Nikon Small World 2019 - Polak wśród wyróżnionych

Transparentny embrion aligatora i wgląd w świat rzeszy mikroorganizmów i cząsteczek, o których większość z nas nie pomyślałby, że mogą zostać sfotografowane.

0
Jędrzej Franek
23 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Na kunszcie tworzenia instrumentów mikroskopowych firma Nikon zna się przynajmniej tak dobrze jak na produkcji sprzętu fotograficznego, dlatego konkurs Nikon Small World cieszy się ogromnym prestiżem - od 1975 roku wyróżnia najlepsze fotografie zrobione w fascynującym powiększeniu, często będące pokazem mistrzostwa w technice focus stackingu.

fot. Teresa Zgoda, Teresa Kugler, fluorescencyjny embrion żółwia, 1. miejsce w konkursie Nikon Small World 2019

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie zarodka żółwia, które wykonały Teresa Zgoda oraz Teresa Kugler podczas zajęć z embriologii w Morskim Laboratorium Biologicznym w Nowym Jorku, wykorzystując zjawisko fluorescencji.

Mikroskopia pozwala nam przybliżyć najmniejsze organizmy i elementy składowe naszego świata wzbudzając w nas głębokie uznanie dla drobnych rzeczy w życiu, które zbyt często pozostają niezauważone - mówi Teresa Kugler.

Inspirują nas piękne obrazy, które widzimy pod mikroskopem.To onieśmielające i głęboko satysfakcjonujące, że możemy dzielić się tą nauką z innymi ludźmi - dodaje Teresa Zgoda.

Polak na 15. miejscu

Ponad 2000 zgłoszeń ze 100 krajów - z tej puli jury wybrało 20 najlepszych prac a wśród nich zdjęcie Marka Misia, dla którego jest to już 13. wyróżnienie w tym konkursie - w poprzednich latach zajmował dwukrotnie miejsca w pierwszej dziesiątce. Tym razem na jego zdjęciu znalazła się ciężarna rozwielitka wielka (Daphnia Magna).

 

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Wkrótce zostanie otwarty nabór do kolejnej edycji konkursu. Więcej informacji na stronie Nikon Small World.

 

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
22
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
81
1
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Za nami 10., jubileuszowa edycja konkursu fotografii ulicznej Urban Photo Awards. Miło nam poinformować, że polski fotograf Marcin Giba zdobył 1. Miejsce w jednej z...
87
3
Powiązane artykuły