Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców Nikon’s Small World 2020

Konkurs Nikon’s Small World już od ponad 40 lat nagradza najlepsze zdjęcia ukazujące świat niedostrzegalny gołym. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego roku. Wśród nagrodzonych znalazły się także zdjęcia Polaków.

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon's Small World to najbardziej znany konkurs zajmujący się fotografią mikroskopową i jeden z najstarszych fotograficznych plebiscytów na świecie.  Organizowany corocznie od 1975 roku, zyskał rzeszę miłośników i miano wiodącego medium pokazującego piękno i złożoność świata w mikroskali.

W tegorocznej edycji rywalizowało ze sobą kilka tysięcy zdjęć mikroskopowych z całego świata. Wybranie finalistów z pewnością nie było łatwe, gdyż każdy tego typu kadr jest wyjątkowy, w końcu jednak jury wyselekcjonowało galerię 20 zwycięskich zdjęć, przyznało 16 wyróżnień, a także wybrało ponad 50 wartych uwagi zdjęć do galerii „Images of Distinction”.

Wygrywa kadr, który przyczynił się do istotnego odkrycia

fot. Daniel Castranova, Brant Weinstein, Bakary Samas, 1. miejsce w konkursie Nikon's Small World 2020

W tym roku najlepszą mikrofotografią okazało się zdjęcie młodej ryby z gatunku danio pręgowany autorstwa Daniela Castranovy, Branta Weinsteina i Bakary’ego Samasa. Jak wskazują jurorzy, zdjęcie to jest ważne nie tylko ze względu na swoje walory artystyczne, ale także dlatego, że było częścią ważnego odkrycia. Chodzi mianowicie o dowiedzenie, że ryba ta posiada naczynia limfatyczne wewnątrz czaszki (zabarwione na fotografii na kolor pomarańczowy), które według wcześniejszej wiedzy miały występować jedynie u ssaków. Odkrycie to wspomóc ma badania nad leczeniem chorób mózgu, gdyż hodowla i wykonywanie testów na rybach będzie dużo prostsze i tańsze niż w przypadku większych zwierząt.

Oprócz nich na podium stanęli również Daniel Knop (zdjęcie dokumentujące rozwój embrionu błazenka, a także Polak Dr. Igor Siwanowicz, który sfotografował tarkę ślimaka słodkowodnego. Autor otrzymał także dwa wyróżnienia, którymi uhonorowanych zostało jeszcze 3 naukowców z Polski: Marek Miś, Paweł Błachowicz i Jacek Mysłowki. Ich zdjęcia wraz z pozostałymi kadrami finalistów znajdziecie w poniższej galerii, która jak zwykle jest fantastycznym i barwnym przekrojem fotografii mikroskopowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (37)

Kolejna edycja już wystartowała

Wszystkich zainteresowanych spróbowaniem własnych sił w temacie fotografii mikroskopowej organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie konkursu. Nabór do NSW 2021 potrwa do 30 kwietnia.

Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w wysokości od 3000 do 100 euro.

Więcej informacji o konkursie i tegorocznych zwycięzcach znajdziecie na stronie nikonsmallworld.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)