Przeraża i zachwyca. Świat w mikroskali na zdjęciach zwycięzców konkursu Nikon Small World 2017

Konkurs Nikon Small World już od ponad 40 lat nagradza najlepsze zdjęcia ukazujące świat, jakiego nie jesteśmy w stanie dostrzec na co dzień gołym okiem. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego roku.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Nikon Small World to najbardziej znany konkurs zajmujący się fotografią mikroskopową i jeden z najstarszych fotograficznych plebiscytów na świecie.  Organizowany corocznie od 1975 roku, zyskał rzeszę miłośników i miano wiodącego medium pokazującego piękno i złożoność świata w mikroskali.

Do 43. edycji konkursu nadesłano ponad 2 tys. zgłoszeń z 88 krajów świata. I choć konkurs ocenia zdjęcia wykonane przy pomocy mikroskopu, nie wszystkie nagrodzone prace powstały za zamkniętymi drzwiami laboratoriów. Wielu spośród nagrodzonych to także hobbyści, jak na przykład nasz rodak Marek Miś, dla którego jest to już 10. wyróżnienie w konkursie NSW.

fot. Dr. Bram van den Broek, 1. miejsce w konkursie Nikon Small World

Główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu zdobył jednak Dr. Bram van den Broek z Holenderskiego Instytutu Raka. Zdjęcie ukazuje komórkę ludzkiej skóry produkującą duże ilości keratyny. Autor uchwycił to zjawisko podczas badań nad dynamiką włókien keratynowych. Za tę fotografię Broek otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. dolarów. Kolejny raz zwycięska galeria dostarcza nam zadziwiających i pięknych ujęć, pokazujących różnorodność życia.

20 spojrzeń na świat w skali mikro 

Oprócz niego, w konkursie nagrodzono także 19 innych zdjęć, których autorzy zdobyli nagrody w wysokości od 2 tys. do 200 dolarów, a także przyznano 10 wyróżnień. Prace nagrodzone w tegorocznej edycji możecie obejrzeć w poniższej galerii.

fot. Jahud-Monosom, Senecio vulgaris, czyli znany nam wszystkim Dmuchawiec, 2. miejsce w konkursie fot. Jean-Marc Babalian, Toczek (glon) rozmnażający się poprzez uwolnienie kul potomnych, 3. miejsce w konkursie fot. Teresa Zgoda, Przyssawki tasiemca uzbrojonego, 4. miejsce w konkursie fot. Dean Lerman, Pleśń na skórce pomidora, 5. miejsce w konkursie

Zwycięskie zdjęcia będę prezentowane na wystawie pokonkursowej. Niestety prezentowana ona jest wyłącznie na terenie USA i Kanady.  Dobrą informacją dla wszystkich zainteresowanych fotografią mikroskopową jest to, że wystartował już nabór do kolejnej edycji konkursu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikonsmallworld.com.

 

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Nikon's Small World
logo logo
Magazyny
Zamów