Nikon Small World 2019 - Polak wśród wyróżnionych

Transparentny embrion aligatora i wgląd w świat rzeszy mikroorganizmów i cząsteczek, o których większość z nas nie pomyślałby, że mogą zostać sfotografowane.

1
Jędrzej Franek
23 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Na kunszcie tworzenia instrumentów mikroskopowych firma Nikon zna się przynajmniej tak dobrze jak na produkcji sprzętu fotograficznego, dlatego konkurs Nikon Small World cieszy się ogromnym prestiżem - od 1975 roku wyróżnia najlepsze fotografie zrobione w fascynującym powiększeniu, często będące pokazem mistrzostwa w technice focus stackingu.

fot. Teresa Zgoda, Teresa Kugler, fluorescencyjny embrion żółwia, 1. miejsce w konkursie Nikon Small World 2019

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie zarodka żółwia, które wykonały Teresa Zgoda oraz Teresa Kugler podczas zajęć z embriologii w Morskim Laboratorium Biologicznym w Nowym Jorku, wykorzystując zjawisko fluorescencji.

Mikroskopia pozwala nam przybliżyć najmniejsze organizmy i elementy składowe naszego świata wzbudzając w nas głębokie uznanie dla drobnych rzeczy w życiu, które zbyt często pozostają niezauważone - mówi Teresa Kugler.

Inspirują nas piękne obrazy, które widzimy pod mikroskopem.To onieśmielające i głęboko satysfakcjonujące, że możemy dzielić się tą nauką z innymi ludźmi - dodaje Teresa Zgoda.

Polak na 15. miejscu

Ponad 2000 zgłoszeń ze 100 krajów - z tej puli jury wybrało 20 najlepszych prac a wśród nich zdjęcie Marka Misia, dla którego jest to już 13. wyróżnienie w tym konkursie - w poprzednich latach zajmował dwukrotnie miejsca w pierwszej dziesiątce. Tym razem na jego zdjęciu znalazła się ciężarna rozwielitka wielka (Daphnia Magna).

 

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Wkrótce zostanie otwarty nabór do kolejnej edycji konkursu. Więcej informacji na stronie Nikon Small World.

 

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Jak widzą rzeczywistość młodzi fotografowie w wieku 13-18 lat? Przekonajcie się oglądając materiały wyróżnione w konkursie “To My Tworzymy Świat”.
2
0
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
WPC to konkurs fotograficzny odmienny od tego, do czego przywykliśmy. Zamiast pojedynczych zgłoszeń, rywalizują w nich drużyny profesjonalnych fotografów...
51
1
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
181
6
Powiązane artykuły