazła się ciężarna rozwielitka wielka (Daphnia Magna).

 

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Wkrótce zostanie otwarty nabór do kolejnej edycji konkursu. Więcej informacji na stronie Nikon Small World.

 

Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
10
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Dobiega końca kolejna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie - Sony World Photography Awards. Zobacz prace tegorocznych finalistów sekcji profesjonalnej, wśród których znalazł...
10
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
20
Powiązane artykuły