Nikon’s Small World 2021 - fotografia mikroskopowa kolejny raz zachwyca

Lubicie fotografię makro? A gdyby tak pójść o krok dalej?. Oto zapierające dech w piersiach zdjęcia, wykonane przez zwycięzców 47. Edycji prestiżowego konkursu mikrofotografii Nikon’s Small World.

Autor: Maciej Luśtyk

16 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon's Small World to najbardziej znany konkurs zajmujący się fotografią mikroskopową i jeden z najstarszych fotograficznych plebiscytów na świecie. Organizowany corocznie od 1975 roku, zyskał rzeszę miłośników i miano wiodącego medium pokazującego piękno i złożoność świata w mikroskali.

Grand Prix zdobywa zdjęcie... listka. Ale jakie zdjęcie!

W tym roku do konkursu napłynęło kilka tysięcy zgłoszeń, spośród których jury najbardziej zachwyciła praca Jasona Kirka, ukazująca - uwaga - włoski (w kolorze białym), aparat szparkowy (w kolorze purpury) i naczynka (w kolorze cyjanu) liścia dębu wirginijskiego. Prawdę mówiąc bez opisu trudno byłoby się domyśleć na co właściwie patrzymy. Także dlatego, że do wykonania zdjęcia Kirk użył oryginalnej techniki.

fot. Jason Kirk, 1. miejsce w konkursie Nikon's Small World 2021

Zwycięska mikrofotografia wykonana została własnoręcznie przerobionym mikroskopem, który pozwolił autorowi uchwycić jednocześnie kolorowe światło przechodzące, jak i rozproszone światło odbite, co złożyło się na ten oryginalny obraz o pięknych barwach. Do wykonania finalnego obrazu posłużyło około 200 osobnych kadrów połączonych ze sobą techniką stackingu. Za zwycięskie zdjęcie fotograf otrzymał nagrodę w wysokości 3 tys. dolarów.

Galeria zwycięskich mikrofotografii z Nikon's Small World 2021

Oprócz Kirka, na podium stanęła także Esmeralda Paric ze zdjęciem przedstawiającym dwie kultury neuronów, a także Frank Reiser, który wykonał mikrofotografię odnóża świńskiej wszy. Oprócz tego, wyróżnionych zostało jeszcze kilkadziesiąt innych fotografii, których autorzy zostali nagrodzenia kwotami w wysokości od 100 do 2000 dolarów. 20 najlepszych kadrów i 14 wyróżnień wraz z opisami możecie obejrzeć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (34)

Kolejna edycja już wystartowała

Wszystkich zainteresowanych spróbowaniem własnych sił w temacie fotografii mikroskopowej organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie konkursu. Nabór do NSW 2022 potrwa do 30 kwietnia 2022 roku.

Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w wysokości od 3000 do 100 dolarów.

Więcej informacji o konkursie i tegorocznych zwycięzcach znajdziecie na stronie nikonsmallworld.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
10
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Dobiega końca kolejna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie - Sony World Photography Awards. Zobacz prace tegorocznych finalistów sekcji profesjonalnej, wśród których znalazł...
10
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
20
Powiązane artykuły